„Šiandien istorinė diena Afrikai“, – sakė profesorė Rose Gana Fomban Leke, kurios komisija patvirtino, kad žemyne pastaruosius ketverius metus nebuvo nė vieno poliomielito atvejo.
Poliomielito virusas dabar įrašytas į Afrikoje išnaikintų virusų sąrašą, kuriame taip pat yra raupų sukėlėjas, nurodė PSO.
Nuo 1996 metų vykdoma kova su poliomielitu „užkirto kelią iki 1,8 mln. vaikų luošinančiam neišgydomam paralyžiui ir išgelbėjo maždaug 180 tūkst. gyvybių“, sakoma pareiškime.
Poliomielito virusas yra itin užkrečiamas ir pažeisdamas stuburo smegenis nulemia neišgydomą vaikų paralyžių.
Iki 6-ojo dešimtmečio, kai buvo sukurti skiepai, jis buvo labai paplitęs pasaulyje. Vis dėlto skiepai buvo neprieinami daugeliui skurdesnių šalių Azijoje ir Afrikoje.
1988 metais, kai PSO, JT vaikų fondas UNICEF ir „Rotary“ visame pasaulyje pradėjo šios ligos naikinimo kampaniją, pasaulyje buvo 350 tūkst. poliomielito atvejų. 1996 metais vien Afrikoje buvo daugiau kaip 70 tūkst. atvejų.
Dėl pasaulinių pastangų ir finansinės paramos, kurią per 30 metų sudarė maždaug 19 mlrd. dolerių (16,1 mlrd. eurų), šiemet apie poliomielito atvejus – bendrai 87 – pranešė tik Afganistanas ir Pakistanas.
Virusas paprastai plinta per užsikrėtusių žmonių išmatas; juo užsikrečiama per užterštą vandenį ar maistą.
Skiepijant žmones nutraukiamas perdavimo ciklas ir virusas galiausiai išnyksta.
Paskutinis poliomielito atvejis Afrikoje buvo užregistruotas 2016 metais Nigerijoje, kur skiepyti trukdė grupuotės „Boko Haram“ džihadistai.
Daugiau kaip 20 toje kampanijoje dalyvavusių darbuotojų žuvo.
„Tai reikšminga gairė Afrikai. Dabar būsimos Afrikos vaikų kartos gali gyventi be... poliomielito“, – sakė PSO Afrikos padalinio direktorė Matshidiso Moeti.
„Šis istorinis pasiekimas buvo įmanomas tik vyriausybių, bendruomenių, pasaulinių kovos su poliomielitu partnerių ir filantropų vadovavimo ir įsipareigojimo dėka“, – sakė M.Moeti.
„Ypač dėkoju priešakinėse linijose dirbusiems sveikatos apsaugos darbuotojams ir skiepytojams, kurių kai kurie dėl šio kilnaus tikslo neteko gyvybės“, – pridūrė ji.