Pasaulis mini Krištolinės nakties 70-metį (nuotraukos)

Sekmadienį 18 val. prie Lietuvos miestuose esančių sinagogų, maldos namų, žydų mokyklų ar kitų žydų bendruomenei svarbių pastatų Tolerancijos ugdymo centrų ir mokyklų mokytojai bei moksleiviai uždegs žvakutes, taip prisimindami įvykius, kurie davė pradžią žydų genocidui Europoje, parodydami pagarbą Holokausto aukoms, atkreipdami visuomenės dėmesį į rasizmo, ksenofobijos ir antisemitizmo keliamus pavojus.
Žydų bendruomenės narys
Žydų bendruomenės narys / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Ši solidarumo ir atminties akcija Lietuvoje organizuojama tuo pačiu metu kaip ir kitose pasaulio šalyse – tai yra didelės tarptautinės akcijos dalis.

„Krištolinė naktis“ – 1938 m. lapkričio 9–10 naktį – išpuoliai prieš žydus Vokietijoje, per kuriuos buvo nužudyta daugiau kaip 90 žmonių ir padegta šimtai sinagogų. Niokojant žydų turtą gatvės buvo nusėtos šukėmis, todėl prigijo „Krištolinės nakties“ (vok. Kristallnacht) pavadinimas. Šio įvykio pretekstas – Vokietijos žydo Hirscho Grynszpano pasikėsinimas į Vokietijos diplomatą E. vom Rathą Paryžiuje. H.Grynszpaną sukrėtė, jog jo tėvus SS iškeldino prievarta į Lenkiją. Lapkričio 9 d. vom Rathas mirė Paryžiuje, o Hitlerį apie tai žinia pasiekė Miunchene. Jis ir davė įsakymą visoje Vokietijoje (taip pat aneksuotoje Austrijoje bei Čekoslovakijos Sudetų krašte) surengti teroro akciją.

Po „Krištolinės nakties“ 20 tūkst. žydų buvo suimti ir įkalinti koncentracijos stovyklose Dachau, Buchenvalde ir Zachsenhauzene. Krištolinė naktis tapo nacistinės Vokietijos fizinio žydų naikinimo politikos pradžia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai