Naujausioje Jungtinių Tautų sveikatos agentūros ataskaitoje sakoma, kad 100 tūkst. gyventojų tenkantis savižudybių skaičius mažėjo nuo 2010 iki 2016 metų, tačiau dėl augančio pasaulio gyventojų skaičiaus mirčių skaičius lieka stabilus.
„Nepaisant esamos pažangos, kas 40 sekundžių [pasaulyje] nusižudo po vieną žmogų“, – sakoma PSO generalinio direktoriaus Tedroso Adhanomo Ghebreyesuso pranešime.
„Kiekviena mirtis yra tragedija šeimai, draugams ir kolegoms“, – nurodoma jame.
Remiantis paskutiniais turimais 2016 metų duomenimis, 100 tūkstančių pasaulio gyventojų teko 10,5 savižudybės.
Tačiau šis skaičius skiriasi, priklausomai nuo šalies. Yra šalių, kur 100 tūkst. gyventojų tenka 5 savižudybės, tuo metu pagal savižudybes pirmaujančioje Gajanoje tam pačiam gyventojų skaičiui jų tenka daugiau nei 30.
Bendras savižudybių rodiklis nuo 2010 iki 2016 metų pasaulyje sumažėjo 10 proc. – Vakariniame Ramiojo vandenyno regione jis sumažėjo beveik 20 procentų, o Pietryčių Azijos regione – tik 4,2 procento.
Šiaurės ir Pietų Amerika yra vienintelis PSO regionas, kur per šešerius metus savižudybių skaičius išaugo šešiais procentais.
„Mes žinome, kad Amerikų regione lengvai prieinami šaunamieji ginklai yra svarbūs savižudybių įrankiai“, – sakė PSO psichinės sveikatos skyriaus atstovė Alexandra Fleischmann žurnalistams Ženevoje.
Bendras savižudybių skaičiaus mažėjimas yra siejamas su savižudybės prevencijos priemonėmis, kurias pradėjo taikyti 38 šalys, skelbia PSO. Organizacija ragina ir kitas šalis pasekti jų pavyzdžiu.
Galima užkirsti kelią
„Savižudybėms galima užkirsti kelią“, – sakė Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas, ragindamas „visas šalis nuosekliai įtraukti į nacionalines sveikatos ir švietimo programas patvirtintas savižudybės prevencijos strategijas“.
Daugiausia savižudybių registruojama šalyse, kur gyventojai turi mažas arba vidutines pajamas, tačiau 100 tūkst. gyventojų tenkantis savižudybių skaičius yra didesnis turtingesnėse šalyse, skelbiama PSO ataskaitoje.
Antrą vietą po Gajanos pagal savižudybių skaičių užima Rusija, kur 100 tūkst. gyventojų tenka 26,5 savižudybės.
Taip pat gana aukštai sąraše yra Lietuva, Lesotas, Uganda, Šri Lanka, Pietų Korėja, Indija, Japonija ir JAV. Jungtinėse Valstijose 100 tūkst. gyventojų tenka 13,7 savižudybės.
Beveik visose šalyse vyrai yra labiau linkę į savižudybes nei moterys. Išimtį sudaro penkios šalys – Bangladešas, Kinija, Lesotas, Marokas ir Mianmaras, kur moterys žudosi dažniau.
Ypač pažeidžiami yra jauni žmonės: beveik pusė, atimančių sau gyvybę, yra jaunesni nei 45 metų asmenys.
15–29 metų amžiaus žmonių grupėje savižudybė yra antra dažniausia mirties priežastis po susižalojimo eismo įvykiuose.
PSO pranešė, kad Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, rugsėjo 10-ąją, ji pradeda vieno mėnesio trukmės kampaniją, per kurią taip pat numatoma išplatinti informacinę brošiūrą filmų kūrėjams.
„Pažeidžiami“
Joje bus perspėjama dėl savižudybių vaizdavimo ekrane, kuris, kaip rodo praktika, gali paskatinti psichinę negalią turinčius žiūrovus jas pakartoti gyvenime.
Liepos mėnesį internetinės televizijos platforma „Netflix“ pranešė, kad iškirpo vaizdingą savižudybės sceną iš populiaraus serialo „13 Reasons Why“ pirmojo sezono, kai sulaukė ekspertų perspėjimų, kad ši scena gali būti suprasta kaip šlovinanti pasitraukimą iš gyvenimo savo valia.
Gegužės mėnesį paskelbti dviejų tyrimų rezultatai parodė, kad po šio serialo pasirodymo 2017 metais jaunuolių savižudybių skaičius JAV gerokai išaugo.
„Tyrimai jau daug metų rodo,.. kad yra žmonių, linkusių pamėgdžioti, pažeidžiamų“, – sakė A. Fleischmann.
PSO ataskaitoje taip pat sakoma, kad gerokai sumažinti savižudybių skaičių galėtų griežtesnė pesticidų kontrolė.
Šios medžiagos paprastai yra tokios nuodingos, kad bandymas nusinuodyti pesticidais dažniausiai baigiasi mirtimi.
Šri Lankoje sugriežtinus pesticidų kontrolę ir įvedus šių medžiagų draudimą savižudybių skaičius šalyje nuo 1995 iki 2015 metų sumažėjo 70 proc. – buvo išgelbėta 93 tūkst. gyvybių, sakoma ataskaitoje.
Pietų Korėjoje 2011 ir 2012 metais uždraudus herbicidą parakvatą nusinuodijimo pesticidais atvejų 2011–2013 metais sumažėjo per pusę, nurodoma PSO paskelbtame dokumente.
„Vaikų linija“
„Jaunimo linija“
„Vilties linija“
„Pagalbos moterims linija“
„Linija Doverija“
Tel.: 8 800 77 277
I-V (8 - 20 val.):
Tel.: 8 800 800 20
www.sidabrinelinija.lt
pasikalbekime@sidabrinelinija.lt