Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pasikeitusi Ukraina ignoruoja persekiojamus LGBT bendruomenės narius

LGBT bendruomenė 2014-ųjų pavasarį tikėjosi, kad kartu su Ukraina pasikeis ir netradicinės orientacijos atstovų padėtis. Bet juos ir toliau persekioja homofobai, o vyriausybė tyli, rašo „Coda Story“. Aktyvistai dabar save ironiškai vadina Pamirštais revoliucionieriais.
LGBT aktyvistai Kijeve.
LGBT aktyvistai Kijeve. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Suprasti akimirksniu

  • Ukrainos LGBT bendruomenė po Maidano vylėsi permainų
  • Pasikeitus valdžiai padėtis negerėja
  • Vyriausybė veiksmų imasi tik spaudžiama Vakarų organizacijų
  • Visuomenės nuomonė apie LGBT bendruomenę vis dar neigiama

Zorianas Kisas sėdėjo ant suoliuko Kijeve. Jo vaikinas buvo įsitaisęs jam ant kelių.


Draugai pripuolė padėti, bet jau buvo akivaizdu: viešas homoseksualių žmonių jausmų demonstravimas daliai kijeviečių nepriimtinas.Staiga prie porelės pribėgo grupė paauglių, pradėjo klausinėti, „ar jie patriotai“, ir apipurškė Zorianą bei jo partnerį.

Ir visai nesvarbu, kad Z.Kisas su partneriu jausmų kupiną akimirką tik suvaidino. Jie norėjo patikrinti, kaip po istorinių Maidano protestų 2014-aisiais pasikeitė ukrainiečių požiūris į gėjus.

Apsupo kaukėti nacionalistai

Kai kiek daugiau nei prieš dvejus metus buvo nuverstas prorusiškas prezidentas Viktoras Janukovyčius, kuris kone varžėsi su Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu mėgdžiodamas garsiuosius įstatymus dėl „homoseksualų propagandos“, Ukrainos LGBT bendruomenė neslėpė optimizmo.

Tikėtasi, kad didžiąja dalimi vis dar tamsus, homofobiškas visuomenės požiūris ims keistis.

Tačiau po 25 mėnesių situacija nepasikeitė. Galbūt net pablogėjo. Jauni protestuotojai Kijevo Nepriklausomybės aikštėje reikalavo laisvių, bet porevoliucinėje Ukrainoje vis dar daug stereotipų ir išankstinio nusistatymo – ypač kalbant apie seksualinę orientaciją.

Antai vakariniame Lvovo mieste vietos valdžios atstovai kovo viduryje paskelbė, kad policija nedirbs per LGBT aktyvistų festivalį.

Porevoliucinėje Ukrainoje vis dar daug stereotipų ir išankstinio nusistatymo – ypač kalbant apie seksualinę orientaciją.

Viešbutį, kuriame turėjo vykti renginys, iškart apsupo kaukėti nacionalistai, kurie vis skandavo „Žudyk, žudyk, žudyk“. Organizatoriai turėjo atšaukti festivalį ir net skubiai išvykti iš miesto.

Į gatves vėliavų nesinešė

„Situacija dar gali pakrypti į bet kurią pusę“ – viliasi Z.Kisas, pripažįstantis, kad Ukrainos LGBT bendruomenė dar sunkiai randa vietą pasikeitusioje šalyje.

Jo teigimu, dalis kaltės krenta ant Kremliaus kontroliuojamos Rusijos žiniasklaidos, kuri prieš dvejus metus protestus Kijeve vadino LGBT aktyvistų, norinčių prisijungti prie „Gėjropos“, sąmokslu.

Zorianas atsimena, kad tuo metu aktyvistai nusprendė neaudrinti Rusijos propagandos mašinos, ir nėjo į gatves su vaivorykštės spalvų vėliavomis.

Dabar Z.Kisas nebėra tikras, kad toks sprendimas buvo teisingas. Daugelyje Ukrainos miestų aikščių ir mokyklų pagerbiama „Dangiškoji šimtinė“ – per neramumus žuvę protestuotojai. Nemažai LGBT aktyvistų jaučia, kad jiems vietos „naujosios Ukrainos“ istorijoje neliko.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./LGBT bendruomenės paradas Kijeve 2015 metų vasarą
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./LGBT bendruomenės paradas Kijeve 2015 metų vasarą

„Iš mūsų oponentų vis girdime: „Jūsų nebuvo Maidane“, – teigia Z.Kisas, pastebintis, kad Ukrainos nacionalistai dažnai suabejoja, ar netradicinės orientacijos žmonės yra „tikri ukrainiečiai“.

Permainos – tik spaudžiant vakariečiams

Zorianas buvo Maidane. LGBT bendruomenės nariai stovėjo greta tūkstančių kitų ukrainiečių, nes irgi norėjo demokratijos ir geresnio žmogaus teisių gynimo.

„V.Janukovyčiaus sprendimas nepasirašyti asociacijos susitarimo su ES man reiškė, kad Ukraina taps vadinamojo „rusų pasaulio“ dalimi. O viena „rusų pasaulio“ ašių yra valstybės remiama homofobija“, – aiškino jaunas ukrainietis.

Pasikeitus valdžiai netradicinės orientacijos asmenų padėtis pagerėjo tik nežymiai.

Taip, pernai lapkritį vyriausysė patvirtino Darbo kodekso pataisas, pagal kurias dabar draudžiama atleisti darbuotoją dėl jo seksualinės orientacijos.

Darbo kodekso pataisos turėjo būti patvirtintos, nes priešingu atveju ukrainiečiai nebūtų gavę teisės keliauti į ES be vizų.

Ukrainoje taip pat įvyko LGBT paradas. Jo dalyvius užpuolė kraštutiniai dešinieji, tačiau apskritai policija per renginį dirbo puikiai.

Bet Darbo kodekso pataisos turėjo būti patvirtintos, nes priešingu atveju ukrainiečiai nebūtų gavę teisės keliauti į ES be vizų. O paradas pernai vasarą greičiausiai nebūtų įvykęs, jei Ukrainos nebūtų prispaudusios Vakarų organizacijos.

Nuomonių apklausos irgi rodo, kad ukrainiečių požiūris kinta labai jau lėtai. Tarptautinio sociologijos instituto Kijeve tyrimas neseniai parodė, kad tik 4,3 proc. ukrainiečių teigiamai vertina homoseksualius asmenis.

Ta pati apklausa parodė, kad net 45 proc. ukrainiečių mano, jog LGBT bendruomenės atstovų teises reiktų varžyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs