Suprasti akimirksniu
Visas naujienas apie pasikėsinimą į Donaldą Trumpą skaitykite čia.
Ekspertai įvardijo saugumo nesėkmes: D.Trumpas padarė vieną veiksmą, išsaugojusį jam gyvybę
14:59 Atnaujinta 15:27
Leitenantas Timas McMillanas, beveik du dešimtmečius dirbęs JAV teisėsaugos institucijose kaip tyrėjas, elgesio analitikas, kriminalinės žvalgybos analitikas, instruktorius ir vyresnysis policijos vadovas socialiniame tinkle „X“ įvertino saugumo tarnybų darbą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos metu Pensivalnijos Butlerio mieste.
Jis pažymėjo, kad yra ne kartą dirbęs su keleto prezidentų ir viceprezidentų saugumo užtikrinimu ir paaiškino, kad Saugumo tarnyba, vykdydama apsaugos misijas, taiko daugiapakopį gynybos metodą.
„Pirmoji pakopa teikia artimos apsaugos pagalbą. Įprastai – tai agentai, kuriuos matote skubančius ir apsupančius D.Trumpą po pirmųjų šūvių.
Antrosios viduriniosios pakopos užduotis – nustatyti ir gintis nuo vidutinio nuotolio grėsmių, t.y. minios ir panašių dalykų. Šį dalį daugiausia sudaro vietos ir valstijų teisėsaugos institucijos, laikinai prijungtos prie apsaugos tarnybos veiklos. Šioje srityje esu dirbęs pats“, – rašė saugumo ekspertas.
Pasak jo, esama ir trečiosios pakopos, kur rūpinasi tolimojo nuotolio grėsmėmis: tai gali būti kova su snaiperiais, kibernetinė ir kitokia apsauga.
„Žmonės stebėjosi, kaip vaizdo įrašuose matomi kontrsnaiperiai galėjo nepastebėti būsimo žudiko prieš jam paleidžiant šūvį. Taip yra todėl, kad labai tikėtina, jog tų kontrsnaiperių atsakomybės zona ant stogo už D.Trumpo buvo išplėsto perimetro.
Iš esmės jie nuskaitė grėsmes dideliu atstumu, gerokai didesniu nei tas 150 metrų atstumas, kuriame ir tykojo grėsmė. Aukščiau esantis snaiperis, norėdamas sureaguoti į šaulį, turi smarkiai sumažinti savo matymo lauką“, – aiškino leitenantas.
Jis beveik neabejojo, kad Slaptosios tarnybos išplėstinės komandos iš anksto išžvalgė vietovę ir nustatė pastatą, kuriuo šaulys naudojosi, kaip pažeidžiamą gynybos vietą.
„Kyla klausimas, kaip tas vaikinas vis dėlto sugebėjo užlipti ant stogo ir paleisti šūvį?“, – klausė saugumo ekspertas.
„Remiantis šiuo metu turima ribota informacija, saugumo pažeidimas įvyko vidurinėje grandyje, kuriai greičiausiai priklausytų teisėsaugos institucijos, turėjusios būti paskirtos į teritoriją prie šių pastatų.
Galima spėlioti, kaip galėjo atsirasti tokia spraga. Tačiau, kaip jau minėjau, šios pakopos apsauga daugiausia priklauso nuo vietos teisėsaugos, o ne nuo Slaptosios tarnybos. Taigi, spėjama, kad vietos pareigūnai, kurie turėjo būti toje teritorijoje ir užtikrinti, kad niekas su ginklu neužliptų ant stogo, susimovė.“
T.McMillianas savo įraše taip pat bandė paaiškino, kaip taip atsitiko, jeigu po išpuolio žmonės pasakojo, kad liudininkai matė ant stogo vaikiną su ginklu ir apie tai pranešė policijai, o ši esą nesugebėjo sureaguoti ir užkirsti kelio pasikėsinimui nužudyti.
„Paprastai, tarp slaptosios tarnybos ir vietos pareigūnų, dirbančių vidurinėje grandyje, būna ribotas ryšys. Paprastai turimas vienas ar du vietos ryšininkus, kurie tiesiogiai bendrauja su Slaptąja tarnyba, o tai reiškia, kad informacija ant žemės tarp vietos pareigūnų, kuriems pranešama apie šaulį, perduodama per dispečerinę, vietos ryšių palaikytojams, tada – Slaptosioms tarnyboms.
Greito reagavimo sunkumus apsunkina tai, kad visada kyla tam tikra painiava ir neveiksmingumas, kai kelių skirtingų institucijų pareigūnai susivienija, kad atliktų užduotį“, – įvertino buvęs saugumo struktūrų vadas.
Pasak jo, dauguma šių agentūrų nėra įpratusios bendradarbiauti tarpusavyje ir negauna daug informacijos, išskyrus kelis instruktažus prieš renginį.
„Iš tikrųjų pats mačiau, kas gali nutikti, kai prezidento George'o Busho slaptosios tarnybos komanda per 2004 m. Didžiojo aštuonete (G-8) viršūnių susitikimą vos nesusidūrė su vietos policijos SWAT ir snaiperių komanda. Niekas tinkamai nepranešė apie vietos SWAT komandos poziciją, todėl viskas, ką matė Slaptoji tarnyba, buvo tik gausiai ginkluoti asmenys, turintys prieigą prie prezidento. Tada iki tragiško incidento trūko vos kelių sekundžių“, – prisiminė T.McMillanas.
Taip pat, jo teigimu, tikėtina, kad buvo vėluojama ir kilo sumaištis dėl pirminių pranešimų apie asmenį su ginklu ant stogo, nes vietiniai policininkai ir Slaptosios tarnybos agentai būtų bandę patvirtinti, kad šaulys nepriklauso vienai iš apsaugos palaikymo komandų.
Apibendrindamas leitenantas pažymėjo, kad, ieškodamas kaltės dėl šios didžiulės saugumo klaidos, jis sakytų, jog atsakymas priklauso nuo to, kas (greičiausiai vietos pareigūnų) buvo paskirtas į teritoriją prie minėtų pastatų.
„Esate aiškiai apmokytas, kad jūsų akys visada turi būti nukreiptos į minią, aplinką ir potencialias grėsmes. Niekada į patį prezidentą.
Dėl akivaizdžių priežasčių...“
Slaptoji tarnyba sekmadienį paneigė kai kurių D.Trumpo šalininkų kaltinimus, kad ji atmetė kampanijos prašymą užtikrinti didesnę apsaugą, ir tikino, kad neseniai „papildė buvusio prezidento apsaugos būrį apsaugos ištekliais ir pajėgumais“.
Šūviai šeštadienį, atrodo, buvo paleisti ne iš Slaptosios tarnybos saugomos teritorijos, pranešė agentūra.
„Nesėkmė po nesėkmės“
Tuo tarpu buvęs slaptosios tarnybos agentas Timothy Milleris BBC naujienų tarnybos „Newsday“ laidai tvirtino, kad tai, kas įvyko D.Trumpo renginio metu, buvo „per plauką nuo prezidento nužudymo“.
Paklaustas, ką turėjo daryti Slaptoji tarnyba, jis nurodė, kad, atsižvelgiant į „mirtiną M-16 šautuvo taiklumą“, turėjo būti patruliuojama šalia pastato, kuriame buvo šaulys, ir ginkluota policija „ten [ant stogo]“.
„Nustačius, kad ant stogo, per 150 metrų nuo prezidento, yra nežinomas ginkluotas vyras su šautuvu, kontržvalgybininkai turėjo nedelsiant imtis tinkamų veiksmų“, – nurodė jis.
„Žvelgiant į visą šį įvykį, matyti, kad tai buvo nesėkmė po nesėkmės“, – įvertino T.Milleris.
Nors vienas žmogus žuvo, o dar du buvo sunkiai sužeisti, tačiau buvęs slaptosios tarnybos agentas pažymėjo, kad „mums labai pasisekė, kad nežuvo daugiau žmonių“, nes toje vietoje buvo „sisteminių klaidų“.
Jo teigimu, jei buvęs prezidentas nebūtų šiek tiek pasukęs galvos į priešingą pusę, šaulys būtų jį nužudęs ir „mes kalbėtume apie visai kitokią situaciją“.
FTB baigė kratą šaulio namuose ir automobilyje
22:20
FTB pranešė, kad gavo prieigą prie įtariamo šaudytojo Thomaso Matthew Crookso telefono, o tyrėjai toliau analizuoja jo elektroninius prietaisus.
FTB teigė, kad kratos T.M.Crookso namuose ir automobilyje baigtos.
FTB sakė, kad toliau tiria šaudynes „kaip pasikėsinimą į buvusį prezidentą Donaldą Trumpą ir kaip galimą vidaus terorizmą“.
Apklausta beveik 100 teisėsaugos pareigūnų, dalyvių ir kitų liudininkų, sakė FTB. „Šis darbas tęsiamas“, – pridūrė FTB.
Pastatas, kuriame rastas šaulys, buvo pareigūnų stovėjimo vieta
21:51
Pastatas, kuriame šaulys Thomasas Matthew Crooksas užlipo ant stogo ir pradėjo šaudyti, buvo vietos policijos taktinės grupės, kuri stebėjo minią, stovėjimo vieta, „ABC News“ sakė du teisėsaugos pareigūnai.
Tyrėjai bando nustatyti, ar patekimas ant stogo buvo tinkamai užrakintas.
Pasak šaltinio, informuoto apie preliminarias išvadas, šaulys ant stogo pateko be kopėčių.
Prasidėjus respublikonų nacionaliniam suvažiavimui, tylos minute pagerbtos šaudymo per D.Trumpo mitingą aukos
21:25
Prasidėjus respublikonų nacionaliniam suvažiavimui, šeštadienį per Donaldo Trumpo mitingą įvykusio šaudymo aukų ir jų šeimų pagerbimas tylos minute.
Po to graikų ortodoksų arkivyskupijos arkivyskupas Elpidoforas sukalbėjo maldą.
„Vinted“ vartotoja suskubo pasinaudoti pasikėsinimu į D.Trumpą: įspėjo, kuo tai gresia
20:21
Po to, kai savaitgalį buvo pasikėsinta į buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, drabužių tarpusavio prekybos platformos „Vinted“ vartotoja Lietuvoje sumanė pasinaudoti nuotrauka, kuri apskriejo visą pasaulį, ir iš to kiek užsidirbti.
Sumanė užsidirbti
Klaipėdietė „Vinted“ platformoje paskelbė parduodanti rankų darbo krepšį, ant kurio – pasaulį apskriejusi nuotrauka. Krepšys kainuoja 11 eurų.
Ant krepšinio matyti nuotrauka, kurioje D.Trumpas kruvinu veidu tiesia kumštį į dangų ir apsaugos yra išlydimas iš įvykio vietos.
Tačiau teisininkė įspėja – neatsižvelgus į atvaizdo atgaminimo reikalavimus, galima „užsidirbti“ pretenziją dėl asmens teisių pažeidimo ar žalos atlyginimo.
Daugiau apie tai skaitykite ČIA.
Saugumo tarnybos iš naujo įvertino J.Bideno vizito į Las Vegasą planus
19:54
Saugumo planuotojai, atsižvelgdami į šeštadienio šaudynes, iš naujo įvertino ir išnagrinėjo prezidento Joe Bideno vizito Las Vegase šią savaitę planus, „ABC News“ teigė su šiuo klausimu supažindintas aukšto rango pareigūnas.
Pareigūnai tikisi, kad Las Vegase bus sustiprintas saugumo lygis ir į vietą atvyks papildomų federalinių agentų, sakė pareigūnas.
J.Bidenas Las Vegase lankysis nuo pirmadienio iki trečiadienio ir dalyvaus keliuose renginiuose.
Teisėsaugos pareigūnas teigia, kad tyrėjai yra atlikę apie 70 proc. šaulio telefono turinio analizės
19:06
Pasak teisėsaugos pareigūno, tyrėjai yra atlikę apie 70 proc. D.Trumpo mitingo šaulio Thomaso Matthew Crookso mobiliojo telefono analizės.
Kol kas jie neaptiko nieko, kas leistų suprasti, kodėl šaulys bandė nužudyti buvusį prezidentą Donaldą Trumpą, sakė pareigūnas. Pasak pareigūno, tyrėjai taip pat turėtų dirbti su šaulio nešiojamuoju kompiuteriu, tikėdamiesi, kad jis atskleis įkalčių.
Teisėjas nutraukė D.Trumpo įslaptintų dokumentų bylą
18:07 Atnaujinta 18:44
Donaldo Trumpo paskirtas Floridos teisėjas nutraukė buvusiam JAV prezidentui iškeltą baudžiamąją bylą dėl kaltinimų netinkamai tvarkant itin slaptus dokumentus, teigdamas, kad specialiojo patarėjo Jacko Smitho paskyrimas buvo netinkamas.
Sprendimas yra didžiulė pergalė D.Trumpui, kuris buvo kaltinamas sukėlęs grėsmę nacionaliniam saugumui, nes po išsikraustymo iš Baltųjų rūmų pasiliko visiškai slaptų dokumentų.
Pats D.Trumpas pirmadienį paragino nutraukti visas jam iškeltas bylas.
„Šis neteisėto kaltinamojo akto Floridoje atmetimas turėtų būti tik pirmas žingsnis, o dabar greitai turėtų būti atšauktos visos raganų medžioklės“, – savo socialiniame tinkle „Truth Social“ rašė jis.
Teisėja Aileen Cannon priėmė sprendimą po to, kai 78-erių verslo magnato teisininkai paprašė iš dalies sustabdyti bylos nagrinėjimą, kad būtų galima įvertinti Aukščiausiojo Teismo sprendimą, pagal kurį bet koks buvęs prezidentas turi plataus masto neliečiamybę nuo baudžiamojo persekiojimo.
„Buvusio prezidento Trumpo prašymas atmesti kaltinamąjį aktą dėl neteisėto specialiojo patarėjo Jacko Smitho paskyrimo ir finansavimo yra PATVIRTINAMAS. [...] Kaltinamasis aktas NUTRAUKIAMAS, nes specialiojo patarėjo Smitho paskyrimas pažeidžia Jungtinių Valstijų Konstitucijos skyrimo nuostatą“, – rašė A.Cannon savo nutartyje.
Tai įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai per rinkiminę akciją Pensilvanijoje buvo pasikėsinta į D.Trumpo, kuris per respublikonų nacionalinį suvažiavimą bus oficialiai paskelbtas savo partijos kandidatu lapkritį vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose, gyvybę.
Floridos byloje D.Trumpui buvo pateiktas 31 kaltinimas dėl tyčinio informacijos apie nacionalinę gynybą laikymo, už kiekvieną iš jų gresia iki 10 metų kalėjimo.
Jam taip pat pateikti kaltinimai dėl sąmokslo trukdyti teisingumui ir melagingų pareiškimų.
Įtariama, kad D.Trumpas savo rezidencijoje „Mar-a-Lago“ laikė nesaugomus įslaptintus dokumentus, įskaitant Pentagono ir JAV centrinės žvalgybos agentūros (CŽA) įrašus, ir trukdė bandymams juos sugrąžinti į Baltuosius rūmus.
Pasikėsinimas į Donaldą Trumpą: Kremliui šaudynių kaltininkai aiškūs
17:06
Bandymą nužudyti buvusį Jungtinių Valstijų prezidentą Donaldą Trumpą įgalino jo politiniai priešininkai, sekmadienį pareiškė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, kurį cituoja leidinys „Politico“.
„Po daugybės bandymų pašalinti kandidatą D.Trumpą iš politinės arenos, iš pradžių naudojant teisines priemones, teismus, prokuratūrą, bandymų politiškai diskredituoti ir sukompromituoti kandidatą, visiems išorės stebėtojams buvo akivaizdu, kad jo gyvybei iškilo pavojus“, – vertino jis.
Maskva esą „nemano, kad bandymą pašalinti ir nužudyti D.Trumpą organizavo dabartinė valdžia“, pažymėjo D.Peskovas, bet pridūrė, kad „atmosfera aplink kandidatą D.Trumpą ... išprovokavo tai, su kuo šiandien susiduria Amerika“.
Kremliaus pareiškimas atkartoja respublikonų kalbas, o kai kurie D.Trumpo sąjungininkai siekia suversti kaltę dėl šaudynių demokratams, kaltindami juos neapykantos buvusiam prezidentui kurstymu.
Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pasmerkė išpuolį ir paragino sumažinti „politikos temperatūrą“.
„Rusija visada smerkė ir griežtai smerkia bet kokias smurto apraiškas politinės kovos metu“, – sakė Kremliaus atstovas spaudai. Jis pridūrė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas su D.Trumpu nesikalbėjo ir neketina jam skambinti.
Buvęs Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pirmadienį socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame įraše, prie kurio pridėta D.Trumpo švarko nuotrauka, pareiškė, kad D. Trumpas „jau laimėjo“ artėjančius JAV prezidento rinkimus.
16:59
Ekspertai įvardijo saugumo nesėkmes: D.Trumpas padarė vieną veiksmą, išsaugojusį jam gyvybę
14:59 Atnaujinta 15:27
Leitenantas Timas McMillanas, beveik du dešimtmečius dirbęs JAV teisėsaugos institucijose kaip tyrėjas, elgesio analitikas, kriminalinės žvalgybos analitikas, instruktorius ir vyresnysis policijos vadovas socialiniame tinkle „X“ įvertino saugumo tarnybų darbą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rinkimų kampanijos metu Pensivalnijos Butlerio mieste.
Jis pažymėjo, kad yra ne kartą dirbęs su keleto prezidentų ir viceprezidentų saugumo užtikrinimu ir paaiškino, kad Saugumo tarnyba, vykdydama apsaugos misijas, taiko daugiapakopį gynybos metodą.
„Pirmoji pakopa teikia artimos apsaugos pagalbą. Įprastai – tai agentai, kuriuos matote skubančius ir apsupančius D.Trumpą po pirmųjų šūvių.
Antrosios viduriniosios pakopos užduotis – nustatyti ir gintis nuo vidutinio nuotolio grėsmių, t.y. minios ir panašių dalykų. Šį dalį daugiausia sudaro vietos ir valstijų teisėsaugos institucijos, laikinai prijungtos prie apsaugos tarnybos veiklos. Šioje srityje esu dirbęs pats“, – rašė saugumo ekspertas.
Pasak jo, esama ir trečiosios pakopos, kur rūpinasi tolimojo nuotolio grėsmėmis: tai gali būti kova su snaiperiais, kibernetinė ir kitokia apsauga.
„Žmonės stebėjosi, kaip vaizdo įrašuose matomi kontrsnaiperiai galėjo nepastebėti būsimo žudiko prieš jam paleidžiant šūvį. Taip yra todėl, kad labai tikėtina, jog tų kontrsnaiperių atsakomybės zona ant stogo už D.Trumpo buvo išplėsto perimetro.
Iš esmės jie nuskaitė grėsmes dideliu atstumu, gerokai didesniu nei tas 150 metrų atstumas, kuriame ir tykojo grėsmė. Aukščiau esantis snaiperis, norėdamas sureaguoti į šaulį, turi smarkiai sumažinti savo matymo lauką“, – aiškino leitenantas.
Jis beveik neabejojo, kad Slaptosios tarnybos išplėstinės komandos iš anksto išžvalgė vietovę ir nustatė pastatą, kuriuo šaulys naudojosi, kaip pažeidžiamą gynybos vietą.
„Kyla klausimas, kaip tas vaikinas vis dėlto sugebėjo užlipti ant stogo ir paleisti šūvį?“, – klausė saugumo ekspertas.
„Remiantis šiuo metu turima ribota informacija, saugumo pažeidimas įvyko vidurinėje grandyje, kuriai greičiausiai priklausytų teisėsaugos institucijos, turėjusios būti paskirtos į teritoriją prie šių pastatų.
Galima spėlioti, kaip galėjo atsirasti tokia spraga. Tačiau, kaip jau minėjau, šios pakopos apsauga daugiausia priklauso nuo vietos teisėsaugos, o ne nuo Slaptosios tarnybos. Taigi, spėjama, kad vietos pareigūnai, kurie turėjo būti toje teritorijoje ir užtikrinti, kad niekas su ginklu neužliptų ant stogo, susimovė.“
T.McMillianas savo įraše taip pat bandė paaiškino, kaip taip atsitiko, jeigu po išpuolio žmonės pasakojo, kad liudininkai matė ant stogo vaikiną su ginklu ir apie tai pranešė policijai, o ši esą nesugebėjo sureaguoti ir užkirsti kelio pasikėsinimui nužudyti.
„Paprastai, tarp slaptosios tarnybos ir vietos pareigūnų, dirbančių vidurinėje grandyje, būna ribotas ryšys. Paprastai turimas vienas ar du vietos ryšininkus, kurie tiesiogiai bendrauja su Slaptąja tarnyba, o tai reiškia, kad informacija ant žemės tarp vietos pareigūnų, kuriems pranešama apie šaulį, perduodama per dispečerinę, vietos ryšių palaikytojams, tada – Slaptosioms tarnyboms.
Greito reagavimo sunkumus apsunkina tai, kad visada kyla tam tikra painiava ir neveiksmingumas, kai kelių skirtingų institucijų pareigūnai susivienija, kad atliktų užduotį“, – įvertino buvęs saugumo struktūrų vadas.
Pasak jo, dauguma šių agentūrų nėra įpratusios bendradarbiauti tarpusavyje ir negauna daug informacijos, išskyrus kelis instruktažus prieš renginį.
„Iš tikrųjų pats mačiau, kas gali nutikti, kai prezidento George'o Busho slaptosios tarnybos komanda per 2004 m. Didžiojo aštuonete (G-8) viršūnių susitikimą vos nesusidūrė su vietos policijos SWAT ir snaiperių komanda. Niekas tinkamai nepranešė apie vietos SWAT komandos poziciją, todėl viskas, ką matė Slaptoji tarnyba, buvo tik gausiai ginkluoti asmenys, turintys prieigą prie prezidento. Tada iki tragiško incidento trūko vos kelių sekundžių“, – prisiminė T.McMillanas.
Taip pat, jo teigimu, tikėtina, kad buvo vėluojama ir kilo sumaištis dėl pirminių pranešimų apie asmenį su ginklu ant stogo, nes vietiniai policininkai ir Slaptosios tarnybos agentai būtų bandę patvirtinti, kad šaulys nepriklauso vienai iš apsaugos palaikymo komandų.
Apibendrindamas leitenantas pažymėjo, kad, ieškodamas kaltės dėl šios didžiulės saugumo klaidos, jis sakytų, jog atsakymas priklauso nuo to, kas (greičiausiai vietos pareigūnų) buvo paskirtas į teritoriją prie minėtų pastatų.
„Esate aiškiai apmokytas, kad jūsų akys visada turi būti nukreiptos į minią, aplinką ir potencialias grėsmes. Niekada į patį prezidentą.
Dėl akivaizdžių priežasčių...“
Slaptoji tarnyba sekmadienį paneigė kai kurių D.Trumpo šalininkų kaltinimus, kad ji atmetė kampanijos prašymą užtikrinti didesnę apsaugą, ir tikino, kad neseniai „papildė buvusio prezidento apsaugos būrį apsaugos ištekliais ir pajėgumais“.
Šūviai šeštadienį, atrodo, buvo paleisti ne iš Slaptosios tarnybos saugomos teritorijos, pranešė agentūra.
„Nesėkmė po nesėkmės“
Tuo tarpu buvęs slaptosios tarnybos agentas Timothy Milleris BBC naujienų tarnybos „Newsday“ laidai tvirtino, kad tai, kas įvyko D.Trumpo renginio metu, buvo „per plauką nuo prezidento nužudymo“.
Paklaustas, ką turėjo daryti Slaptoji tarnyba, jis nurodė, kad, atsižvelgiant į „mirtiną M-16 šautuvo taiklumą“, turėjo būti patruliuojama šalia pastato, kuriame buvo šaulys, ir ginkluota policija „ten [ant stogo]“.
„Nustačius, kad ant stogo, per 150 metrų nuo prezidento, yra nežinomas ginkluotas vyras su šautuvu, kontržvalgybininkai turėjo nedelsiant imtis tinkamų veiksmų“, – nurodė jis.
„Žvelgiant į visą šį įvykį, matyti, kad tai buvo nesėkmė po nesėkmės“, – įvertino T.Milleris.
Nors vienas žmogus žuvo, o dar du buvo sunkiai sužeisti, tačiau buvęs slaptosios tarnybos agentas pažymėjo, kad „mums labai pasisekė, kad nežuvo daugiau žmonių“, nes toje vietoje buvo „sisteminių klaidų“.
Jo teigimu, jei buvęs prezidentas nebūtų šiek tiek pasukęs galvos į priešingą pusę, šaulys būtų jį nužudęs ir „mes kalbėtume apie visai kitokią situaciją“.
Pataikė, bet ne į D.Trumpą: kas tas vyras, kuris žuvo, saugodamas šeimą nuo kulkų
14:25
Nors šauliui buvusio prezidento Donaldo Trumpo kampanijos mitinge nepavyko likviduoti savo taikinio, dėl jo kaltės žuvo vienas renginio dalyvis, o dar du buvo sužeisti. „The Washington Post“ pagerbė žuvusiojo atminimą ir paskelbė jo gyvenimą minintį asmenybės portretą.
Pasak straipsnio, šeštadienį Corey Comperatore'as kartu su šeima nuvyko į kampanijos renginio vietą, už pusvalandžio kelio nuo jo namų, kad išgirstų buvusio prezidento D.Trumpo, kuriuo ne vienerius metus žavėjosi, kalbą. Vyras, inžinierius ir dviejų vaikų tėvas, ką tik buvo paminėjęs 50 metų gimtadienį.
Jis su šeimos nariais stebėjo, kaip D.Trumpas pradėjo kalbėti nuo Amerikos vėliavos spalvomis išpuoštos tribūnos, o po kelių akimirkų pasigirdo šūviai.
Plačiau skaitykite ČIA.
„AR-15“: ką žinome apie ginklą, kuris panaudotas per pasikėsinimą į Donaldą Trumpą?
12:17
Pusiau automatinis „AR-15“ tipo šautuvas – ginklas, kuris, teisėsaugos pareigūnų teigimu, buvo rastas šeštadienį po įvykdyto pasikėsinimo į Donaldą Trumpą – yra vienas labiausiai atpažįstamų ginklų Amerikoje, rašo leidinys „The Guardian“.
Po pasikėsinimo į D.Trumpo gyvybę per mitingą Butlerio mieste, Pensilvanijos valstijoje, dėmesys neišvengiamai nukryps į šio ginklo paplitimą JAV visuomenėje. Šaltinių teigimu, šalia šaulio kūno rastas „AR-15“, kurį, kaip pranešama, jo tėvas įsigijo legaliai.
Ginklų kontrolės grupės jau seniai tvirtina, kad šiam šautuvui, kurio pavadinimas – jį sukūrusios šaulių ginklų bendrovės „ArmaLite“ inicialai, ne vieta civilių rankose.
Plačiau skaitykite ČIA.
Centimetrai išgelbėjo D.Trumpą: paaiškino, kodėl šaulys nepataikė, kur norėjo
11:55
Saugumo ekspertai, susipažinę su politikų saugumo užtikrinimo reikalavimais, pareiškė, kad įvyko „esminė saugumo klaida“, nes per prezidento rinkimų kampanijos mitingą šaulys sugebėjo prisiartinti prie Donaldo Trumpo pakankamai arti, kad galėtų jį nušauti, skelbia „Sky News“. Tuo metu leidinio BILD kalbintas ginklų ekspertas sako, kad viskas galėjo pasibaigti kitaip – nuo tragiškos lemties D.Trumpą išgelbėjo vos keli centimetrai.
20-metis Thomas Matthew Crooksas paleido kelis šūvius į buvusį prezidentą, kai šis šeštadienį Butleryje, Pensilvanijos valstijoje, sakė kalbą savo šalininkams.
Per pasikėsinimą D.Trumpui buvo pataikyta į ausį.
Visgi per incidentą vienas žmogus žuvo, o dar du buvo sužeisti.
Steve'as Nottinghamas, padėjęs užtikrinti saugumą atvykstantiems pasaulio lyderiams, įskaitant prezidentus, NBC sakė, kad buvo padaryta „esminė saugumo klaida“.
Plačiau skaitykite ČIA.
Respublikonų kongresmenas dėl išpuolio kaltina kairiąją žiniasklaidą
10:46 Atnaujinta 11:14
Respublikonų kongresmenas Glennas Grothmanas BBC naujienų tarnybai tvirtino, kad dėl pasikėsinimo į buvusį prezidentą Donaldą Trumpą iš dalies kalta kairioji žiniasklaida.
„Manau, kad tai yra kurstytoji retorika, tiek kairiųjų JAV politikų, tiek dar labiau kairiosios žiniasklaidos. Jie Donaldui Trumpui sukūrė kažkokį gąsdintojo, fašisto, diktatoriaus įvaizdį ir dėl to, manau, neapykanta jam viršija įprastą neapykantą, kurią kairieji jaučia respublikonams“, – BBC radijo laidai „BBC Radio 4 Today“ sakė Viskonsino valstijos atstovas.
Atkreipus kongresmeno dėmesį į tai, kad pats D.Trumpas naudoja panašią retoriką kitų atžvilgiu, pavyzdžiui, 2022 m. įvykdžius išpuolį prieš buvusios Atstovų Rūmų pirmininkės Nancy Pelosi vyrą, G.Grothmanas mano, kad negalima lyginti to, ką kartais pasako D.Trumpas, kuris, jo teigimu, dažniausiai juokauja, ir demonizavimo, su kuriuo jis susiduria.
Jo teigimu, ir politikai, ir spauda jį „vadina diktatoriumi, sako, kad jis bus demokratijos pabaiga Amerikoje“, o tai, pasak politiko, yra „juokinga“, nes D.Trumpas jau ketverius metus buvo prezidentas.
„Mes puikiai žinome, koks jis bus prezidentas“, – pažymėjo G.Grothmanas.
Jo nestebina šeštadienio vakarą įvykdytas pasikėsinimas, nes, kongresmeno įsitikinimu, kairiosios žiniasklaidos priemonės „be reikalo kursto“ žmones.
„Taigi, jei jaunas žmogus, dvidešimtmetis, perskaito tokius dalykus, manęs nestebina, kad jam gali kilti jausmas „o, Dieve mano, geriau nušauti Donaldą Trumpą, kitas Adolfas Hitleris tuoj užvaldys Jungtines Valstijas“, – pažymėjo G.Grothmanas.
Paklaustas apie Slaptosios tarnybos vaidmenį ir kritiką, kurios ji sulaukė po šeštadienio, Nacionalinio saugumo pakomitečio pirmininkas sako nesuprantantis, kodėl nebuvo stebimi aplink D.Trumpo mitingą esančių pastatų stogai.
Tada jis pridurė, kad dabartinis slaptosios tarnybos direktorius „daug laiko skiria tam, kad, pavyzdžiui, kuo daugiau moterų patektų į slaptąją tarnybą, užuot skyręs laiko įsitikinti, kad jos gerai atlieka savo darbą“.
Slaptoji tarnyba paneigė kai kurių D.Trumpo šalininkų kaltinimus, kad ji atmetė kampanijos prašymą užtikrinti didesnę apsaugą, ir tikino, kad neseniai „papildė buvusio prezidento apsaugos būrį apsaugos ištekliais ir pajėgumais“.
Praėjus kelioms valandoms po pasikėsinimo, respublikonų vadovaujamų JAV Atstovų Rūmų Priežiūros komitetas iškvietė Slaptosios tarnybos direktorę Kimberly Cheatle liudyti liepos 22 d. numatytame klausyme.
Šūviai šeštadienį, atrodo, buvo paleisti ne iš Slaptosios tarnybos saugomos teritorijos, pranešė agentūra.
Po pasikėsinimo nužudyti D.Trumpas sudėjo ginklus, prabilo apie kitokią politiką
08:56
Donaldas Trumpas sekmadienį atvyko į Milvokį, kur vėliau šią savaitę bus oficialiai paskelbtas respublikonų kandidatu į prezidentus.
Nors išgyveno pasikėsinimą nužudyti, dėl kurio dar labiau paaštrėjo ir taip įnirtinga JAV politinė nesantaika, demokratų ir respublikonų kandidatai į prezidentus siekia ramybės ir vienybės, pažymėjo naujienų agentūra „Reuters“.
Prezidentas Joe Bidenas savo ruožtu nurodė ištirti, kaip 20-metis vyras su AR-15 tipo šautuvu šeštadienį priartėjo pakankamai taip arti, kad galėtų šauti į D.Trumpą nuo stogo. Negana to, už buvusio prezidento apsaugą visą gyvenimą įsipareigojusi saugoti JAV Slaptoji tarnyba.
Numatyta, kad Respublikonų partijos nacionalinio suvažiavimo metu turi pasakyti kalbą ir priimti oficialią savo partijos nominaciją.
Viename iš pirmųjų interviu po pasikėsinimo į jo gyvybę D.Trumpas leidinio „Washington Examiner“ žurnalistams atskleidė, kad po išpuolio visiškai perrašė savo kalbą, kurioje daugiausia dėmesio skyrė ne J.Bideno kritikai, kaip planavęs, o vienybės idėjai.
„Kalba, kurią ketinau sakyti ketvirtadienį, turėjo būti humoro kalba, – sakė jis. – Jei taip nebūtų atsitikę, tai būtų buvusi viena iš labiausiai neįtikėtinų kalbų“.
„Atvirai kalbant, dabar tai bus visai kitokia kalba. Tai galimybė suvienyti šalį. Man buvo suteikta ši galimybė“, – pridūrė D.Trumpas.
Jis taip pat pastebėjo, kad šeštadienį įvykusio įvykio „tikrovė „dar tik po truputį stoja į vietas“, ir apibūdino akimirką, kai, supratęs, kad buvo pašautas, pažvelgė į minią.
„Tą akimirką iš ten buvusių žmonių sklido energija, jie tiesiog stovėjo; sunku nusakyti, koks tai buvo jausmas, bet žinojau, kad pasaulis žiūri. Žinojau, kad istorija tai įvertins, ir žinojau, kad turiu jiems pranešti, jog mums viskas gerai“, – pareiškė D.Trumpas.
J.Bidenas ir D.Trumpas po šaudynių šeštadienio vakarą kalbėjosi telefonu. Sekmadienio popietę pirmoji ponia Jill Biden taip pat kalbėjosi su buvusia pirmąja ponia Melania Trump, sakė Baltųjų rūmų pareigūnas.
D.Trumpas tvirtino, kad vertina prezidento J.Bideno skambutį, pavadindamas jį „puikiu“ ir „labai maloniu“. „New York Post“ pranešė, kad D.Trumpas pasiūlė, jog nuo šiol jų tarpusavio kampanija galėtų būti mandagesnė.
J.Bidenas sekmadienį iš Ovaliojo kabineto Baltuosiuose rūmuose pasakė per televiziją transliuotą kalbą.
„Amerikoje nėra vietos tokiam smurtui, jokiam smurtui niekada. Taškas. Jokių išimčių. Negalime leisti, kad šis smurtas būtų normalizuotas, – pabrėžė prezidentas. – Politinė retorika šioje šalyje tapo labai karšta. Atėjo laikas ją atvėsinti.“
Algimantas Kasparavičius. Ką reiškia ir ką keičia pasikėsinimas į Donaldą Trumpą?
08:39
Turint galvoje vidaus politinę padėtį JAV, šiandien principinis klausimas – ar šis pasikėsinimas į Donaldą Trumpą bus vienintelis ir paskutinis? Ar nebus daugiau? Juk JAV visuomenė įelektrinta, ideologiškai, socialiai diferencijuota ir supriešinta iki kraštutinumo, o iki JAV prezidento rinkimų dar beveik ištisi keturi mėnesiai.
Galimiems atentatams laiko į valias. Ginklų krautuvėse ir namuose netrūksta. Ir jie pigūs. Politinių bepročių ir narkomanų taip pat. Taigi padėtis JAV rimtai keičiasi ir tampa sunkiai nuspėjama.
Turint galvoje šį kruviną pasikėsinimą į Donaldą Trumpą ir Joe Bideno sveikatą, demokratų partijos pergalė šiuose rinkimuose praktiškai jau nebeįžiūrima. Tačiau Trumpo atėjimas į Baltuosius rūmus, itin po atentato, demokratams gali tapti mirtinu smūgiu visam dešimtmečiui. O gal ir ilgiau? Nes antrąkart tapęs prezidentu Trumpas neabejotinai imsis tyrimo.
Plačiau skaitykite ČIA.
D.Trumpas po pasikėsinimo nužudyti: turėjau būti negyvas
08:16 Atnaujinta 08:37
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį leidiniui „New York Post“ sakė, kad po pasikėsinimo, kurį apibūdino kaip „labai siurrealistinę patirtį“, jis turėjo „būti negyvas“.
78 metų buvęs prezidentas kruvinu veidu buvo skubiai nuvestas nuo mitingo scenos. Šaulys nukautas, o vienas renginio dalyvis žuvo, dar du žiūrovai buvo sunkiai sužeisti.
Pasikėsinimas sukėlė šoko bangą visame pasaulyje – daugybės šalių vadovai griežtai pasisakė prieš politinį smurtą ir išreiškė paramą nukentėjusiesiems.
Su žurnalistais jis kalbėjosi savo lėktuve, kai skrido į Milvokį, kur pirmadienį prasideda Respublikonų partijos nacionalinis suvažiavimas, kuriame jis bus patvirtintas kandidatu į prezidentus.
Tai buvo „labai siurrealistinė patirtis“, sakė jis, užsidengęs dešinę ausį baltu tvarsčiu, nurodė leidinys.
Plačiau skaitykite ČIA.
CNN: T.M.Crooksas buvo sportininkų klubo, turinčio 200 jardų šaudyklą, narys
08:08
Į D.Trumpą pasikėsinęs šaulys Thomas Matthew Crooksas buvo Clairtono sportininkų klubo (Pensilvanija), kuris turi 200 jardų šaudyklą, narys, pranešė CNN.
Klubo advokatas Robertas Bootay patvirtino, kad T.M.Crooksas buvo klubo narys, tačiau teigė, kad klubas „negali pateikti jokių papildomų komentarų, susijusių su šiuo klausimu, atsižvelgiant į vykstančius teisėsaugos institucijų tyrimus.“
„Akivaizdu, kad klubas visiškai apgailestauja dėl beprasmiško smurto akto, kuris įvyko vakar. Klubas taip pat reiškia nuoširdžiausią užuojautą Comperatore šeimai ir siunčia maldas už visus sužeistuosius, įskaitant buvusį prezidentą“, – sakoma jo pareiškime CNN.
R.Bootay nepateikė jokios papildomos informacijos apie tai, kada T.M.Crooksas paskutinį kartą lankėsi klube ir ar jis naudojosi šaudykla.
Kas iki šiol žinoma apie vyro, bandžiusio nužudyti D.Trumpą, motyvą?
06:56
20-metis vyras, kuris bandė nužudyti buvusį prezidentą Donaldą Trumpą, pirmą kartą atkreipė teisėsaugos dėmesį per šeštadienio mitingą, kai žiūrovai pastebėjo jį keistai besielgiantį už kampanijos renginio ribų. Šis pranešimas sukėlė karštligišką paiešką, tačiau pareigūnams nepavyko jo rasti, kol jis sugebėjo užlipti ant stogo, kur pradėjo šaudyti, skelbia naujienų agentūra „Associated Press“.
Po šaudymo, per kurį žuvo vienas žiūrovas, tyrėjai ieško užuominų, kas galėjo paskatinti Thomasą Matthew Crooksą iš Betelio parko (Pensilvanija) įvykdyti šokiruojantį išpuolį. FTB pareiškė, kad tiria tai kaip galimą vidaus terorizmo aktą, tačiau tai, kad slaptosios tarnybos nušautas vyras nenurodė aiškaus ideologinio motyvo, leido suklestėti sąmokslo teorijoms.
FTB teigė manantis, kad T.M.Crooksas, kuris automobilyje, kuriuo važiavo į mitingą, turėjo sprogmenų gaminimo medžiagų, veikė vienas. Tyrėjai nerado jokių grasinančių komentarų socialinės žiniasklaidos paskyrose ar ideologinių pozicijų, kurios padėtų paaiškinti, kas paskatino jį nusitaikyti į D.Trumpą.
T.M.Crooksas 2022 m. baigė Betelio parko vidurinę mokyklą. Paskutiniaisiais metais jis buvo vienas iš kelių mokinių, gavusių apdovanojimą už matematiką ir gamtos mokslus, rašoma tuometiniame „Tribune-Review“ straipsnyje.
Jis bandė patekti į mokyklos šaulių komandą, bet buvo atmestas, nes blogai šaudė, sakė dabartinis komandos kapitonas Frederickas Machas, kuris mokykloje mokėsi keleriais metais vėliau nei T.M.Crooksas.
Jasonas Kohleris, kuris sakė, kad mokėsi toje pačioje vidurinėje mokykloje, bet ne vienoje klasėje su šauliu, teigė, kad iš T.M.Crookso mokykloje tyčiojosi kiti mokiniai ir per pietus jis sėdėdavo vienas. Kiti mokiniai tyčiojosi iš jo dėl dėvimų drabužių, tarp kurių buvo ir medžioklės apranga, sakė J.Kohleris.
D.Trumpas atvyko į Milvokį, kur vyks respublikonų nacionalinis suvažiavimas
06:38
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį nusileido Milvokyje, kur vyks respublikonų nacionalinis suvažiavimas.
Į Viskonsino valstiją jis atvyko praėjus šiek tiek daugiau nei parai po to, kai buvo sužeistas per nepavykusį pasikėsinimą nužudyti.
„Nusileidome Milvokyje su @realdonaldtrump“, – socialiniame tinkle „X“ paskelbė eksprezidento sūnus Ericas Trumpas, pasidalinęs vaizdo įrašu iš orlaivio pilotų kabinos.
Oro uoste buvo matomi iš D.Trumpo lėktuvo lipantys žmonės.
D.Trumpas tvirtino, kad laikysis suvažiavimo tvarkaraščio, nepaisant šeštadienio šūvių per mitingą Pensilvanijoje. Vienas žiūrovas žuvo, du buvo sužeisti, o pačiam D.Trumpui ausį sužeidė, anot jo, švilpianti kulka.
„Negaliu leisti, kad „šaulys“ ar potencialus žudikas priverstų pakeisti tvarkaraštį ar dar ką nors“, – anksčiau sekmadienį savo socialiniame tinkle „Truth Social“ sakė tikėtinas respublikonų kandidatas į prezidentus.
„Todėl, kaip planuota, ŠIANDIEN 15 val. 30 min. (vietos, 23 val. 30 min. Lietuvos laiku) išvyksiu į Milvokį“, – rašė jis ir pridūrė, kad nusprendė neatidėti kelionės į Viskonsiną.
Tikimasi, kad liepos 15–18 dienomis vyksiančiame suvažiavime respublikonai patvirtins D. Trumpą savo kandidatu susikauti su demokratu Joe Bidenu lapkritį vyksiančiuose prezidento rinkimuose.
D.Trumpas taip pat jau suvažiavimo atidarymo dieną turėtų paskelbti savo kandidatą į viceprezidentus, o ketvirtadienį – oficialiai priimti nominaciją.
J.Bidenas po pasikėsinimo į D.Trumpą: „politika niekada neturi būti tiesioginis mūšio laukas“
06:15
JAV prezidentas Joe Bidenas sekmadienį paragino amerikiečius „sumažinti temperatūrą“ po pasikėsinimo nužudyti jo politinį varžovą Donaldą Trumpą.
„Mano brangūs amerikiečiai, šįvakar noriu su jumis pasikalbėti apie būtinybę sumažinti temperatūrą mūsų politikoje“, – sakė J.Bidenas kreipdamasis į tautą iš Ovalinio kabineto.
„Politika niekada neturi būti tiesioginis mūšio laukas, neduok Dieve, žudymo laukas“, – kalbėjo jis.
„Artėjant rinkimams, mūsų visų laukia išbandymų metas. Kuo didesnis statymas, tuo karštesnės aistros, – pridūrė jis. – Kad ir kokie stiprūs, mūsų įsitikinimai niekada neturi peraugti į smurtą [...] Laikas atvėsti.“
Per chaotišką ir šokiruojantį šeštadienio incidentą Pensilvanijos valstijos Batlerio mieste, kur vyko respublikono rinkiminis mitingas, D.Trumpui sužalota ausis.
78 metų buvęs prezidentas kruvinu veidu buvo skubiai nuvestas nuo mitingo scenos. Šaulys nukautas, o vienas renginio dalyvis žuvo, dar du žiūrovai buvo sunkiai sužeisti.
Pasikėsinimas sukėlė šoko bangą visame pasaulyje – daugybės šalių vadovai griežtai pasisakė prieš politinį smurtą ir išreiškė paramą nukentėjusiesiems.