„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pasipriešinimas nesustabdė: 75-ųjų Leningrado blokados metinių proga Rusija surengė karinį paradą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sekmadienį vadovavo 75-ųjų Leningrado blokados pabaigos metinių minėjimo ceremonijoms savo gimtajame Sankt Peterburgo mieste.
Karinis paradas Sankt Peterburge
Karinis paradas Sankt Peterburge / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Sankt Peterburgas, kuris anksčiau vadinosi Leningradu, pasinėrė į Antrojo pasaulinio karo metais apsiausto miesto atmosferą: transliuojami oro pavojaus signalai, radijo pranešimai ir metronomo tiksėjimas. Per Leningrado apsiaustį žuvo daugiau kaip 800 tūkst. žmonių.

Pagrindinis 75-ųjų blokados pabaigos metinių akcentas buvo karinis paradas miesto Rūmų aikštėje, kuriame dalyvavo daugiau kaip 2,5 tūkst. karių šiuolaikinėmis ir istorinėmis uniformomis, tankai ir raketų leidimo sistemos.

„Scanpix“/AP nuotr./Karinis paradas Sankt Peterburge
„Scanpix“/AP nuotr./Karinis paradas Sankt Peterburge

Daugelis Sankt Peterburgo gyventojų, įskaitant kai kuriuos blokadą išgyvenusius žmones, smerkė planuojamą paradą kaip ne vietoje rengiamą žvanginimą ginklais ir militaristinę propagandą.

V.Putino darbotvarkėje numatyti apsilankymas garsiosiose Piskariovo kapinėse ir dalyvavimas atminimo koncerte, nurodė Kremlius.

„Tai labai svarbi data visai mūsų šaliai, visiems... rusams ir asmeniškai prezidentui Putinui“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Scanpix“/AP nuotr./Karinis paradas Sankt Peterburge
„Scanpix“/AP nuotr./Karinis paradas Sankt Peterburge

66 metų V.Putinas gimė jau po karo, bet jo vyresnysis brolis vaikystėje žuvo per Leningrado blokadą ir yra palaidotas bendrame kape Piskariovo kapinėse.

Rusijos lyderio motina per blokadą vos nemirė iš bado, o tėvas kovojo kare ir netoli Leningrado buvo sužeistas.

Nacių pajėgos miestą buvo apsupusios 872 dienas 1941–1944 metais. Tuomet jame gyveno maždaug 3 mln. žmonių, kuriems teko išgyventi neįsivaizduojamą siaubą.

Nutraukus tiekimą miestui, duonos norma fizinį darbą dirbusiems žmonėms buvo sumažinta iki 250 g, o kitiems civiliams – iki 125 gramų.

Daugiau kaip 800 tūkst. žmonių mirė nuo bado, ligų ir apšaudymų. Daug istorikų sako, kad tikrasis aukų skaičius yra didesnis.

Žvakės ir saliutas

Prieš metinių minėjimą kone 5 tūkst. žmonių pasirašė peticiją, kuria ragino pareigūnus atšaukti karinio parado planus.

V.Putino atstovas D.Peskovas atsisakė komentuoti kontroversiją, tik nurodė, kad Sankt Peterburgas garsėja „turtingomis polemikos tradicijomis“.

Gynybos ministerija atmetė peticiją. „Karinis paradas yra kariškas ritualas, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas ministerijos pareigūnas. – Turime įsakymą surengti paradą ir jį surengsime.“

Nuo penktadienio mieste vyksta įvairūs atminimo renginiai, įskaitant muzikos koncertus ir filmų peržiūras.

Sekmadienį vakare saliutu bus paminėta artilerijos ugnis, žymėjusi kankynės pabaigą 1944 metais.

Bus uždegtos garsiųjų Sankt Peterburgo Rostralinių kolonų ugnys, o gyventojai kviečiami uždegti žvakutes savo languose.

Karo trauma yra giliai įsirėžusi į kolektyvinę miesto sąmonę. Ant kai kurių pastatų vis dar kabo ženklai, perspėjantys gyventojus apie antskrydžius.

Šiuo metu Sankt Peterburge – buvusioje Rusijos imperijos sostinėje – gyvena maždaug 108 tūkst. karo veteranų ir blokadą išgyvenusių žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs