2018 10 05 /13:55

Paskelbti Nobelio Taikos premijos laureatai – kovotojai su seksualiniu smurtu

Norvegijos Nobelio komitetas paskelbė 2018 metų Taikos premijos laureatus. Jais pripažinti prieš seksualinį smurtą kaip įrankį ginkluotuose konfliktuose kovojantys chirurgas Denisas Mukwege ir aktyvistė Nadia Murad.
Nadia Murad
Nadia Murad / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Gydytojas D.Mukwege, gydantis lytinio smurto aukas, yra Kongo vyriausybės kritikas. Jazidė N.Murad yra buvusi džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) belaisvė.

„Scanpix“ nuotr./Denisas Mukwege
„Scanpix“ nuotr./Denisas Mukwege

„Taikesnį pasaulį galima sukurti, jei moterys ir jų pagrindinės teisės bei saugumas karo metu bus pripažįstamos ir ginamos“, – Osle paskelbdama laureatų vardus sakė Nobelio komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen.

Nobelio komitetas skelbia, kad abu aktyvistus nusprendė įvertinti už pastangas atkreipti dėmesį į seksualinio smurto naudojimą per karus ir ginkluotus konfliktus. Tiek D.Mukwege, tiek N.Murad esą atkakliai kovoja su tokia praktika.

„Denisas Mukwege paskyrė savo gyvenimą tokio smurto aukų gynimui. Nadia Murad – liudininkė, kuri pasakoja apie prievartą prieš ją ir kitus“, – rašoma komiteto pranešime.

D.Mukwege padeda seksualinės prievartos aukoms Kongo Demokratinėje Respublikoje.

N.Murad – jazidų mažumos Irake, kurią išnaikinti siekė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), narė.

Nuo 2008-ųjų Panzi ligoninėje Bukavu mieste šis chirurgas su kolegomis slaugė tūkstančius tokių pacientų – daugelis jų kenčia užsitęsusio pilietinio karo, per kurį žuvo daugiau nei 6 mln. gyventojų, pasekmes.

„Daktaru Stebuklu“ vadinamas D.Mukwege garsiai kritikuoja moterų išnaudojimą karo metu ir vadina žaginimą „masinio naikinimo ginklu“.

N.Murad pati yra seksualinių nusikaltimų karo metu auka. Ši moteris – jazidų mažumos Irake, kurią išnaikinti siekė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), narė.

2014 metų rugpjūtį IS užpuolė jazidų kaimus Šiaurės Irake. Vien kaime, kur gyveno N.Murad, buvo nužudyti keli šimtai žmonių, o jaunesnės moterys, tarp jų ir nepilnametės, buvo pagrobtos ir laikytos kaip sekso vergės.

N.Murad buvo daug kartų išprievartauta, o jos pagrobėjai grasino nužudyti moterį, jei ji neprisijungs prie IS. Džihadistai išnaudojo per 3 tūkst. jazidžių – moterų ir mergaičių.

Atgavusi laisvę ji taip pat pradėjo organizuoti kampanijas jazidų bendruomenei, kurią sudaro 500 tūkst. žmonių ir kuri gyvena daugiausia Šiaurės Irake, apsaugoti nuo genocido grėsmės.

IS kovotojai Irake ir Sirijoje tebelaiko šimtus jezidų moterų ir mergaičių. Senovinę jezidų religiją IS ir kiti islamo griežtosios linijos šalininkai laiko erezija.

„Denisas Mukwege ir Nadia Murad rizikavo savo asmeniniu saugumu drąsiai kovodami su karo nusikaltimais ir siekdami teisingumo aukoms, – pažymėjo Norvegijos Nobelio komitetas. – Tuo būdu jie propagavo tautų brolybę taikant tarptautinės teisės principus.“

Kova su branduoliniais ginklais

Praėjusių metų premija buvo paskirta Tarptautinei branduolinių ginklų uždraudimo kampanijai (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN).

AFP/„Scanpix“ nuotr./Tarptautinė branduolinių ginklų uždraudimo kampanija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Tarptautinė branduolinių ginklų uždraudimo kampanija

Šiemet kiekvieną Nobelio premiją sudaro 9 mln. kronų (871 tūkst. eurų). Jei kurios nors premijos laureatų būna daugiau nei vienas, suma jiems padalijama.

Per iškilmingą ceremoniją, kuri vyks Stokholme gruodžio 10 dieną, minint premijos steigėjo Alfredo Nobelio mirties 1896 metais sukaktį, kiekvienam laureatui taip pat bus įteiktas diplomas ir aukso medalis.

Pirmadienį 2018-ųjų Nobelio medicinos premija buvo paskirta dviem imunologams – amerikiečiui Jamesui P.Allisonui ir japonui Tasuku Honjo, tyrusiems, kaip natūralias organizmo gynybos sistemas būtų galima panaudoti kovai su vėžiu.

Antradienį Nobelio premija fizikos srityje atiteko JAV mokslininkui Arthurui Ashkinui ir prancūzui Gerard'ui Mourou bei kanadietei Donnai Strickland už lazerių fizikos tyrimus, leidusius sukurti „šviesos įrankių“.

Nobelio chemijos premija trečiadienį buvo paskirta amerikiečiams Frances Arnold ir George'ui P.Smithui bei britui Gregory P.Winteriui, kurie pasirėmę evoliucijos principais – genų pokyčiu ir selekcija – sukūrė baltymus, pritaikomus įvairiausių medžiagų gamybai.

Šių metų Nobelio apdovanojimų sezonas pirmadienį baigsis ekonomikos premijos laureato paskelbimu.

Pirmąkart nuo 1949 metų Švedijos akademija nutarė atidėti 2018-ųjų Nobelio literatūros premijos laureato paskelbimą iki kitų metų, įsiplieskus lytinio priekabiavimo skandalui ir iškilus aštrių nesutarimų tarp apdovanojimą skiriančio komiteto narių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų