Graikai kaltina Europos lyderius dėl jų sprendimo priimti prieglobsčio nusipelniusius žmones: bėgančius nuo konflikto tėvynėje Sirijoje, Irake ar Afganistane. Todėl įvairių Graikijos struktūrų pastangos yra tik humanitarinės, o ne prevencinės. Kitaip tariant: graikams belieka tik gelbėti, o ne stabdyti tūkstančius žmonių, plaukiančių guminės valtelėmis.
Persekioja tik kontrabandininkus
Patikrinti, apsukti ar suimti tokį atplaukiančių žmonių skaičių yra ne tik sudėtinga, bet ir pavojinga. Pasak savanorių, jei plaukdami pabėgėliai išsigąsta pakrantės apsaugos, jie peiliais subado savo valtis ir nepalieka jokios kitos išeities, o tik juos gelbėti. Graikų pakrantės apsauga kasdien išgelbėja dešimtis pabėgėlių.
Patikrinti, apsukti ar suimti tokį atplaukiančių žmonių skaičių yra ne tik sudėtinga, bet ir pavojinga.
Tačiau negalima sakyti, kad Europos Sąjungos išorinė siena yra visiškai neprižiūrima.
Ten galima pastebėti ir pakrantės apsaugos laivus ir sraigtasparnius. Tačiau jų tikslas pagauti ne karo pabėgėlius, o juos perplukdžiusius kontrabandininkus, kuriems graikų pareigūnai yra negailestingi: jie vykdo operacijas, koordinuotas tarp žemės ir oro, kurių metu persekioja kontrabandininkus, bandančius grįžti atgal į Turkiją. Tai yra būdas pažaboti juodąją pabėgėlių kontrabandos rinką ir apsaugoti Europos Sąjungos sieną.
Policininkus sutinka tik Lesbo salos sostinėje
Tik išsilaipinus ant kranto, pabėgėliams nelieka nieko kito kaip patraukti į Lesbo salos sostinę. Be registracijos Mitilinėje, kurią administruoja vietos policija, pabėgėliai net negali apsistoti viešbutyje, ką jau kalbėti apie galimybę ištrūkti iš Viduržemio jūros apsuptos salos į žemyninę Graikijos dalį.
Kara Tepės registracijos centras yra skirtas pabėgėliams iš Sirijos. Tik čia atvykus įvairiausius arabų kalbos dialektus išmanantys Jungtinių Tautų Organizacijos vertėjai kalbina pabėgėlius: taip greitai paaiškėja, ar jie nemeluoja, o gal tariamai pasus pametę sirai vis dėlto yra juos suplėšę iraniečiai, bėgantys ne nuo karo, o ieškantys geresnio gyvenimo.
Vėliau pabėgėliai stoja į eilę prie palapinės, kurioje užfiksuojamas jų prieglobsčio Europoje prašymas, o iškart po to seka etapas, kurio metu pabėgėlius pagaliau pasitinka policija: jie paima pabėgėlių piršto atspaudų pavyzdį ir registruoja savo duomenų bazėje.
LAUKITE TĘSINIO
#Paskuipabėgėlius – 15min.lt reportažų ciklas. Du mūsų žurnalistai Vidmantas Balkūnas ir Paulius Ramanauskas keliauja iš Turkijos–Sirijos pasienio iki Vokietijos. Keliu, kurį pastarosiomis dienomis bando įveikti dešimtys tūkstančių pabėgėlių.