Visi be išimties Turkijos pajūrio mieste Izmire atsidūrę pabėgėliai, kurie traukia Europos link, susiduria su viena itin svarbia dilema: kuriam kontrabandininkui patikėti savo ir artimųjų gyvybes bei neretai – viso gyvenimo santaupas?
Svetimšaliui atsakingai pasirinkti vedlį, parodysiantį kelią į Europą – sunku, nes visi supranta, kad kontrabandininkai tik ir ieško progų pasipelnyti iš pabėgėlių baimės, silpnumo ir skausmo.
Tokiu atveju atvykėliai Izmire ieško geranoriškų bei gerai padėtį išmanančių žmonių – tokių, kaip Jesiras iš Irako.
Pabėgėliai susiduria su viena itin svarbia dilema: kuriam kontrabandininkui patikėti savo ir artimųjų gyvybes bei neretai – viso gyvenimo santaupas?
Kontrabandininkai – be skrupulų
Jesiras, kalbantis keturiomis kalbomis, yra iš Irako, tačiau jau kurį laiką gyvena Stambule ir į Izmirą atvažiavo ne keliauti į Europą, o padėti giminaičiams pasiruošti rizikingai kelionei. „Kontrabandininkams pabėgėlių gyvybės visiškai nerūpi, jiems rūpi tik pinigai“, – sakė Jesiras.
Pasak jo, į devynių metrų ilgio ir pusantro metro skersmens guminę valtį telpa 30 žmonių, tačiau kontrabandininkai nevengia sugrūsti dvigubai didesnį valties talpą viršijantį žmonių skaičių – apie 70 pabėgėlių, tarp kurių vyrai ir moterys, vaikai ir senoliai.
„Vietos guminėje valtyje kaina svyruoja apie 1000 eurų, todėl kiekvienas papildomas keleivis yra pelnas“, – aiškino irakietis.
Kokia valtimi nori plaukti? Kiek laiko gali laukti? Tai – tik keli iš faktorių, lemiančių kelionės Egėjo jūra kainą, tačiau galimybė mokėti daugiau nei kiti gali iš esmės pakeisti kelionės pobūdį.
„Turtingiems pabėgėliams plaukti guminėmis valtimis nereikia, – sakė Jesiras. – Apsimetę turistais jie plaukia jachtomis, o išlipę ant kranto iškart parodo pasus ir prašo prieglobsčio.“
„Facebook“ vyksta derybos dėl kainų
Tačiau, pasak Jesiro, net ir neturintiems turkų kalbos žinių, nei pažinčių susisiekti su kontrabandininkais įmanoma – tereikia „Facebook“ paieškoje arabiškai įvesti savo kelionės maršrutą: iš Turkijos į Europą.
Arabiškas puslapis „Kontrabanda į Graikiją“ veikia kaip turizmo agentūra, kurioje galima rasti norimą valtį ar jachtą, išplaukiančią iš Izmiro, po kurios nuotrauka nurodoma kaina vienam asmeniui – nuo 1,5 iki 2,5 tūkstančio dolerių.
Vietos guminėje valtyje kaina svyruoja apie 1000 eurų, todėl kiekvienas papildomas keleivis yra pelnas.
Pabėgėliai savo ruožtu komentaruose po valčių nuotraukomis rezervuoja norimą kelionės dieną, palieka savo kontaktinius duomenis arba bando derėtis.
„Ar galima būtų pamatyti jachtos nuotrauką? Koks jos ilgis? Kiek telpa žmonių?“, – puslapyje „Kontrabanda į Graikija“ į rūpimus klausimus ieško atsakymo Ahmedas.
„Tai dviaukštė jachta, kurios ilgis 23 metrai, – atsakė puslapio administratorius. – O, Dievui panorėjus, telpa 120 žmonių“.
Ahmedas bergždžiai mėgino nudėrėti kelis šimtus dolerių, tačiau kontrabandininkas nė nesvarstė nuleisti kainos, kadangi pagal naujausią puslapio žinutę galima spręsti, kad kontrabandos verslas klesti: „Kontrabanda į Graikiją“ skelbia atidariusi maršrutą per žemyninę Turkijos-Graikijos sieną.
Derybos dėl persikėlimo jūra
Ahmedas: ar galima pamatyti nuotrauką?
Administratorius: ne
Administratorius: dviaukštė jachta
Ahmedas: koks ilgis?
Administratorius: 23 metrai
Ahmedas: o kiek telpa žmonių?
Administratorius: 120
Administratorius: Dievui panorėjus/Duok Dieve...
LAUKITE TĘSINIO
#Paskuipabėgėlius – 15min.lt reportažų ciklas. Du mūsų žurnalistai Vidmantas Balkūnas ir Paulius Ramanauskas keliauja iš Turkijos–Sirijos pasienio iki Vokietijos. Keliu, kurį pastarosiomis dienomis bando įveikti dešimtys tūkstančių pabėgėlių.