Paskutinė rusų samdinio išpažintis išdavė naują Maskvos verbavimo strategiją

Ketvirtadienį susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanale Jevgenijus Prigožinas, vadinamasis privačios karinės grupuotės „Wagner“ finansininkas, neoficialiai paskelbė, kad jo grupė nebeverbuos kalinių karui Ukrainoje. Su žiniasklaidos kampanija CNN kalbėję buvę kaliniai atskleidė kontroversiškų naujienų apie Rusijos verbavimo kampaniją.
Bendrovės "Wagner" biuras Sankt Peterburge
Bendrovės "Wagner" biuras Sankt Peterburge / „AP“/„Scanpix“

„Mane veža sušaudyti. Aš ten praradau daug žmonių. Atminkite: nesiųskite čia daugiau žmonių. Užteks, jie nori mus visus nužudyti“, – tokią garso žinutę savo žmonai įrašė Viktoras Sevalnevas, už ginkluotą apiplėšimą ir užpuolimą Rusijoje kalėjęs, vėliau į frontą Ukrainoje išvykęs samdinys.

Paskutinėje žinutėje žmonai jis taip pat sakė bijantis, kad Rusijos gynybos ministerijos pareigūnai paims jį iš ligoninės lovos, kurioje gulėdamas sužeistas po kovų prie Soledaro jis įrašė garso žinutę, ir įvykdys mirties bausmę.

Po kelių dienų jo kūnas uždarytame karste buvo grąžintas žmonai į Maskvą.

V.Sevalnevo likimas tik prisideda prie didėjančio nuteistųjų skundų dėl žiauraus Rusijos elgesio su samdiniais sąrašo.

Jau kelis mėnesius Rusija naudojasi šešėline privačia samdinių bendrove „Wagner“, kad sustiprintų savo fronto liniją kaliniais – iš pradžių šią schemą neigė ir slėpė, o vėliau ją atvirai propagavo „Wagner“ savininkas J.Prigožinas.

Ketvirtadienį J.Prigožinas paskelbė, kad „Wagner“ nutraukė nuteistųjų verbavimą kariauti Ukrainoje, sakydamas, kad „tie, kurie dabar pas mus dirba, vykdo visus savo įsipareigojimus“.

Antradienį „Wagner“ įkūrėjas nusprendė įvardinti priežastis, dėl kurių buvo nušalintas nuo Rusijos kalinių verbavimo karui Ukrainoje kampanijos. Pasak J.Prigožino, pagrindinė to priežastis yra karinės vadovybės pasipriešinimas.

Jo teigimu, valdžios elitą erzina tai, kad mūšio lauke „Wagner“ kalinius vertina ne kaip kalinius, o kaip lygiaverčius kovotojus ir taip diskredituoja Rusijos karinių pajėgų dalinių kovą fronto linijose.

Negana to, J.Prigožinas įsitikinęs, jog sprendimą jį nušalinti lėmė dalies prokarinių funkcionierių užgaida pritraukti žinomumo savo adresu, kaip tai padarė „Wagner“ grupuotė, ėmusi įdarbinti kalinius.

V.Sevalnevas ir keli kaliniai, su kuriais kalbėjosi CNN, ne tik patvirtino J.Prigožino žodžius, bet ir atskleidė nerimą keliančią naują strategiją. Vyrų teigimu, jie buvo tiesiogiai įdarbinti per Rusijos gynybos ministeriją.

V.Osečkinas: Daugelis Maskvoje tikrai bijo Prigožino. Jis vadovauja didžiulei gaujai – organizuotai nusikalstamai samdinių ir žudikų grupuotei, kuri bet kurią akimirką gali surengti Maskvoje dievai žino ką.

Ukrainos žvalgybos pareigūnas CNN patvirtino, kad neseniai į Ukrainos pajėgų nelaisvę patekę belaisviai teigė, jog buvo tiesiogiai įdarbinti ministerijoje.

„Jie mums pabrėžia, kad jie nėra „Wagner“, kad juos oficialiai pakvietė gynybos ministerija“, – CNN sakė Ukrainos gynybos ministerijos atstovas gynybinei žvalgybai Andrijus Usovas.

A.Usovas mano, kad šis įvykis turi „Rusijos karinės vadovybės vidinių kivirčų atgarsių“ ir kad Rusijos gynybos hierarchai, gynybos ministras Sergejus Šoigu ir naujasis „specialiosios karinės operacijos“ Ukrainoje vadas Valerijus Gerasimovas kuria nuteistųjų išteklius, kuriuos galėtų tiesiogiai kontroliuoti per ministerijai priklausančias privačias bendroves. A.Usovo teigimu, ministerija kol kas turi mažiau nuteistųjų nei „Wagner“, bet jie „bus naudojami taip pat... kaip patrankų mėsa“.

Vladimiras Osečkinas iš kalinių teisių gynimo grupės Gulagu.net sakė, kad Gynybos ministerija, atrodo, vilioja rekrūtus ir nuteistuosius iš „Wagner“, pasitelkdama „palankesnes sąlygas“, kad sumažintų didėjančią jos savininko J.Prigožino, vis dažniau dalies ginkluotųjų pajėgų laikomą konkurentu, įtaką.

Jevgenijus Prigožinas (antras iš kairės)
Jevgenijus Prigožinas (antras iš kairės)

„Daugelis Maskvoje tikrai bijo Prigožino, – teigė V.Osečkinas. – Jie supranta, kad jis vadovauja didžiulei gaujai – organizuotai nusikalstamai samdinių ir žudikų grupuotei, kuri bet kurią akimirką gali surengti Maskvoje dievai žino ką.“

CNN pažymėjo, kad paprašė Rusijos gynybos ministerijos komentarų, tačiau atsakymo nesulaukė.

Po CNN inicijuotų pokalbių su keliais kaliniais, dirbusiais padalinyje, žinomame numeriu „08807“, nurodoma, kad visi jie teigia, jog juos tiesiogiai įdarbino Rusijos gynybos ministerija. Kai kurie turėjo dokumentus, leidžiančius manyti, kad galiausiai jie buvo paskirti į Luhansko separatistų kariuomenės elementą, kuris buvo pavaldus Rusijos gynybos ministerijai.

Dalinys „08807“, žinomas kaip brigada „Šturm“ – skirta Ukrainos linijoms šturmuoti – spalio mėnesį buvo dislokuotas fronto linijoje aplink Soledarą ir patyrė katastrofiškų nuostolių.

Panašu, kad nuteistųjų siuntimo į karą schema sparčiai plinta, nes CNN gauti duomenys iš Rusijos bausmių vykdymo sistemos rodo, kad nuo praėjusių metų kovo iki lapkričio mėnesio, schemai veikiant vos tris mėnesius, kalinių skaičius sistemoje sumažėjo per 27 tūkst.

„Reuters“/„Scanpix“/Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas
„Reuters“/„Scanpix“/Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas taip pat patikslino malonių, kurias „Wagner“ primygtinai reikalavo suteikti nuteistiesiems, teisėtumą, praėjusį mėnesį žurnalistams sakydamas, kad bet kokie prezidento dekretai, kuriais nuteistiesiems suteikiama malonė, greičiausiai yra įslaptinti.

„Galiu patvirtinti, kad visa malonės kaliniams suteikimo procedūra vykdoma griežtai laikantis Rusijos įstatymų“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų