Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Patarėjas: siūloma Kinijos saugumo agentūra terinks Honkonge žvalgybos duomenis

Siūlomas saugumo įstatymas gali leisti žemyninės Kinijos valdžiai įkurti agentūrą Honkonge, tačiau jos įgaliojimai tikriausiai būtų apriboti žvalgybos duomenų rinkimu ir patariamuoju vaidmeniu, trečiadienį pareiškė vienas kinų pagrindinės politinio konsultavimo institucijos narys.
Riaušių policija Honkonge
Riaušių policija Honkonge / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Kinija Honkongas

Vyriausybės sprendimus mechaniškai patvirtinantis Kinijos parlamentas ketvirtadienį turėtų pritarti siūlymui parengti nacionalinio saugumo įstatymą pusiau autonominiam miestui. Dėl šios iniciatyvos Honkonge įsiplieskė naujų protestų, gyventojams nerimaujant, kad tarptautinis finansų centras gali netekti savo išskirtinių laisvių.

Kinijos liaudies politinių konsultacijų konferencijoje dirbantis honkongietis Danielis Fungas naujienų agentūrai AFP sakė, kad svarstoma galimybė įsteigti saugumo agentūrą, panašią į organą, egzistavusį, kai miestas buvo Didžiosios Britanijos kolonija.

„Manau, kad šios agentūros įgaliojimai būtų apribotos žvalgybos duomenų rinkimu ir patariamuoju vaidmeniu“, – pažymėjo D.Fungas. Jis atkreipė dėmesį, kad šios institucijos konkrečios funkcijos turės būti išdėstytos teisės aktuose, kurie gali būti priimti vėliau.

Jis pridūrė, kad pagal šį pasiūlymą įstatymo, kuriuo būtų uždraustas maištauti, užsiimti ardomąja veikla, terorizmu ir kištis iš užsienio, įgyvendinimą užtikrintų Honkongo vyriausybė.

Miestas turi atskirą teisinę sistemą ir tam tikrą autonomijos laipsnį, garantuojamą principo „viena šalis, dvi sistemos“, kuriuo remdamasi Jungtinė Karalystė 1997 metais grąžino Honkongą Kinijai.

Remiantis Honkongo „mini konstitucija“, už teisėsaugą atsakinga vietos policija, tačiau žemyninės policijos pareigūnams leidžiama veikti pusiau autonominėje teritorijoje. Aktyvistai būgštauja, kad vėliausi siūlymai nulems šio atskyrimo pabaigą.

Pernai masinius antivyriausybinius protestus sukėlė vėliau atšauktas siūlymas leisti išduoti įtariamuosius žemyninei Kinijai. Daugelis honkongiečių nerimavo, kad tokiu atveju miesto piliečiai taptų priklausomi nuo neskaidrios Kinijos teisingumo sistemos.

D.Fungas patikino, jog priėmus naują įstatymą to neatsitiktų.

„Nemanome, kad bus leista išduoti įtariamuosius žemyninės dalies teismams“, – nurodė jis.

Kaip AFP anksčiau sakė Pekiną palaikanti politikė Maria Tam, planuojamas saugumo įstatymas leistų žemyninės Kinijos pareigūnams dalyvauti Honkongo policijos atliekamuose tyrimuose dėl nusikalstama veikla įtariamų asmenų.

Vis tik kinų parlamentui Honkongo konstitucijos klausimais patarinėjanti M. Tam pažymėjo, jog ne miesto policija galėtų vykdyti tyrimus tik vietos valdžios sutikimu.

Pekino žingsnis paskatino JAV prezidentą Donaldą Trumpą perspėti, kad Honkongas gali prarasti savo kaip pasaulinio finansų centro statusą, jei bus suvaržytos jo laisvės ir išliaupsintas teismų nepriklausomumas.

Nepopuliari Honkongo lyderė Carrie Lam antradienį pareiškė, kad pagrindinės laisvės ir toliau bus gerbiamos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai