Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Paukščiai siuntė įspėjimą ukrainiečiams? Šiurpą kelianti scena vyko ne Kyjive

Apokaliptinė scena, kai virš sunkiai atpažįstamo miesto tamsoje blaškosi būrys paukščių, prieš kelias savaites platinta kaip prieš pat žemės drebėjimą Turkijoje nufilmuotas kadras. Dabar tas pats įrašas „suvaidino“ ir vaizdą iš Kyjivo. Komentatoriai aiškino, esą čia užfiksuotas Ukrainos sostinei bloga lemiantis ženklas. Nei viena, nei kita nebuvo tiesa – sparnuočiai skraidė prieš penkerius metus kitoje pasaulio pusėje – JAV.
JAV mieste Hiustone padarytas įrašas klaidingai platinamas kaip vaizdas iš Kyjivo
JAV mieste Hiustone padarytas įrašas klaidingai platinamas kaip vaizdas iš Kyjivo / Ekrano nuotr. iš „YouTube“

Dalijosi ir Rusijos diplomatas

Danguje virš daugiaaukščių namų ir automobilių besiblaškančių paukščių vaizdo įrašas internete su paaiškinimais įvairiomis kalbomis ėmė plisti sausio pabaigoje.

„Kyjivo gyventojai ima panikuoti, varnos įsiveržia į miestą“, – buvo paaiškinta prancūziškai viename „TikTok“ pasirodžiusiame vaizdo įraše. Šioje trumpų filmukų platformoje juo buvo dalijamasi ypač aktyviai.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/JAV mieste Hiustone padarytas įrašas klaidingai platinamas kaip vaizdas iš Kyjivo
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/JAV mieste Hiustone padarytas įrašas klaidingai platinamas kaip vaizdas iš Kyjivo

20 sek. trukmės filmukas ar jo dalis su panašiais komentarais – esą scena nufilmuota Ukrainos sostinėje – pasirodė ir kitų socialinių tinklų paskyrose (itališkose, prancūziškose, čekiškose, kartveliškose, rusiškose), tinklaraščiuose bei interneto puslapiuose.

Kai kurie žmonės šiurpą keliantį vaizdą interpretavo kaip blogą ženklą (čia, čia, čia), lygino su garsiuoju Alfredo Hitchcocko filmu „Paukščiai“ vykstant karui tarp Rusijos ir Ukrainos.

„Tai ne siaubo filmo kadrai, tai – Ukrainos sostinė ir didžiuliai varnų pulkai, – rusiškai ir čekiškai aiškino vienas „Facebook“ vartotojas. – Vietiniai sako to niekada nematę. Jie yra blogio pranašai. Jie atsirado, kai Kyjivas sudegino Biblijas ir šventąsias ikonas, kai stačiatikiams uždrausta eiti į bažnyčias ir jie nori uždrausti stačiatikybę Ukrainoje.“

Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Skraidančių paukščių vaizdą palygino su Alfredo Hitchcocko filmu „Paukščiai“
Ekrano nuotr. iš „YouTube“/Skraidančių paukščių vaizdą palygino su Alfredo Hitchcocko filmu „Paukščiai“

Apie paukščius, tariamai skraidžiusius Kyjivo padangėje, pranešė ir tokios Rusijos žiniasklaidos priemonės, kaip RBC, „RIA Novosti“.

Šiose publikacijose buvo cituojamas Rusijos nuolatinio atstovo Jungtinėse Tautose pavaduotojas Dmitrijus Polianskis. Jis nuomonę apie tai išreiškė savo paskyroje „Twitter“, pasidalijęs rusės Jekaterinos Lyčiovos, kuri 1986 m., būdama moksleive, apsilankė JAV kaip vaikų geros valios ambasadorė, nusifilmavo keliuose filmuose vaikams, komentaru apie paukščius.

„Kas žino, gal tai yra atsakas į valstybės remiamą šventvagystę griaunant bažnyčias ir patraukiant baudžiamojon atsakomybėn kunigus“, – panašiai kaip kai kurie kiti internautai svarstė diplomatas.

Moteris aiškino, esą didžiuliai varnų pulkai skraido jau trečia diena.

„Vietiniai tokio reiškinio anksčiau neprisimena! Slavų liaudies tradicijoje varna yra „blogio pasiuntinys“, o žmonės sumišę!“ – tvirtino ji ir įrašą baigė grotažymės „Sustabdykite Zelenskį“ bei „taika“.

Ukrainos vyriausybė yra pateikusi parlamentui įstatymą, kuriuo siekiama uždrausti Maskvos patriarchato Ukrainos stačiatikių bažnyčią (UOC). Įstatymas leistų uždrausti UOC veiklą Ukrainos teritorijoje, jei būtų įrodytas jos ryšys su Maskva.

Filmuota kitapus Atlanto

Vaizdo įrašas su paukščių pulku yra tikras, tačiau tai filmuota ne Rusijos plataus masto invazijos metu ir net ne Kyjive ar kitur Ukrainoje.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/JAV mieste Hiustone padarytas įrašas klaidingai platinamas kaip vaizdas iš Kyjivo
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/JAV mieste Hiustone padarytas įrašas klaidingai platinamas kaip vaizdas iš Kyjivo

Atvirkštinė vaizdo paieška atskleidžia, kad šis vaizdo įrašas internete buvo paskelbtas jau 2017 m. sausį. Tuo metu buvo paskelbtas ne vienas straipsnis (čia, čia, čia, čia, čia, čia), iliustruotas įrašu ar nuotraukomis, kuriose matyti ta pati vietovė ir į visas puses skraidantys paukščiai.

Jų autorystė priskirta bendrovei „Jukin Media“. Kompanija atrenka paprastų žmonių nufilmuotus vaizdo įrašus, kurie turi potencialo tapti aktyviai besidalijamais, ir po derybų su autoriais juos licencijuoja.

JAV naujienų agentūros AP teigimu, vaizdo įrašas buvo paskelbtas „Instagram“ tų pačių metų sausio 20 d. Kadras iš šio socialinio tinklo paskyros buvo ištrintas, bet galima rasti jo suarchyvuotą kopiją.

Kaip skelbė tinklalapis „Huffington Post“, vaizdo įrašas buvo padarytas iš važiuojančios mašinos Teksaso valstijoje. Naujienų agentūros dpa faktų tikrintojai nustatė, kad įraše matomas viešbučio „Royal Sonesta Houston Galleria“ ženklas. Tai patvirtina ir „Google Street View“ – filmuota per Hiustoną einančiame greitkelyje.

„The Daily Mail“ teigimu, dėl daugybės paukščių kuriam laikui net buvo sustabdytas eismas.

Vėliau šis įrašas įkvėpė ne vieną melagieną. Pavyzdžiui, kaip skelbė naujienų agentūra AFP, 2020 m. rudenį jis buvo platinamas kaip Vietnamą nusiaubusio taifūno „Molave“ pasekmė.

Taip pat skaitykite: Šokiruojantys žemės drebėjimo Turkijoje vaizdai buvo filmuoti anksčiau ir ne ten

Po vasario pradžioje Turkiją ir Siriją sukrėtusių galingų žemės drebėjimų, per kuriuos žuvo mažiausiai 44 tūkst. žmonių, įrašą platinę internautai skelbė, esą jis buvo nufilmuotas prieš pat gamtos katastrofą.

Skraidė ir Kyjive

Hiustone nufilmuotas vaizdo įrašas kartais buvo platinamas su kitu, kuriame taip pat matyti daugybė paukščių (čia, čia, čia) esą irgi skraidančių virš Kyjivo. Juo dalijosi ir minėti D.Polianskis bei J.Lyčiova.

VIDEO: Žadą atimantis varnėnų šou nepalieka abejingų

Sakartvelo faktų tikrinimo tinklalapio „Myth Detector“ žurnalistai išsiaiškino, kad šiuo atveju filmavimo vieta buvo nurodyta teisingai, tačiau įrašą lydėjo klaidingos interpretacijos.

Jame užfiksuotas daug kam galintis atrodyti neįprastas, bet normalus gamtos reiškinys – didžiulio varnėnų pulko skraidymas sinchroniškai (angliškai jis vadinamas murmuration).

Tuomet gausybė paukščių (jų gali būti šimtai tūkstančių) skrenda ta pačia kryptimi, suartėja ir vėl atitolsta, tuomet staiga ir dažniausiai visi kartu pakeičia skrydžių kryptį, kad danguje vėl suformuotų naują figūrą, primenančią bangą ar ką nors kita. Sparnuočių pulkas juda ne padrikai, o lyg šokdamas, laikydamasis savotiškos choreografijos.

VIDEO: Sinchroniškas paukščių pulko skraidymas

Tai vyksta rudenį, žiemą ir ankstyvą pavasarį valandą iki saulėlydžio, kai paukščiai priartėja prie vietos, kur rengiasi miegoti. Po maždaug 45 min. jie visi kartu nurimsta ir nusileidžia į poilsio vietą.

Mokslininkai neturi vieno atsakymo, kodėl varnėnai taip elgiasi. Spėjama, kad tai yra vizualinis bandymas prisikviesti daugiau paukščių ir suformuoti didesnį pulką nakčiai. Be to, didesniame būryje būna šilčiau ir saugiau.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai