Papildyta 14.11 val. Kremlius kaltinimus neigia
Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas antradienį pareiškė, jog informacija, kad Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU) neva surengė kibernetinę ataką prieš vieną JAV programinės įrangos kūrėją, neatitinka realybės.
„Šis tvirtinimas absoliučiai neatitinka realybės; kokios nors kitos informacijos nematėme, kokių nors argumentų, pagrindžiančių šios informacijos teisingumą, negirdėjome, todėl kategoriškai atmetame galimybę, kad tai galėjo įvykti“, – sakė prezidento atstovas.
D.Peskovas taip pat teigė, kad Kremlius su NSA ataskaita nėra susipažinęs.
Išsamus dokumentas
Bent jau kaip skelbia „The Intercept“, kurio vienas redaktorių – prieštaringai vertinamas žurnalistas Glennas Greenwaldas, gegužės 5 dienos NSA dokumentas „yra vienas išsamiausių JAV vyriausybės pasakojimų apie Rusijos kišimąsi į rinkimus“.
Dokumente rašoma, kad remiamasi informacija, gauta šių metų balandį, tačiau jame neatskleidžiama, kokie „žali“ žvalgybiniai duomenys leido daryti tokias išvadas, kokios daromos.
O išvados tokios: Rusijos žvalgyba „įvykdė kibernetinę šnipinėjimo operaciją prieš JAV kompaniją 2016 metų rugpjūtį, siekdama gauti informaciją apie su rinkimais susijusią įrangą“.
JAV žvalgyba yra skelbusi, kad Kremliaus programišiai stengėsi padėti laimėti Donaldui Trumpui ir kenkė demokratų kandidatei Hillary Clinton. Rinkimus, kaip žinia, laimėjo D.Trumpas.
Operaciją vykdė prieš pat rinkimus
Dokumento autoriai neabejoja, kad operaciją surengė Rusijos karinė žvalgyba – Vyriausioji žvalgybos valdyba (GRU).
Rašoma, kad Rusijos agentai siuntė rinkimų pareigūnams užkrėstus elektroninius laiškus – jei tiksliau, užkrėsti laiškuose buvo „Microsoft Word“ dokumentai. Vos gavėjas atidarydavo dokumentą, programišiai patekdavo į taikiniu virtusį kompiuterį.
Kad laiškai atrodytų autentiški, rusai bandė „nulaužti“ federalinio kontraktininko statusą turėjusios kompanijos elektroninių laiškų sistemą. Įsilaužta į mažiausiai vieno kompanijos darbuotojo paskyrą.
Įtariama Rusijos programišių operacija startavo praėjusių metų spalio pabaigoje, vadinasi, prieš pat prezidento rinkimus, kurie vyko lapkričio 8-ąją.
„Nors dokumente tiesiogiai neįvardijama kompanija, jame yra nuorodų į produktą, kurį kuria „VR Systems“ – Floridoje veikianti elektroninio balsavimo paslaugų ir įrangos kūrėja. Kompanijos technika naudojama aštuoniose JAV valstijose“, – rašo „The Intercept“.
Įtariama Rusijos programišių operacija startavo praėjusių metų spalio pabaigoje, vadinasi, prieš pat prezidento rinkimus, kurie vyko lapkričio 8-ąją.
„The Intercept“ tvirtina, kad NSA dokumentą portalui perdavė anoniminis šaltinis, o redaktoriai „nepriklausomai patikrino“ gautus duomenis.
Paviešintą NSA dokumentą galite skaityti čia.
„Rusijos generalinio štabo Vyriausiosios žvalgybos valdybos veikėjai 2016-ųjų rugpjūtį vykdė kibernetinio šnipinėjimo operacijas prieš vieną JAV kompaniją, kad gautų informacijos apie programas ir IT įrangą, susijusią su rinkimais“, – „The Intercept“ cituoja NSA ataskaitą.
„Tie veikėjai veikiausiai pasinaudojo duomenimis, gautais per šią operaciją, kad surengtų tikslingą apgaulingą rinkėjų registracijos kampaniją, nutaikytą į JAV vietos valdžios organizacijas“, – teigiama dokumente.
Tiesa, neįvardijamas JAV žvalgybininkas tinklalapiui jau patarė nedaryti pernelyg skambių išvadų, kadangi tai vienintelis dokumentas, o „vienintelė analizė nebūtinai yra galutinė“.
Tekintoja pasirodė teisme
Be to, šaltinis, regis, jau nebe anoniminis. Vos „The Intercept“ paskelbė savo publikaciją apie NSA dokumentą, Teisingumo departamentas paskelbė, kad Džordžijos valstijoje sulaikyta 25 metų federalinė kontraktininkė.
Skelbiama, kad įmonės „Pluribus International Corp.“ darbuotoja Reality Leigh Winner, nuo šių metų vasario turėjusi teisę prieiti prie ypač slaptų dokumentų, pirmadienį jau pasirodė teisme.
„Winner atspausdino ir nederamai pasisavino slaptus žvalgybinius duomenis. <...> Po kelių dienų ji neteisėtai perdavė dokumentą naujienų portalui“, – rašoma teismo dokumentuose.
Atrodo, kad 25 metų moterį pavogti ir perduoti NSA dokumentą „The Intercept“ paskatino jos politinės pažiūros bei noras pakenkti JAV prezidentui D.Trumpui.
R.L.Winner socialiniuose tinkluose demonstruoja progresyvias pažiūras – ji palaiko Bernie Sandersą, žurnalistus Michaelą Moore'ą, Billą Maherį. D.Trumpą moteris yra pavadinusi „šūdo gabalu“.
„The Intercept“ teigimu, svarbiausia Vašingtono žvalgybos agentūra iš pradžių bandė įtikinti portalo atstovus neviešinti tos ataskaitos, bet vėliau nusileido ir tik paprašė, kad iš jos būtų išimta slapta informacija.
„Įslaptintos medžiagos paskelbimas be leidimo kelia grėsmę mūsų šalies saugumui ir silpnina visuomenės pasitikėjimą vyriausybe.
Žmonės, kuriems patikėta įslaptinta informacija ir kurie yra pasižadėję ją saugoti, privalo būti traukiami atsakomybėn, kai jie šiuos įsipareigojimus pažeidžia“, – sakoma JAV generalinio prokuroro pavaduotojo Rodo Rosensteino pranešime.
„The Intercept“ teigimu, svarbiausia Vašingtono žvalgybos agentūra iš pradžių bandė įtikinti portalo atstovus neviešinti tos ataskaitos, bet vėliau nusileido ir tik paprašė, kad iš jos būtų išimta slapta informacija.
Ši ataskaita buvo paviešinta praėjus vos kelioms dienoms po to, kai V.Putinas paneigė, kad Rusija kišosi į JAV rinkimus.
Visgi Rusijos lyderis pripažino, kad į amerikiečių rinkimų sistemas galėjo įsilaužti rusai, nesusiję su vyriausybe.
Kalbėdamas apie kaltinimus, kad į JAV rinkimų procesą įsikišo jo šalies vyriausybė, V.Putinas pareiškė: „Šie beprasmiai ir kenksmingi plepalai turi liautis.“