Aukštojo derybų komiteto (ADK) generalinis koordinatorius R.Hijabas atvyksta į Ženevą tuo metu, kai iki šiol didžiausios tarptautinės bendruomenės pastangos užbaigti jau beveik penkerius metus besitęsiantį konfliktą balansuoja prie žlugimo ribos, derybų procesui dar nespėjus kaip reikiant įsibėgėti.
Jo atvykimas laikomas potencialiai teigiamu ženklu, nes Sirijos prezidento Basharo al Assado vyriausybė skundėsi, jog viena iš priežasčių, dėl kurių derybų pradžia stringa, yra ADK vidinis nesusikalbėjimas.
„Čia esant Hijabui, ADK galės geriau pademonstruoti bendrą poziciją atstovaujant opozicijai“, – naujienų agentūrai AFP Ženevoje sakė vienas Vakarų diplomatas, pageidavęs neviešinti vardo.
„Tai labai sudėtingas procesas, ir reikia, kad visi veikėjai nuolat palaikytų dialogą“, – pridūrė diplomatas.
R.Hijabas, 2012 metais kelis mėnesius vadovavęs Damasko vyriausybei, o vėliau perėjęs į sukilėlių pusę, gruodį buvo išrinktas ADK generaliniu koordinatoriumi. Ši grupė anksčiau tą patį mėnesį buvo įkurta Rijade, palaikant Saudo Arabijai ir Jungtinėms Valstijoms.
Damaskas ir jo politinė bei karinė sąjungininkė Rusija kategoriškai nepritaria sprendimui įtraukti į ADK ginkluotas grupuotes, tarp jų griežtojo kurso islamistų grupes, kurias laiko „teroristinėmis“. Vienai jų atstovauja Mohammedas Alloushas, įtakingos ginkluotos sukilėlių grupuotės „Jaysh al Islam“ (Islamo armija) narys ir formalus ADK vyriausiasis derybininkas, atvykęs į Ženevą pirmadienį.
JT specialusis pasiuntinys Sirijai Staffanas de Mistura pirmadienį sakė, kad netiesioginės derybos prasidėjo kaip planuota pagal lapkritį parengtą taikos proceso planą, kuriam pritarė dauguma išorės galių, vienaip ar kitaip įsitraukusių į brutalų karą Sirijoje.
Tuo tarpu Damasko vyriausybės vyriausiasis derybininkas Basharas al Jaafari antradienį pareiškė, kad derybos „tebėra parengiamojoje stadijoje“, o ADK atšaukė susitikimą su S.de Mistura, planuotą antradienio popietę.
ADK piktinosi dėl režimo pajėgų puolimo netoli šiaurinio Alepo miesto, kurį palaikė „precedento neturintys“ Rusijos aviacijos smūgiai. Padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) nurodė, kad nuo pirmadienio Rusijos karo lėktuvai surengė apie 320 antskrydžių.