Bomba „GBU-43/B“, kitaip vadinama „visų bombų motina“, buvo sukurta 2002-2003 metais maždaug tuo pačiu metu, kai JAV įsiveržė į Iraką, tačiau panaudota buvo pirmą kartą.
Štai kaip į šį įvykį reagavo kiti.
JAV Centrinė vadovybė
JAV pajėgų Afganistane vadas generolas Johnas Nicholsonas penktadienį Kabule vykusioje spaudos konferencijoje sakė, kad ši bomba buvo „tinkamas ginklas prieš tinkamą taikinį“.
„Priešas stato bunkerius, tunelius, didelius minų laukus, tad šis ginklas buvo tinkama priemonė, kad šios kliūtys būtų panaikintos ir mes galėtumėme tęsti puolimą pietiniame Nangarhare“, – sakė jis ir pridūrė, kad vietoje esančios JAV ir afganų pajėgos nematė „jokių civilių aukų ženklų“.
Afganistano lyderiai
Afganistano prezidentas Ashrafas Ghani pritarė šiam bombardavimui pabrėždamas, kad buvo imtasi „atsargumo priemonių civilių aukoms išvengti“.
Tačiau kitų pareigūnų nuomonės išsiskyrė. Keletas jų, tarp jų Afgano pasiuntinys Pakistane Omaras Zakhilwalis šį smūgį pavadino „smerktinu“ ir „neektyviu“.
„Jeigu didelės bombos padėtų rasti sprendimą, mes šiandien būtumėm saugiausia vieta pasaulyje“, – parašė jis socialiniame tinkle „Twitter“.
Ekspertai
Po sprogimo išsisklaidžius dulkėms, ekspertai pradėjo kalbėti apie sprogimo sukeltą triukšmą, įtūžį, kai kurie bombos numetimui nepritarė.
M.Kugelmanas: „Trumpo administracija su šia bomba sukėlė daug triukšmo, bet padėtis žaidimo aikštelėje lieka ta pati: Talibanas tęsia grėsmingą ir įnirtingą kovą. Palyginti su juo, ISIS yra antraeilis reikalas“
„Trumpo administracija su šia bomba sukėlė daug triukšmo, bet padėtis žaidimo aikštelėje lieka ta pati: Talibanas tęsia grėsmingą ir įnirtingą kovą. Palyginti su juo, ISIS yra antraeilis reikalas“, – sakė Michaelas Kugelmanas iš Woodrow Wilsono centro Vašingtone, pavartodamas kitą IS akronimą.
„Vis tiek, strateginiu požiūriu, (tai buvo) ten nerimą sukėlęs įvykis. JAV padarė didelį sukrėtimą ir surengė bauginančią misiją prieš priešą, kuris net nėra didžiausia grėsmė JAV Afganistane. Talibanas ir toliau sau ramiai sėdi“, – sakė jis.
Ačino gyventojai
Ačino rajone gyvenantys civiliai, iš pažiūros, sveikino šį bombardavimą.
„Daesh (IS) kovotojai aktyviai veikia šiame rajone ir puldinėja mūsų namus, – sakė vienas gyventojų Khairas Mohammadas. – Mums nesvarbu, jeigu mūsų namai bus sugriauti. Mes norime, kad „Daesh“ būtų likviduoti“.
„Daesh (IS) kovotojai aktyviai veikia šiame rajone ir puldinėja mūsų namus, – sakė vienas gyventojų Khairas Mohammadas. – Mums nesvarbu, jeigu mūsų namai bus sugriauti. Mes norime, kad „Daesh“ būtų likviduoti“.
Kitas Ačino gyventojas, kuris su AFP korespondentu kalbėjo Pakistano pasienyje prie Torčamo perėjos, iš pažiūros nesureikšmino pirmųjų pranešimų apie sprogimą.
„Girdėjau, kad praėjusią naktį bombardavo, bet tai nieko naujo, mes prie to pripratę – sakė Arshadas Ali. – Praėjusį vakarą kalbėjausi su artimaisiais telefonu, ir jie sakė, kad buvo girdima artilerijos ugnis“, – sakė kitas darbininkas Safdaras Shinwari.
„Islamo valstybė“
Praėjus daugiau nei 20 valandų po JAV bombos sprogimo IS paskelbė pareiškimą, kuriame paneigė patyrusi kokių nors aukų.
„Saugumo šaltinis agentūrai „Amaq“ paneigė, kad per vakarykštį amerikiečių smūgį Nangarhare, kur buvo numesta GBU-43/B, kas nors žuvo arba buvo sužeistas“, – pranešė džihadistų agentūra socialiniuose tinkluose.
IS džihadistai retai pripažįsta patyrę nuostolių per tokias atakas.
Tuo metu Talibanas suskubo pasmerkti, jo žodžiais „Amerikos intensyvų ginklų naudojimą Afganistane“.