„Šios praktikos šaknys – įsitikinime, kad policijos apginklavimas skatina smurtą, o ne mažina“, – sakė Šiaurės Mičigano universiteto sociologijos docentas Gudmunduras Oddssonas.
Ginklą turi kas trečias islandas, tačiau policininkai dažniausiai jų nesinešioja
2013 metais Islandijoje policininkai nušovė žmogų – tai buvo pirmas kartas šios mažos, vos 300 tūkst. gyventojų turinčios šalies istorijoje.
Nors net trečdalis žmonių turi ginklus, nusikalstamumas šalyje itin žemas.
Kurį laiką nesupratau apie ką ji kalba, tačiau vėliau paaiškėjo, kad apie nusikaltėlius. Ji kiekvieną pilietį laiko brangiu ir vertingu.
Paklaustas, kas jį labiausiai stebina Islandijos atvejyje, Džordžijos valstijos universiteto kriminologijos profesorius Richardas Wrightas sakė, kad sykį per prezentaciją Islandijos policininkė vis minėjo „vargšus žmones su problemomis“. „Kurį laiką nesupratau apie ką ji kalba, tačiau vėliau paaiškėjo, kad apie nusikaltėlius. Ji kiekvieną pilietį laiko brangiu ir vertingu“, – teigė pašnekovas.
R.Wrightas ir G.Oddssonas sutinka, kad nedidelė nelygybė ir stipri gerovės sistema lėmė Islandijos sėkmę.
Didžioji dalis Airijos policininkų net nėra mokomi šaudyti
GunPolicy.org tyrimo duomenimis, tik 20-25 proc. Airijos policininkų moka šaudyti. Kiti net nežinotų, kaip apsiginti, jeigu jiems būtų grasinama.
Nepaisant to, Airijoje gerokai žemesnis nusikalstamumo lygis, nei JAV.
Didžiojoje Britanijoje 82 proc. policininkų nenori ginklų
Policijos pareigūnai patruliuoja beginkliai visur, išskyrus Šiaurės Airiją. Nuo XIX amžiaus pareigūnai save laiko piliečių globėjais, prie kurių būtų nebaisu prisiartinti.
JAV 2013 metais policininkai per įvairius incidentus nušovė 461 žmogų, Didžiojoje Britanijoje tais metais – nei vieno.
Mažai yra buvę mirtimi pasibaigusių policijos ir įtariamųjų susirėmimų. Pavyzdžiui, JAV 2013 metais policininkai per įvairius incidentus nušovė 461 žmogų, Didžiojoje Britanijoje tais metais – nei vieno.
2004 metais atlikta apklausa parodė, kad 82 proc. Didžiosios Britanijos policininkų nenori būti ginkluoti.
Kas trečias pareigūnas baiminasi dėl savo gyvybės darbo metu, tačiau kai kurie jų vis tiek nenori nešiotis pistoletų.
Naujojoje Zelandijoje pavojingiau būti ūkininku, nei policininku
Oklando technologijos universiteto kriminologijos lektorius Johnas Buttle teigia, kad policijos pareigūnams saugiau yra nesinešioti ginklų. Anot jo, Naujojoje Zelandijoje yra pavojingiau būti ūkininku, nei policininku.
Vos tuzinas vyresniųjų pareigūnų visoje šalyje gali vaikščioti ginkluoti.
Norvegija laikosi tradicijų, nepaisant šoko 2011-aisiais
2011 metais Norvegijoje įvyko tragedija, parodžiusi, kad pareigūnams vaikščioti be ginklų gali būti mirtinai pavojinga.
Tais metais radikalus dešinysis Andersas Behringas Breivikas surengė skerdynes vasaros stovykloje ir nužudė 77 žmones. Nužudymai šioje Skandinavijos šalyje yra itin reti. Tačiau, nepaisant to, kas įvyko, ir kaltinimų, kad policija reagavo per lėtai, beginklių policininkų tradicija išliko.
Tokios praktikos laikomasi ir kitur. Pavyzdžiui, 12 iš 16 Ramiojo vandenyno salų pareigūnams neleidžiama vaikščioti ginkluotiems.