Pentagonas įvardino tris didžiausias grėsmes JAV: islamo radikalai, Rusija ir Kinija

JAV kongrese vykusiame posėdyje vienas iš aukščiausio rango žvalgybos pareigūnų išsakė tris didžiausius amerikiečių pareigūnų rūpesčius: Rusijos karinė agresija Ukrainoje, valstybių remiamos kibernetinės atakos ir „Islamo valstybės“ kovotojų siautėjimas Sirijoje ir Irake.
Iš ypatingai apsaugotų Pentagono kompiuterių pavogta slapta informacija.
Iš ypatingai apsaugotų Pentagono kompiuterių pavogta slapta informacija. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Šis įspėjimas pasirodo kartu su naujienomis apie „Islamo valstybės“ teroristų sučiuptą ir gyvą sudegintą pilotą iš Jordanijos bei JAV prezidento Baracko Obamos ryžtingu žingsniu – po penkių metų pertraukos padidinti karinį biudžetą kovai su terorizmu Vidurio Rytuose, rašo „Los Angeles Times“.

Gynybos žvalgybos agentūros vadovas, generolas leitenantas Vincentas Stewartas pareiškė, kad nepaisant rugpjūčio mėnesį suorganizuotų oro atakų prieš „Islamo valstybės“ teroristus, šie neprarado savo užimtų teritorijų ir toliau plečia grupuotės veiklą, jungdamiesi su kitomis palaikančiomis gaujomis.

„Su partneriais Alžyre, Egipte, Libijoje grupuotė tampa tarptautine grėsme, kuri lengvai užima nevaldomus arba prastai valdomus regionus“, – kasmetinės ataskaitos kongresui metu kalbėjo prieš mėnesį pareigas pradėjęs eiti V.Stewartas.

Su partneriais Alžyre, Egipte, Libijoje, grupuotė tampa tarptautine grėsme, kuri lengvai užima nevaldomus arba prastai valdomus regionus, – kasmetinės ataskaitos kongresui metu kalbėjo prieš mėnesį pareigas pradėjęs eiti V.Stewartas.

„Islamo valstybės“ gniaužtai pasiekia net Kanadą. Antradienį Otavoje buvo sulaikyti trys vyrai, kurie stengėsi pritraukti naujus kovotojus, norinčius vykti kautis į Siriją. „Ta gauja turi tikrą evangelinį krūvį“, – kalbėdamas apie vis naujus užverbuojamus kovotojus komentavo Pentagono atstovas, admirolas Johnas Kirby.

„Jie nori plėstis, augti. Jie nori didinti savo įtaką. Mes juos akylai stebime“, – tikino J.Kirby.

Pasak V.Stewarto, „al Qaeda“ grupuotė buvo sukrėsta nuostolių ir patiria savotišką amžiaus krizę. Ji bando kautis su buvusia atšaka „ISIS“ dėl finansavimo ir kovotojų pasirinkimo, tačiau šiuo metu smarkiai pralaimi konkurencinę kovą.

Tačiau ir „al Qaeda“ grupuotės nurašyti vis dar neverta. Bandydama susigrąžinti nykstantį savo statusą teroristų grupė gali mėginti surengti didelio masto teroro aktus Vakaruose, kurie nusineštų daug gyvybių ir atkreiptų žiniasklaidos dėmesį.

Būtent Jemeno „al Qaedos“ vyrukai prisiėmė atsakomybę už žudynes Paryžiuje, karikatūras religine tematika spausdinusio „Charlie Hebdo“ žurnalo redakcijoje, kurių metų žuvo 12 žmonių. Grupuotės nariai teigė, kad tokiu būdu jų apmokyti Alacho kariai gynė pranašo Mahometo garbę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti užpuolikai trečiadienį įsiveržė į Prancūzijos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ biurą, yra aukų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ginkluoti užpuolikai trečiadienį įsiveržė į Prancūzijos satyrinio savaitraščio „Charlie Hebdo“ biurą, yra aukų

Reaguodama į tai JAV nuo sausio 25 dienos Jemene suorganizavo net tris dronų atakas, kurių tikslas buvo sunaikinti „al Qaeda: grupuotės būstines. B.Obama pažadėjo, kad tikslingi smūgiai tęsis, nepaisant to, kad Jemeno sostinėje Sanoje nerimsta prieš šalies valdžią nukreipti politiniai protestai.

Dar viena dronų ataka pasiekė savo tikslą Somalyje, kur buvo nukautas ilgą laiką siautėjusios „Shabab“ grupuotės vadas Yusufas Dheeqas. Netoli sostinės Mogadišo nukautas Y.Dheeqas buvo šios, su „al Qaeda“ siejamos grupuotės dvasinis lyderis ir daugelio taktinių sprendimų priėmėjas.

„Shabab“ grupuotė ilgą laiką nedavė ramybės Vakarų remiamai Somalio vyriausybei. Ji prisiėmė atsakomybę ir už Kenijos sostinės Nairobio centre 2013 metų rugsėjį įvykdytas masines žudynes, kuriose buvo nušauta daugiau nei 60 civilių.

Nepaisant žymiai išaugusios terorizmo grėsmės, kaip didžiausi JAV priešai vis dar yra įvardinamos Rusija ir Kinija. „Teroristų grupuotės, kaip „al Qaeda“ gali kelti mums grėsmę, bet tai nėra egzistencinė grėsmė“, – lygindamas pavojus kongreso komitetui sakė V.Stewartas.

Vladimiro Putino Rusija patobulino savo raketų paleidimo technologiją, modernizavo balistinių raketų sistemą. Taip pat įkūrė naujas oro bazes Arktyje ir vis garsiau kalba apie nuolatinį karių dislokavimą atšiauriausiuose taškuose.

Maskva taip pat išplėtė savo šnipų ir žvalgybos tinklą, bei ėmė dar aktyviau naudoti karo laivus tiek savo pakrantėse, tiek pratybose tarptautiniuose vandenyse. V.Stewarto teigimu, demonstruodama, kad yra tikra pasaulinė galia Rusija ketina organizuoti daugiau oro ir jūrinių operacijų Karibų baseine ir Viduržemio jūros regione.

AFP/Scanpix nuotr./Rusija kuria naują tolimojo nuotolio balistinę raketą
AFP/Scanpix nuotr./Rusija kuria naują tolimojo nuotolio balistinę raketą

Be to, Gynybos žvalgybos agentūros vado teigimu, „Rusija ir Kinija kartu vysto programą, kuri užkirstų kelią JAV galimybei kontroliuoti karinius veiksmus iš palydovų“.

Mažomis sąnaudomis, be gilesnės technologinės analizės ir beveik nepalikdami jokių pėdsakų mūsų konkurentai gali sutrikdyti visą JAV sistemų darbą, – konstatavo V.Stewartas.

„Mažomis sąnaudomis, be gilesnės technologinės analizės ir beveik nepalikdami jokių pėdsakų, mūsų konkurentai gali sutrikdyti visą JAV sistemų darbą“, – konstatavo V.Stewartas.

Besivystantis terorizmo, kibernetinių atakų ir karinę galią demonstruojančių valstybių pavojus gali tapti artimiausių metų išbandymu visam Vakarų pasauliui.

„Gyvenimas tikrai nebus lengvesnis“, – darė išvadą Pentagono pareigūnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai