„Gynybos departamento vertinimu, smūgis apgadino arba sunaikino degalų ir šaudmenų sandėlius, priešlėktuvinės gynybos pajėgumus ir 20 proc. veikiančių Sirijos orlaivių“, – sakoma J.Mattiso pranešime.
„Sirijos vyriausybė prarado galimybes Šairato aerodrome papildyti orlaivių degalų atsargas ir iš naujo juos apginkluoti. Šiuo metu kilimo ir tūpimo tako naudojimas nekelia didelio karinio intereso“, – pridūrė jis.
JAV kariuomenės Centrinio štabo atstovas pulkininkas Johnas Thomasas anksčiau sakė, kad per JAV smūgį Šairato oro pajėgų bazei netoli Homso miesto vidurio Sirijoje sunaikinta daugiau kaip 20 sirų karo lėktuvų.
J.Mattisas sakė, kad penktadienį įvykdytas smūgis yra „nuosaikus atsakas“ į režimo „cheminių ginklų naudojimą“.
„Sirijos vyriausybei būtų neprotinga kada nors vėl naudoti cheminius ginklus“, – pažymėjo J.Mattisas.
Penktadienį du JAV eskadriniai minininkai paleido į minėtą Sirijos bazę 59 sparnuotąsias raketas „Tomahawk“.
Pasak J.Thomaso, šios bazės kilimo ir tūpimo takų specialiai nesistengta sunaikinti, nes Jungtinės Valstijos norėjo pasiųsti aiškią žinią, jog šis smūgis yra atsakas į įtariamą cheminę ataką, o ne signalas apie norą labiau įsitraukti į Siriją krečiantį žiaurų pilietinį karą.
Dar liko cheminių ginklų atsargų?
Be to, Pentagonas įsitikinęs, kad Sirijos režimas tebelaiko papildomų cheminių ginklų atsargų kariniame aerodrome, praeitą savaitę tapusiame JAV sparnuotųjų raketų smūgio taikiniu, bet tie sandėliai specialiai liko nepaliesti.
Amerikos kariuomenės ekspertų išvados rodo, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado kariuomenė tikriausiai laiko šiuos ginklus sandėliuose Šairato karinių oro pajėgų bazėje netoli Homso miesto šalies vidurio regione
„Įtariame, jog yra reikšminga tikimybė, kad ten gali būti kitų cheminių ginklų. Jie gali būti paruošti naudoti, paruošti koviniams panaudojimui tuose objektuose, todėl mes jiems nesmogėme“, – žurnalistams aiškino JAV kariuomenės Centrinio štabo atstovas pulkininkas Johnas Thomasas.
Cheminių medžiagų atsargoms buvo pasirinkta nesmogti, nes Pentagonas nenorėjo padaryti nenumatytos žalos, jeigu nuodingų dujų debesis pasklistų Sirijos vietovėse.
Jungtinės Valstijos įsitikinusios, kad B.al Assadas dar turi cheminių ginklų atsargų, bet žvalgybos analitikai nėra tikri, kokio jie pobūdžio.
Pagal 2013 metų susitarimą, kuriam tarpininkavo Maskva, B.al Assadas turėjo likviduoti visas Sirijos cheminių ginklų atsargas ir perduoti jas Rusijai.