Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pentagonas siekia atnaujinti visiškai slaptas programas Ukrainoje

Prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą praėjusių metų vasarį, Jungtinės Amerikos Valstijos, paisydamos protokolo, buvo priverstos nutraukti dvi visiškai slaptas Ukrainoje vykdomas žvalgybos programas, skirtas stebėti Rusijos kariuomenės judėjimą ir kovoti su dezinformacija. Leidinio „Washington Post“ žurnalistas, kalbėjęsis su 15 dabartinių ir buvusių JAV pareigūnų, susipažinusių su šiomis programomis Ukrainoje, įvertino jų atnaujinimo perspektyvas.
Pentagonas siekia atnaujinti žvalgybines programas Ukrainoje Rusijos veiksmams sekti
Pentagonas siekia atnaujinti žvalgybines programas Ukrainoje Rusijos veiksmams sekti / „AFP“/„Scanpix“

Pasak dabartinių ir buvusių JAV pareigūnų, Pentagonas ragina Kongresą atnaujinti poros visiškai slaptų programų Ukrainoje, kurios buvo sustabdytos prieš Rusijos invaziją praėjusiais metais, finansavimą, pranešė leidinys „Washington Post“.

Jei tam bus pritarta, Amerikos specialiųjų operacijų pajėgos galės įdarbinti Ukrainos operatyvininkus, kurie stebėtų Rusijos kariuomenės judėjimą ir kovotų su dezinformacija.

Leidinio žurnalisto Wesley Morgano teigimu, tikėtina, kad sprendimas bus priimtas iki rudens. Projektas galėtų būti atnaujintas jau 2024 m.

Tačiau vis dar neaišku, ar J.Bideno administracija leistų JAV kariškiams grįžti į Ukrainą vykdyti stebėjimo, ar jie tai darytų iš kaimyninės šalies. „Washington Post“ pažymėjo, kad nuo pat karo pradžios Ukrainoje nėra JAV karių, išskyrus nedidelį skaičių JAV ambasados Kyjive darbuotojų.

Prieš invaziją JAV specialiųjų operacijų pajėgos Ukrainoje vykdė dvi nereguliariojo karo programas. Vienoje iš jų „turėjome žmonių, kurie išardydavo Rusijos propagandą ir tinklaraščiuose pasakodavo tikrąją istoriją“, – sakė asmuo iš specialiųjų operacijų bendruomenės, nenorėjęs atskleisti savo tapatybės.

Pagal antrąją programą JAV komandos vadai siuntė Ukrainos operatyvininkus į slaptas žvalgybos misijas Ukrainos rytuose.

Šios Pentagono programos pagal protokolą negali būti vykdomos tradicinio ginkluoto konflikto metu.

„Apmokydavome patikėtinius eiti rinkti signalų žvalgybos duomenis iš Rusijos radarų baterijos... ir panašiai“, – sakė kitas vyriausybės pareigūnas.

„Mes nemokėme ukrainiečių, kad jie už mus žudytų rusus“, – pareiškė jis.

JAV specialiosioms operacijoms Europoje vadovavęs Markas Schwartzas, atsistatydinęs trijų žvaigždučių generolas, „Washington Post“ teigė, kad, kai programos buvo pradėtos, Rusijos kariniai šnipai buvo paplitę Rytų Ukrainoje.

„Buvo visi šie Rusijos įtakos požymiai, ir mes norėjome tai įvardyti, – sakė jis, – tačiau nebūtinai norėjome būti laikomi tais, kurie tai įvardija.“

JAV komandos vadai Ukrainoje nesuteikė savo informantams mokymų ar ginklų, dėl kurių netinkamo naudojimo vėliau galėtų kilti problemų, pridūrė M.Schwartzas.

„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos kariai prie Bachmuto
„AFP“/„Scanpix“/Ukrainos kariai prie Bachmuto

„Neketinome aprūpinti ukrainiečių sudėtingomis priemonėmis, skirtomis naudoti sprogmenis, nes jei jie galų gale permestų juos per sieną į Rusiją ir panaudotų JAV sprogmenis sabotažo operacijoms, kurioms mes nedavėme leidimo, tai sukeltų eskalaciją“, – komentavo generolas.

Jo įsitikinimu, svarbu šias programas atnaujinti, kad karui tęsiantis nebūtų prarasti užmegzti ryšiai.

„Kai sustabdai šiuos dalykus, nes keičiasi konflikto mastas, prarandi prieigą, – sakė jis, – o tai reiškia, kad prarandi informaciją ir žvalgybinę informaciją apie tai, kas iš tikrųjų vyksta konflikte.“

Tačiau griežtai sudarytame šių programų reglamente nurodyta, kad jos negali būti naudojamos „tradicinio ginkluoto konflikto“ metu, todėl jų vykdymas ir buvo sustabdytas, Rusijai užpuolus Ukrainą.

Kritikų teigimu, tokia veikla kelia pavojų, jog JAV gali imtis tiesioginio vaidmens Ukrainos kare.

Buvęs Pentagono politikos pareigūnas: „Nenorime pradėti trečiojo pasaulinio karo dėl blogų sprendimų“.

Tačiau gynybos pareigūnai tvirtino, kad, skirtingai nuo didesnių ir atviresnių Pentagono pastangų apginkluoti Ukrainos kariuomenę, tokios slaptos programos tiesiogiai neprisidėtų prie Ukrainos kovinių pajėgumų didinimo, nes jose dalyvaujantys agentai ir jų JAV vadovai galėtų vykdyti tik nesmurtines užduotis, kurias vykdė ir iki projekto sustabdymo praėjusiais metais.

Amerikiečių vadai, naudodamiesi panašia finansavimo teise, daugelį metų mokėjo atrinktiems užsienio kariniams ir sukarintiems daliniams Artimuosiuose Rytuose, Azijoje ir Afrikoje, pasitelkdami juos kaip patikėtinius kovos su terorizmu operacijose prieš „al Qaeda“, „Islamo valstybę“ ir su jomis susijusias organizacijas, tokios programos reikšmę paaiškino „Washington Post“.

Naujesnės Ukrainoje naudotos programos laikomos „nereguliaraus karo“ forma. Jos nukreiptos prieš priešininkus, pavyzdžiui, Rusiją ir Kiniją, su kuriais Jungtinės Valstijos konkuruoja, o ne atvirai konfliktuoja.

„Nenorime pradėti trečiojo pasaulinio karo dėl blogų sprendimų“, – sakė Mickas Mulroy, Pentagono politikos pareigūnas Donaldo Trumpo administracijos laikais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos