Protestai šiame Misūrio valstijos mieste kilo teisėjui penktadienį išteisinus vieną buvusį policininką, įtartą juodaodžio vyro nužudymu.
Areštus policija vykdė prieš vidurnaktį. Pareigūnai nurodė, kad žmonės nepaisė įsakymų po taikių protestų skirstytis.
Teisėjas penktadienį nusprendė, kad 36 metų Jasonas Stockley, kuris prieš trejus metus išėjo iš policijos departamento ir išvyko gyventi į Hjustoną, nėra kaltas dėl Anthony Lamaro Smitho mirties 2011 metais.
Sprendimas išprovokavo triukšmingus protestus, kurie vyko visą savaitgalį. Dar viena taiki demonstracija planuojama pirmadienį.
Kaip ir ankstesnėmis dienomis, sekmadienį gerokai daugiau kaip tūkstantis žmonių kelias valandas žygiavo Sent Luiso gatvėmis.
Policininkai, išvaikę demonstrantus ir smalsuolius iš vieno bulvaro, susirinko ir skandavo: „Kieno gatvė? Mūsų gatvė.“ Šią skanduotę anksčiau dažnai naudodavo protestuotojai.
Sutemus dauguma jų išsiskirstė, bet maždaug 100 demonstrantų liko ir žygiuodami į patį miesto centro vartė augalų vazonus, išdaužė kelių parduotuvių ir viešbučių vitrinas, išmėtė įstaigos po atviru dangumi plastikines kėdes.
Pasak policijos, tada demonstrantai iš butelių ant pareigūnų laistė nežinomą medžiagą.
Vienas pareigūnas buvo sužeistas į koją ir nuvežtas į ligoninę. Kokia jo būklė, neaišku.
Netrukus autobusais buvo atvežta daugiau riaušėms pasirengusių pareigūnų ir policija tikrino miesto centrą, areštuodama įtariamuosius. Vėliau policininkai, išvaikę demonstrantus ir smalsuolius iš vieno bulvaro, susirinko ir skandavo: „Kieno gatvė? Mūsų gatvė.“
Šią skanduotę anksčiau dažnai naudodavo protestuotojai.
Protesto organizatoriai sakė esantys nusivylę, kad dėl kelių žmonių, sukėlusių problemų praeitą vakarą, gali būti sunkiau skleisti šio judėjimo nesmurtinę žinią.
Valstijos Atstovų rūmų narys demokratas Bruce'as Franksas, kuris dalyvavo taikiuose protestuose, sakė, kad smurtavusieji „nėra protestuotojai“. Pasak jo, tai atskira grupė, nesusijusi su organizuotų demonstracijų dalyviais.
Tačiau kiti sakė suprantantys, kodėl kai kas elgiasi nederamai. Vienas organizatorių Anthony Bello mano, kad permainos pasiekiamos taikiais protestais, tokiais kaip tie, kuriems vadovavo Martinas Lutheris Kingas jaunesnysis, bet ne vienerius metus besitęsiantis engimas paskatino kai kuriuos žmones griebtis smurto.
„Nesakau, kad šie demonstrantai klysta, bet tikiu, kad taikios demonstracijos yra geriausios“, – sakė A.Bellas.
Protestai Sent Luise vyksta panašiai kaip mėnesius trukusios piktos ir kartais smurtinės demonstracijos po Michaelo Browno nužudymo 2014 metais netoliese esančiame Fergusone.
Dauguma demonstrantų, nors ir niršta, įstatymų laikosi. Tačiau naktį atsiranda kitokia minia, norinti konfrontuoti su policija, ir kai kada įsivelia į susirėmimus.
Savaitgalį buvo areštuota daugiau kaip 50 žmonių, visi – vėlų vakarą. Sutemus penktadienį buvo išdaužtas merės Lydos Krewson namų langas, šeštadienį – išdaužyta du tuzinai langų ir šiukšliadėžėmis bei akmenimis apmėtyta policija Sent Luiso universiteto rajone, sekmadienį – išdaužtos vitrinos miesto centre.
Daugelis protestuotojų mano, kad policija išprovokavo demonstrantus pasirodžiusi su riaušėms malšinti skirta įranga ir šarvuotais automobiliais. Policija sako, kad neturėjo kito pasirinkimo, kai protestuotojai pradėjo į juos mėtyti įvairius daiktus.
Misūrio Atstovų rūmų narys, demokratas Michaelas Butleris sakė, kad policija turėtų taikytis į agitatorius ir leisti kitiems tęsti protestus. Jis dalyvavo penktadienio demonstracijoje ir po jos sakė, kad policijai prastai sekėsi identifikuoti minioje blogai besielgiančius žmones.
J.Stockley policijos automobilyje esanti kamera įrašė, kaip jis sako, kad „nužudys šį (keiksmažodis)“. Mažiau nei po minutės jis penkis kartus šovė į A.L.Smithą.
„Iš Fergusono nieko nepasimokyta“, – sakė M.Butleris.
J.Stockley šovė į A.L.Smithą per gaudynes, pareigūnui ir jo partneriui bandant jį areštuoti dėl įtariamo narkotikų sandorio.
J.Stockley liudijo jautęs pavojų, nes matė, kad A.L.Smithas, kuris pavairavo savo automobilį atgal, pareigūnų link, ir dideliu greičiu nuvažiavo, laiko revolverį.
Pasak prokurorų, J.Stockley po šaudymo pakišo ginklą A.L.Smitho automobilyje. Ant ginklo buvo pareigūno DNR, bet nebuvo A.L.Smitho DNR. J.Stockley policijos automobilyje esanti kamera įrašė, kaip jis sako, kad „nužudys šį (keiksmažodis)“. Mažiau nei po minutės jis penkis kartus šovė į A.L.Smithą.
J.Stockley advokatas tą frazę pavadino „žmogiškomis emocijomis“ per pavojingas gaudynes. Teisėjas Timothy Wilsonas sakė, kad šis pareiškimas gali būti nevienareikšmiškas ir kad prokurorai tvirtai neįrodė, jog J.Stockley nužudė A.L.Smithą.