Izraelis sekmadienį paskelbė, kad „besitęsiant smūgių bangai“ jo pajėgos per pastarąją parą smogė daugiau kaip 90 taikinių visame Gazos Ruože, kur sunaikinus žiniasklaidos organizacijų naudotą pastatą kilo tarptautinis pasipiktinimas.
Gazos Ruože avarinės tarnybos traukė kūnus iš didžiulių rūkstančių griuvėsių krūvų ir sugriautų pastatų, aukų artimiesiems raudojant iš siaubo ir sielvarto.
Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas pareiškė esąs „nuliūdęs“ dėl civilių aukų Gazos Ruože ir „labai susirūpinęs“ dėl šeštadienį Izraelio suduoto smūgio daugiaaukščiam pastatui, kur buvo įsikūrę žiniasklaidos priemonių „Associated Press“ (AP) ir „al Jazeera“ biurai, pranešė vienas JT atstovas.
Žydų valstybės kariuomenė sekmadienį pranešė, kad iš „Hamas“ kontroliuojamo pajūrio ruožo Izraelio link buvo paleista apie 2 900 raketų. Iš jų „maždaug 450 buvo nesėkmingai paleistos ir nukrito Gazos Ruože“.
Izraeliečių oro erdvės gynybos sistema „Iron Dome“ (Geležinis kupolas) per beveik savaitę numušė maždaug 1 150 raketų. Per šį laikotarpį Izraelyje buvo apgadinta gyvenamųjų namų ir buvo sužalota apie 500 žmonių.
Sugriauti žiniasklaidos priemonių biurai
Kruviniausias karinis konfliktas per pastaruosius septynerius metus išprovokavo smurtą tarp bendruomenių bei žydų ir Izraelio arabų minių atakas, taip pat susirėmimus okupuotame Vakarų Krante, kur nuo pirmadienio žuvo 19 palestiniečių.
Izraelio gynybos pajėgos pranešė sudavusios apie 100 smūgių grupuočių „Hamas“ ir „Islamo džihado“ infrastruktūrai, įskaitant didžiulę tunelių sistemą, taip pat ginklų gamykloms ir sandėliams.
Žydų valstybės antskrydžių taikiniu tapo ir „Hamas“ politinio sparno Gazos Ruože lyderio Yahyos Sinwaro namai, pranešė kariuomenė, paskelbusi vaizdo įrašą, kuriame matyti dūmų kamuoliai ir smarkiai apgadinti pastatai. Ginkluotosios pajėgos nepatikslino, ar Y.Sinwaras buvo nukautas.
Sekmadienio duomenimis, tarp civilių aukų Gazos Ruože yra mažiausiai 52 vaikai. Dar 1 225 žmonės buvo sužaloti, daug pastatų ir kvartalų virto griuvėsiais.
Izraelio gynybos pajėgos sako, kad imasi visų įmanomų priemonių, kad išvengtų civilių aukų, ir kaltino „Hamas“ tyčia statant karinius taikinius tankiai apgyvendintose vietovėse.
Per vieną antskrydį Gazos Ruože žuvo 10 vienos giminės narių.
Vaikai „nebuvo ginkluoti, jie neleido raketų“, sakė vienas gedinčių tėvų Mohammadas al Hadidi.
Apie 10 tūkst. Gazos Ruožo gyventojų teko palikti savo namus šalia sienos su Izraeliu, baimindamiesi puolimo žeme, pranešė JT.
„Pasaulinės COVID-19 pandemijos metu jie glaudžiasi mokyklose, mečetėse ir kitose vietose, turėdami ribotą prieigą prie vandens, maisto, higienos ir sveikatos paslaugų“, – sakė JT humanitarinė pareigūnė Lynn Hastings.
Liepsnos kamuoliai ir nuolaužų debesis šovė į dangų šeštadienio popietę, kai Izraelio oro pajėgos po perspėjimo evakuotis sunaikino 13 aukštų pastatą Gazos Ruože, kuriame buvo Katare įsikūrusios televizijos „al Jazeera“ ir amerikiečių naujienų agentūros AP biurai.
„Al Jazeera“ Jeruzalės redakcijos vadovas Walidas al Omari naujienų agentūrai AFP sakė: „Akivaizdu, kad tie, kurie vykdo šį karą, nori ne tik skleisti naikinimą ir mirtį Gazoje, bet ir nutildyti žiniasklaidą, kuri mato, dokumentuoja ir praneša tiesą.“
AP prezidentas ir generalinis direktorius Gary Pruittas sakė, kad jis buvo „sukrėstas ir pasibaisėjęs“ dėl to išpuolio.
Izraelio gynybos pajėgų pareigūnai tvirtino, kad minėtame pastate buvo įsikūrusios ne tik žiniasklaidos priemonių redakcijos, bet ir „Hamas“ kovotojų biurai.
AFP vadovas Fabrice'as Friesas teigė, kad agentūra „solidarizuojasi su visomis žiniasklaidos priemonėmis, kurių biurai buvo sunaikinti Gazoje“, ir paragino visas šalis „gerbti žiniasklaidos laisvę pranešti apie įvykius“.
„Gilus susirūpinimas“
JT Saugumo Taryba rengia posėdį sekmadienį 14 val. Grinvičo (17 val. Lietuvos) laiku.
Izraelio sąjungininkas Vašingtonas, užblokavęs penktadienį planuotą Tarybos susitikimą, sulaukė kritikos, jog daro nepakankamai, kad būtų sustabdytas kraujo liejimas.
JAV prezidentas Joe Bidenas, kalbėdamas telefonu su Izraelio ministru pirmininku Benjaminu Netanyahu vėl pabrėžė žydų valstybės teisę gintis.
Jungtinių Valstijų lyderis taip pat išreiškė „gilų susirūpinimą“ dėl smurto ir žurnalistų saugumo.
Anksčiau šeštadienį J.Bidenas taip pat kalbėjosi su palestiniečių prezidentu Mahmudu Abbasu. Tai buvo jųdviejų pirmasis pokalbis telefonu nuo J.Bideno atėjimo į valdžią.
JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Izraelio ir palestiniečių reikalams Hady Amras, prieš susitikdamas su palestiniečių pareigūnais, sekmadienį turėjo surengti derybas su Izraelio lyderiais, siekdamas „tvarios ramybės“, pranešė Valstybės departamentas.
Vėlų šeštadienį kreipdamasis į gyventojus per televiziją B.Netanyahu padėkojo J.Bidenui už „vienareikšmišką paramą“.
Antradienį vaizdo konferenciją rengia Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai, kurie aptars, „kaip ES gali geriausiai prisidėti prie dabartinio smurto nutraukimo“, sakė bloko diplomatijos vadovas Josepas Borrellis.
Kariniai veiksmai įsiplieskė po praeitą savaitgalį vykusių neramumų Al Aksos mečetės komplekse Jeruzalėje, kurį tiek musulmonai, tiek žydai laiko šventu.
Neramumus, per kuriuos riaušių policija ne kartą susirėmė su palestiniečiais, pakurstė pyktis dėl Izraelio planų iškeldinti keletą palestiniečių šeimų iš Šeich Džaros rajono aneksuotoje Rytų Jeruzalėje.
Didėjanti įtampa išprovokavo susirėmimų Izraelio miestuose, kuriuose gyvena tiek žydų, tiek arabų.