„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Per pastarąjį dešimtmetį kovos su moterų diskriminacija srityje pažangos nepadaryta

Per pastarąjį dešimtmetį kovos su moterų diskriminacija srityje nebuvo padaryta jokios pažangos, nepaisant tokių moterų teisių gynimo kampanijų kaip „MeToo“, o visuomenę vis dar stipriai veikia išankstinis nusistatymas, teigiama pirmadienį paskelbtoje Jungtinių Tautų ataskaitoje.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / 123RF.com nuotr.

Socialinės normos, kuriose vyrauja lyčių šališkumas, paplitusios tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų visame pasaulyje: iš septynių Jungtinių Tautų plėtros programų (UNDP) analizuotų socialinių normų bent viena iš jų būdinga kone 90 proc. asmenų.

Ataskaitoje teigiama, kad šie išankstiniai nusistatymai plačiai paplitę tiek tarp vyrų, tiek tarp moterų, o tai rodo, kad šie stereotipai vis dar giliai įsišakniję ir veikia abi lytis.

JT agentūra atnaujino lyčių socialinių normų indeksą (GSNI), kuriame atsižvelgiama į politinius, ekonominius, švietimo ir fizinio vientisumo rodiklius, remdamasi duomenimis iš Pasaulinės vertybių apklausos – tarptautinio projekto, kuriuo tiriama, kaip keičiasi vertybės ir įsitikinimai visame pasaulyje.

UNDP teigimu, šis indeksas parodo, kad per pastarąjį dešimtmetį išankstinis nusistatymas prieš moteris nepasikeitė, nepaisant didžiulių pasaulinių ir vietinių kampanijų už moterų teises, pavyzdžiui, „MeToo“.

Be to, 69 proc. pasaulio gyventojų vis dar mano, kad vyrai yra geresni politiniai lyderiai nei moterys, ir tik 27 proc. tiki, kad demokratijai būtina, jog moterys turėtų tokias pačias teises kaip ir vyrai.

Beveik pusė žmonių mano, kad vyrai turi didesnę teisę į darbą, o 43 proc. įsitikinę, kad vyrai yra geresni bendrovių vadovai.

Ketvirtadalis taip pat mano, kad pateisinama, jog vyras muša savo žmoną, o 28 proc. tiki, kad mokytis universitete yra svarbiau vyrams.

Ataskaitoje pabrėžiama, kad dėl išankstinių nuostatų moterys patiria sunkumų ir yra pažeidžiamos jų teisės.

„Neišsprendę šališkų lyčių socialinių normų, nepasieksime nei lyčių lygybės, nei darnaus vystymosi tikslų“, – sakoma išplatintame pranešime.

Tai, kad trūksta pažangos kovojant su diskriminacija lyties pagrindu, paaiškėjo būtent tuo metu, kai JT pranešė apie prastėjančius žmogaus socialinės raidos rodiklius – visų pirma dėl COVID-19 pandemijos.

„Socialinės normos, pažeidžiančios moterų teises, taip pat kenkia visuomenei plačiąja prasme ir stabdo žmogaus socialinės raidos plėtrą“, – pareiškime teigė UNDP Žmogaus socialinės raidos ataskaitos biuro direktorius Pedro Conceicao.

„Užtikrinus moterų laisvę ir veiksnumą, laimės visi“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“