Šis JT specialiojo pasiuntinio Jemenui Hanso Grundbergo (Hanso Griundbergo) pranešimas yra naujausias žingsnis siekiant užbaigti jau devynerius metus trunkantį karą, per kurį žuvo šimtai tūkstančių žmonių ir kuris sukėlė vieną didžiausių humanitarinių krizių pasaulyje.
Konfliktas Jemene verda nuo tada, kai Irano remiami husių sukilėliai 2014 metais perėmė sostinės Sanos kontrolę, o kitais metais prasidėjo Saudo Arabijos vadovaujama karinė intervencija, kuria siekta paremti vyriausybę.
2022 metų balandį įsigaliojus paliauboms, dėl kurių buvo susitarta tarpininkaujant JT, karo veiksmų mastas smarkiai sumažėjo. Paliaubų galiojimas baigėsi pernai spalį, nors kovos veiksmai iš esmės tebėra sustabdyti.
Saudo Arabija, pagrindinė užsienio šalis konflikte, pareiškime teigė palankiai vertinanti šeštadienį JT paskelbtą taikos planą.
Šalies užsienio reikalų ministerija paragino Jemeno kariaujančias šalis „sėsti prie dialogo stalo, kad būtų pasiektas visapusiškas ir ilgalaikis politinis sprendimas globojant“ JT.
Tarpininkas Omanas taip pat palankiai įvertino pokyčius ir pareiškė, kad tikisi, jog susitarimas bus pasirašytas kuo greičiau.
Kataras padėkojo JT, Saudo Arabijai ir Omanui už taikos siekį ir paragino kovojančias šalis paspartinti susitarimo sudarymą.
Analitinių tyrimų centro „International Crisis Group“ (ICG) ekspertas Ahmedas Nagi (Ahmedas Nagis) teigė, kad šis pranešimas rodo, jog „JT dabar vadovauja deryboms, o Saudo Arabija atsitraukia ir leidžia JT spręsti būsimus politinius klausimus“.