Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 01 16 /11:24

Peru gyventojai nepaisydami nepaprastosios padėties telkiasi naujam dideliam protestui

Limoje ir kituose Peru regionuose buvo atnaujinta nepaprastoji padėtis, bet prezidentės Dinos Boluarte oponentai ėmė telktis didelei pirmadienio demonstracijai sostinėje.
Net paskelbus nepaprastąją padėtį, Peru tebevyksta protestai
Net paskelbus nepaprastąją padėtį, Peru tebevyksta protestai / „Reuters“/„Scanpix“

Peru per penkias savaites trunkančius neramumus jau žuvo mažiausiai 42 žmonės, nurodo šalies žmogaus teisių ombudsmenas.

Kelius blokuojantys protestuotojai reikalauja naujų rinkimų ir D. Boluarte atsistatydinimo. Ji gruodžio 7-ąją tapo pirmąja moterimi Peru prezidente – po ankstesnio kairiųjų prezidento Pedro Castillo apkaltos ir arešto dėl jo nepavykusio bandymo paleisti Kongresą ir valdyti savo įsakymais.

Sekmadienį maždaug 3 tūkst. protestuotojų Andahuailase Peru pietryčiuose sėdo į sunkvežimius ir autobusus, ketindami vykti į demonstraciją Limoje, pranešė radijas RPP.

Vyriausybė 30-iai dienų nuo šeštadienio vidurnakčio pratęsė nepaprastąją padėtį Limoje, Kuske, Kaljao ir Pune, suteikdama kariuomenei įgaliojimus padėti policijai atkurti viešąją tvarką.

Nepaprastosios padėties sąlygomis taip pat sustabdomos tokios konstitucinės teisės kaip judėjimo ir susirinkimų laisvė, rodo oficialiajame leidinyje paskelbtas įsakas.

Protestų epicentre Pune vyriausybė 10-iai dienų įvedė naują naktinę komendanto valandą.

Demonstrantams mobilizuojantis „perimti miesto“, dešimtys jų vėlai sekmadienį atvyko į Limos Mirafloreso rajoną.

Sekmadienį 10-yje iš 25 Peru regionų buvo toliau blokuojama beveik 100 – rekordiškai daug – kelių ruožų, sakė pareigūnai.

P.Castillo, buvęs kaimo mokyklos mokytojas ir profesinės sąjungos lyderis, per pusantrų savo valdymo metų susidūrė su įnirtingu Kongreso pasipriešinimu. Nušalintojo prezidento atžvilgiu vyksta virtinė tyrimų dėl įtariamos korupcijos.

Jo nušalinimas išprovokavo protestus visoje šalyje, juose dalyvauja daugiausia neturtingi kaimiškųjų rajonų gyventojai. Per šventes protestai buvo nurimę, bet sausio 4 dieną atsinaujino.

„AFP“/„Scanpix“/Protestuotojas Peru, palaikantis buvusį prezidentą Pedro Castillo
„AFP“/„Scanpix“/Protestuotojas Peru, palaikantis buvusį prezidentą Pedro Castillo

„Baisus žiaurumas“

Prieš pirmadienio demonstracijas tiek protestuotojų, tiek vyriausybės pareigūnų požiūris, atrodo, sugriežtėjo.

„Prašome, kad Dina Boluarte atsistatydintų iš prezidentės pareigų ir kad Kongresas būtų uždarytas. Nenorime daugiau mirčių“, – naujienų agentūrai AFP sakė 25 metų slaugytoja Jasmin Reinoso iš Ajakučo.

Ministras pirmininkas Alberto Otarola paragino protestuotojus „radikaliai pakeisti“ savo taktiką ir rinktis dialogą.

„Egzistuoja nedidelė grupė, valdoma ir apmokama prekybos narkotikais ir nelegalios kasybos, kuri nori jėga perimti valdžią“, – teigė A.Otarola per vietos televiziją.

Anksčiau tą pačią dieną apie 500 perujiečių, tarp jų kelios dešimtys policijos pareigūnų, dalyvavo mišiose centrinėje Limos katedroje už žuvusius protestuotojus ir pietiniame Chuljakos mieste gyvą sudegintą policininką.

Daugelis gedinčiųjų vilkėjo baltus marškinėlius, simbolizuojančius taiką, ir nešė žuvusiųjų nuotraukas.

Limos arkivyskupas Carlosas Castillo, vadovavęs pamaldoms ispanų ir kečujų kalba, ragino siekti taikos ir nutraukti „smurto spiralę“.

„Pralietas kraujas nereikalauja keršto“, – sakė jis. – (...) Tegul baisus žiaurumas, kuris buvo padarytas kai kuriems“, įskaitant „mūsų sudegintą brolį policininką, tegul šis žiaurumas išnyksta iš mūsų akiračio.“

Penktadienį D.Boluarte apgailestavo dėl mirčių, tačiau tvirtino: „Aš neatsistatydinsiu.“

Sekmadienį paskelbtos sociologinių tyrimų centro „Ipsos“ apklausos duomenimis, 71 proc. apklaustųjų nepalaiko D.Boluarte.

Tuo tarpu daugiau nei 100 Peru, Argentinos ir Čilės intelektualų šeštadienį atvirame laiške paragino D.Boluarte „sustabdyti piliečių, kurie naudojasi savo teisėta teise [protestuoti], žudynes“.

Daugiausia neramumų kilo pietiniuose Anduose, kur gyvena kečujų ir aimarų čiabuvių bendruomenės.

Amerikos žmogaus teisių komisija teigė, kad norint užbaigti krizę, šias grupes reikia geriau integruoti į Peru visuomenę.

Teritorinio valdymo ministro pavaduotojas Jose Muro sekmadienį Peru televizijai sakė, kad vyriausybė visoje šalyje sukurs „dialogo erdves“, kuriose bus aptarti socialiniai poreikiai, į kuriuos dar neatsižvelgta.

„Reuters“/„Scanpix“/Peru nesiliauja protestai
„Reuters“/„Scanpix“/Peru nesiliauja protestai

Radikalios grupuotės?

Tuo tarpu šeštadienį vėl atidarytas Kusko, kuris vadinamas vartais į garsiąją Maču Pikču vietovę, oro uostas.

Prieš dvi dienas jo veikla buvo sustabdyta – tai buvo antras kartas, kai jis buvo uždarytas dėl protestų.

Sekmadienį taip pat atnaujintas susisiekimas traukiniais su istorine inkų citadele.

Peru politinė padėtis jau daugelį metų yra nestabili, o 60-metė D.Boluarte yra šeštoji šalies prezidentė per penkerius metus.

P.Castillo yra suimtas 18 mėnesių, jam buvus apkaltintam maištu ir kitais nusikaltimais.

Valdžia tvirtina, kad už protestų stovi radikalios grupuotės, įskaitant komunistų partizanų grupuotės „Sendero Luminoso“ („Švytintis kelias“) likučius.

Kaip įrodymą pareigūnai mini šią savaitę sulaikytą buvusią šios organizacijos narę Rocio Leandro, kurią policija kaltina finansavus kai kuriuos neramumus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais