2020 11 11 /10:35

Peru parlamento pirmininkas perėmė prezidento įgaliojimus

Peru Kongreso pirmininkas Manuelis Merino antradienį perėmė prezidento įgaliojimus, sostinės gatvėse vykstant protestams ir rinkoje tvyrant nerimui po prezidento Martino Vizcarros nušalinimo per apkaltą dėl kaltinimų korupcija.
Manuelis Merino
Manuelis Merino / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Peru Apkalta

M.Merino tapo trečiuoju Peru prezidentu per ketverius metus.

Gatvėse šalia Kongreso rūmų Limoje policija susirėmė su demonstrantais, kai menkai žinomas M.Merino buvo prisaikdintas valstybės vadovu.

Policija ir vietos žiniasklaida pranešė, kad buvo sulaikyta apie 30 asmenų. Skelbiama, kad kažkiek žmonių nukentėjo policijai prieš protestuotojus panaudojus ašarines dujas.

Naujienų tinklalapis „IDL-Reporteros“ pranešė, kad kažkiek protestuotojų buvo sužeisti šratais.

Policijos ir demonstrantų susirėmimų kilo ir Arekipos bei Kusko miestuose.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Martinas Vizcarra
AFP/„Scanpix“ nuotr./Martinas Vizcarra

M.Vizcarra pirmadienį vėlai vakare buvo nušalintas per apkaltos procedūrą. Antradienį eksprezidentas išsakė abejonių dėl jo nušalinimo „teisėtumo ir legitimumo“.

„Kyla klausimų dėl teisėtumo, nes Konstitucinis Teismas dar nepriėmė sprendimo, o legitimumą suteikia tauta“, – sakė M.Vizcarra žurnalistams prie savo namų sostinėje.

Kiek anksčiau M.Vizcarra sakė, kad palieka prezidento postą „pakelta galva“. Jis buvo nušalintas dėl kaltinimų, kad ėmė kyšius, kuomet ėjo gimtojo pietinio Mokegvos regiono gubernatoriaus pareigas. M.Vizcarra tvirtina nepadaręs jokių pažeidimų.

59 metų M.Merino valstybės vadovo pareigas eis iki dabartinės prezidento kadencijos pabaigos 2021 metų liepą. Prisaikdintas jis pažadėjo, kad bus laikomasi rinkimų tvarkaraščio.

Peru visuotiniai ir prezidento rinkimai numatyti 2021 metų balandį.

Rugsėjį M.Vizcarra atlaikė balsavimą dėl apkaltos. Tąsyk apkaltos procedūra buvo pradėta dėl kaltinimų, kad jis bandė trukdyti vyriausybės pareigūnų korupcijos tyrimui ir ragino padėjėjus meluoti tyrėjams.

Raginimas susivienyti

Po ne vieną mėnesį trukusių vidaus kovų tarp prezidentūros ir valstybės vadovo oponentų Kongrese M.Merino savo pirmoje kalboje po prisaikdinimo paragino perujiečius susivienyti.

M.Merino pagal konstituciją turėjo perimti prezidento įgaliojimus, nes iki šiol nepaskirtas prieš metus per kitą politinę krizę atsistatydinusios viceprezidentės Mercedes Araoz įpėdinis.

Partijų lyderiai antradienį skirtingai vertino M.Vizcarros nušalinimą tokiu metu, kai šalis grumiasi su koronaviruso pandemija ir ekonomikos nuosmukiu. Finansų rinkose tvyro nerimas, ar naujoji vyriausybė tęs savo pirmtakės ekonominę politiką.

Kelios partijos, siekusios M.Vizcarros nušalinimo, pateikė kasybos įstatymo pataisas, o šis žingsnis rodo „verslo aplinkos blogėjimą“ Peru, pareiškė tyrimų bendrovė „IHS Markit“.

„Bank of America“ tyrimų padalinys nurodė, kad M. Merino „palaikė populistinius sprendimus, todėl kyla susirūpinimas, kad gali būti pateikta rinkos ekonomikai nepalankų pasiūlymų“.

Buvęs Limos meras ir tikėtinas kandidatas į prezidentus George'as Forsythe'as M.Vizcarros nušalinimą pavadino „užmaskuotu valstybės perversmu“.

Buvusi kairiojo sparno kandidatė į prezidentus Veronika Mendoza savo ruožtu sakė: „Tai, kas nutiko Kongrese, yra gėdinga ir kelia pasipiktinimą.“

Tuo metu Limos arkivyskupas Carlosas Castilo pareiškė, kad Kongresas „pristigo saiko“, nušalindamas prezidentą.

M.Vizcarra turėjo didžiulį visuomenės palaikymą nuo tada, kai prezidento poste pakeitė Pedro Pablo Kuczynski – buvusį Volstrito bankininką, kuris 2018 metais buvo priverstas atstatydinti, kad nesulauktų apkaltos dėl kaltinimų korupcija.

Koronaviruso pandemija skaudžiai smogė Peru – šalies BVP antrąjį ketvirtį smuko daugiau kaip 30 procentų.

Šioje Lotynų Amerikos valstybėje registruojamas didžiausias pasaulyje mirčių nuo COVID-19 skaičius, tenkantis vienam gyventojui – ten užfiksuota beveik 35 tūkst. mirties ir daugiau nei 920 tūkst. užsikrėtimo atvejų.

Trečias prezidentas nuo 2016-ųjų

M.Merino yra jau trečias Peru prezidentas nuo 2016 metų. Šis faktas atspindi institucinį trapumą, kuris yra būdingas šiai Pietų Amerikos valstybei, įgijusiai nepriklausomybę nuo Ispanijos 1821 metais.

M.Merino, įstatymų leidėjas iš pasienyje su Ekvadoru esančio Tumbeso regiono, priklauso centro dešiniųjų partijai „Liaudies veiksmas“ („Accion Popular“). Šią politinę jėgą įsteigė dvi kadencijas Peru prezidento poste dirbęs Fernando Belaunde Terry, valdžios netekęs 1985 metais.

M.Vizcarra sakė neketinantis imtis teisinių priemonių ir priešintis Kongreso sprendimui dėl apkaltos.

„Palieku vyriausybės rūmus taip, kaip atėjau prieš dvejus metus ir aštuonis mėnesius – aukštai pakelta galva“, – sakė jis apsuptas savo kabineto narių vyriausybės būstinės kiemelyje ir pridūrė, kad nedelsdamas persikels į savo privačius namus.

„Išeinu švaria sąžine ir įvykdęs savo pareigas“, – pabrėžė M.Vizcarra.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų