Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Peru prezidentas paskyrė naują vyriausybės vadovę

Peru naująja vyriausybės vadove trečiadienį prisaikdinta aplinkos apsaugos aktyvistė Mirtha Vasquez, pakeitusi prieštaringai vertinamą kairuoliškų pažiūrų premjerą Guido Bellido šioje politiškai neramioje Pietų Amerikos šalyje.
Pedro Castillo ir Mirtha Vasquez
Pedro Castillo ir Mirtha Vasquez / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dabartinis šalies lyderis kairuolis Pedro Castillo į valdžią atėjo liepos mėnesį su ilgu suplanuotų būtiniausių darbų, įskaitant konstitucinę reformą, sąrašu. Tačiau jam sunkiai sekėsi formuoti ministrų kabinetą ir šalis vos neišvengė politinės krizės anksčiau šiais metais.

Prezidentas nepaaiškino, kodėl nusprendė pakeisti kraštutinių kairiųjų pažiūrų politikos naujoką G.Bellido, kurio paskyrimas buvo prieštaringai vertinamas nuo pradžių.

Po kelių valandų P.Castillo į jo vietą paskyrė ir prisaikdino aplinkos apsaugos ir žmogaus teisių aktyvistę M.Vasquez. Šis žingsnis laikomas duokle jį remiančios neformalios kairiųjų koalicijos nuosaikiajam sparnui.

„Taip, prisiekiu Dievui, šiai moterų ir vyrų šaliai, kuri kasdien kovoja už orų gyvenimą be diskriminacijos ir kurie skatina tikrus pokyčius!“ – sakė 46 metų M.Vasquez per ceremoniją, kurioje jos pirmtakas nedalyvavo.

Pagal Peru įstatymus ministro pirmininko atsistatydinimas reiškia viso ministrų kabineto pasitraukimą.

Į prezidento pertvarkytą vyriausybę pateko atstovų iš viso politinio spektro – nuo radikaliosios partijos „Peru Libre“ iki nuosaikesnės „Juntos por el Peru“.

Kongresui nuo 2020 metų lapkričio iki 2021 metų liepos pirmininkavusi M.Vasquez priklauso kairiųjų partijai „Frente Amplio“.

Buvęs kaimo mokytojas P.Castillo paragino siekti šalies ekonominio, politinio ir socialinio sektoriaus „vienybės“, kad būtų „pasiekti bendri tikslai“, įskaitant ekonomikos atgaivinimą.

„Nauju #GobiernoDelPueblo (Liaudies vyriausybės) etapu siekiama skatinti dialogą, valdymą ir komandinį darbą. Mūsų pagrindinis tikslas yra kovoti už labiausiai pažeidžiamus asmenis ir mes to pasieksime“, – parašė jis vėliau socialiniame tinkle „Twitter“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Pedro Castillo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Pedro Castillo

Politinė nežinia

P.Castillo sprendimas premjeru paskirti G.Bellido – elektronikos inžinierių, anksčiau neturėjusį jokios darbo valstybiniame poste patirties – iškart sulaukė kritikos.

Peru žiniasklaida pranešė, kad prokurorai vedė G.Bellido bylą dėl „terorizmo teisinimo“, susijusią su jo pareiškimais netrukus po prisaikdinimo parlamente. Tuomet jis, kaip išrinktas parlamento narys, jau turėjo teisinę neliečiamybę.

Savo komentaruose naujienų portalui „Inka Vision“ jis iš pažiūros gynė žmones, rėmusius maoistų grupuotę „Švytintis kelias“, kuri kovojo su valstybe 1980–2000 metais ir yra Limos įvardinta kaip teroristinė organizacija.

Rugpjūtį P.Castillo atrodė išvengęs politinės krizės, kai dešiniųjų dominuojamas Kongresas po įnirtingų diskusijų patvirtino jo kabinetą.

Iki tol nuo metų pradžios, kai prasidėjo rinkiminė kampanija, Peru tvyrojo politinė nežinia.

P.Castillo tapo penktu Peru prezidentu per trejų metų laikotarpį.

Šalis daug metų išgyveno politinius sukrėtimus, virtinę politinių skandalų, o praėjusį lapkritį trys prezidentai vienas po kito buvo priversti palikti savo postą vykstant masiniams protestams.

Septyni iš 10 ankstesnių šios Pietų Amerikos valstybės lyderių buvo nuteisti arba atsidūrė tyrėjų taikiklyje dėl kyšininkavimo.

P.Castillio pergalė prieš dešiniųjų pažiūrų populistę Keiko Fujimori po antrojo rinkimų turo buvo patvirtinta tik praėjus šešioms savaitėms po rinkimų, nes ilgai buvo tikrinami balsavimo rezultatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos