Naujienų agentūros „Interfax“ šaltinis teigė, kad N.Savčenko, kuri buvo nuteista dėl dviejų rusų žurnalistų žūties Rytų Ukrainoje, buvo atgabenta į Rostovo prie Dono oro uostą, kur ir įvyko mainai.
Kad Rusija paleido N.Savčenko, galutinai patvirtino jos advokatas Ilja Novikovas, tinkle „Facebook“ tiesiog parašęs: „+“.
„Kur jūs buvote anksčiau? Aš išgyvenau!“ – išlipusi iš lėktuvo sušuko N.Savčenko, kuri vėliau Ukrainos prezidento administracijoje surengs spaudos konferenciją.
„Esu pasiruošusi bet kurią sekundę mirti, kad galėtume gyventi taip, kaip norime“, – pridūrė išlaisvinta kalinė, žmonėms aplinkui skanduojant „Šlovė didvyriams!“
Transliaciją iš Ukrainos prezidento administracijos galite stebėti čia:
Ji tai pat paprašė ją apsupusių žurnalistų ir ukrainiečių nespausti jai rankos. N.Savčenkos kalba apskritai buvo emocinga.
Ji padėkojo žiniasklaidos atstovams už paramą bei šiltą priėmimą ir atsiprašė žuvusiųjų Donbase motinų.
„Noriu padėkoti tiems, kurie linkėjo man gero, nes esu jums dėkinga už tai, kad išgyvenau. Noriu padėkoti tiems, kurie linkėjo man blogo, nes aš išgyvenau iš pykčio jums. Noriu padėkoti tiems, kas buvo abejingi už tai, kad man netrukdė. Dėkoju visiems“, – sakė N.Savčenko.
„Noriu atsiprašyti tėvų, kurių vaikai negrįžo iš ATO (antiteroristinės operacijos, – red.), o aš iki šiol esu gyva. Noriu paprašyti atleidimo visų motinų, kurių vaikai yra kalinami, o aš – laisvėje.
Negaliu sugrąžinti žuvusiųjų, bet esu pasirengusi dar kartą aukoti savo gyvybę mūšio lauke ir padarysiu viską, kad visi nelaisvėje esantys asmenys išeitų į laisvę“, – kalbėjo ji.
„Jeigu kiekvienas panorės paspausti man ranką, iš manęs nieko neliks. Patikėkite: viskas bus gerai“, – pasakė Rusijos teismo nuteista Ukrainos karė.
Lėktuvo su N.Savčenko buvo laukiama Kijevo Borispolio oro uoste, jis čia nusileido prieš pat 15 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.
V.Putinas paaiškino, kodėl suteikė malonę
Kai tik orlaivis su N.Savčenko nusileido Kijeve, Rusijos žiniasklaidos priemonės paskelbė, kad Vladimiras Putinas suteikė jai malonę.
Esą to paprašė žurnalistų, dėl kurių žūties buvo apkaltinta ir nuteista N.Savčenko, našlės.
Televizija parodė, kaip V.Putinas susitinka su Jekaterina Korneliuk ir Mariana Vološina, kurių sutuoktiniai žuvo 2014 metų birželio mėnesį per apšaudymą Ukrainos Luhansko srityje, ir joms dėkoja už jų prašymą, kai valstybinė televizija pirmą kartą paminėjo apie trečiadienį įvykusį apsikeitimą kaliniais.
Pasak V.Putino, po susitikimo su prorusišku ukrainiečių politiku Viktoru Medvedčuku žuvusių žurnalistų našlės su juo susisiekė „prašydamos atleisti Savčenko nuo bausmės“.
„Noriu išreikšti viltį, kad panašūs sprendimai, kuriuos, visų pirma, diktuoja humanistiniai sumetimai, paskatins pasipriešinimo mažėjimą žinomoje konflikto zonoje ir padės išvengti panašių siaubingų ir niekam nereikalingų netekčių“, – pažymėjo V.Putinas.
Sveikino prezidentūroje
Ukrainos prezidentas Petro Porošenka spaudos konferencijoje pasveikino N.Savčenko sugrįžus į Ukrainą ir padėkojo jos mamai bei seseriai už kantrybę.
„Dėkojame visai proukrainietiškai koalicijai, Vokietijos kanclerei Angelai Merkel, Prancūzijos prezidentui Francois Hollande'ui, JAV prezidentui Barackui Obamai, visiems, kurie pritaikė sankcijas Rusija ir siekė, kad Nadija Savčenko grįžtų namo“, – sakė Ukrainos lyderis P.Porošenka.
„Mūsų balsas privalo būti išgirstas. Dėkoju Ukrainai, visiems tiems, kurie žuvo už Ukrainą“, – emocingai kalbėjo N.Savčenko.
„Nenoriu, kad žmonės norėtų karo, bet kartais taikos be karo nebūna“, – pabrėžė išlaisvinta pilotė.
„Dirbsiu, kad Ukraina būtų stipri, kad grįžtų ir kiti žmonės, kurie dabar yra kalinami“, – žadėjo N.Savčenko, pabrėždama, kad visi šalies žmonės privalo suvienyti savo jėgas ir apginti laisvę.
P.Porošenka įteikė N.Savčenko oficialų valstybės apdovanojimą – ordiną „Auksinė Ukrainos didvyrio žvaigždė“, pabrėždamas, kad ji – neeilinę drąsą parodžiusi moteris.
„Už nepalaužiamą valią, pilietinę narsą, pasiaukojamą tarnybą Ukrainos liaudžiai Savčenko Nadijai Viktorivnai suteikiamas Ukrainos didvyrės vardas įteikiant ordiną „Auksinė Ukrainos didvyrio žvaigždė“, – nurodoma įsake, kuris buvo perskaitytas per apdovanojimo ceremoniją Kijeve.
„Tarnauju Ukrainos liaudžiai!“ – atsakė N.Savčenko.
Pakilo skrydžiui į Kijevą
Iš pradžių skelbta, kad P.Porošenkos prezidentiniu lėktuvu į Rusiją iš Kijevo atskrido Ukrainoje sugauti ir šių metų balandį nuteisti Rusijos kariai Jevgenijus Jerofejevas bei Aleksandras Aleksandrovas.
„Rusijos teisėsaugos pareigūnai, lydintys Savčenko, jau yra Rostove prie Dono. Remdamiesi dvišaliu susitarimu, Ukrainos pareigūnai toje pačioje vietoje perduos du Ukrainoje sulaikytus rusus“, – nurodė „Interfax“ pašnekovas.
Naujienų agentūrai „Reuters“ šaltiniai apie vidurdienį vietos laiku teigė, kad mainai jau vyksta, o „Kommersant“ 12.30 val. paskelbė, jog jie įvyks per artimiausias dvi valandas.
Ir nors nei rusai, nei ukrainiečiai oficialiai pranešimų apie apsikeitimą kaliniais iš pradžių nekomentavo, netrukus „Reuters“ paskelbė, kad P.Porošenko prezidentinis lėktuvas kartu su N.Savčenko pakilo skrydžiui atgal į Kijevą.
„Flight Radar“ pateikiamoje informacijoje apie skrydį matyti, kad orlaivis aplenkė Rusijos remiamų separatistų užimtas teritorijas virš Rytų Ukrainos.
Į Borispolio oro uostą, kur nusileido lėktuvas su N.Savčenko anksčiau atvyko jos motina ir sesuo. Oro uoste – ir Julyja Tymošenko, kurios partijai „Batkivščyna“ priklauso N.Savčenko.
Čia, kaip rodo „Hromadske TV“ paskelbtas vaizdo įrašas, prieš nusileidžiant lėktuvui atvyko ir P.Porošenko prezidentinis kortežas.
Tuo metu Ukrainos prezidentas P.Porošenka trečiadienio popietę paskelbs kreipimąsi į tautą. Planuojama, kad ši kalba bus paskelbta 15 val. 15 min. Kijevo (ir Lietuvos) laiku.
Iki šiol neaišku, ar P.Porošenka irgi buvo nuvykęs į Rusiją, tačiau jam priklausantis 5-asis kanalas skelbia, kad jis buvo nuskridęs į Rostovo prie Dono ir lydi N.Savčenko atgal į Kijevą.
Tuo pat metu Rusijai buvo perduoti J.Jerofejevas ir A.Aleksandrovas. Skirtingai nei skelbta anksčiau, lėktuvas su šiais Rusijos vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) agentais iš Kijevo išskrido į Maskvą ir nebuvo užsukęs į Rostovą prie Dono.
Skelbiama, kad lėktuvas su išmainytais GRU agentas jau nusileido Maskvos Vnukovo oro uoste.
„Interfax“ teigimu, N.Savčenko Ukrainai perduodama pagal dvišalę sutartį dėl asmenų, atliekančių laisvės atėmimo bausmes, perdavimo jų šalims.
Lietuvos diplomatijos vadovas džiaugiasi
Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius paskelbė, kad Ukrainos karo lakūnės N.Savčenko paleidimas – labai džiugi ir simboliška žinia.
„Tai labai svarbus įvykis – ir moraliai, ir politiniu požiūriu. Dėmesio sulaukęs farsas, kuris tęsėsi porą metų, neteisėtas sulaikymas, byla buvo įgavusi didžiulį rezonansą. Labai svarbu, kad tai buvo tiesos ir drąsos pergalė prieš manipuliavimą, prieš nykstančią sąžinę“, – BNS sakė L.Linkevičius.
Jo teigimu, N.Savčenko drąsa tapo Ukrainos kovos simboliu, todėl ir jos išlaisvinimas įgavo ypatingą prasmę.
„Ji grįžta ne tik į Ukrainą, ji grįžta į politiką, grįžta kaip nugalėtoja“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovė Federica Mogherini trečiadienį taip pat pasveikino Ukrainos karo lakūnės Nadijos Savčenko paleidimą ir pareiškė, kad ji švenčia šį įvykį su visa Ukraina.
„Nadija Savčenko yra laisva ir sugrįžo į Ukrainą. Ilgai laukta gera žinia, kurią ES švenčia kartu su jos šalimi“, – parašė F.Mogherini socialiniame tinke „Twitter“.
Paragino nepamiršti kitų ukrainiečių
Tuo metu Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, sveikindama trečiadienį iš Rusijos paleistą N.Savčenko, paragino nepamiršti ir kitų neteisėtai įkalintų ukrainiečių.
„Džiaugiamės, kad Nadija Savčenko pagaliau grįžo į Ukrainą. Tačiau negalime pamiršti ir kitų neteisėtai įkalintų ukrainiečių. Minsko susitarimai dėl karo belaisvių paleidimo privalo būti įgyventi“, – sakė šalies vadovė, kurios komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.
Pernai rugpjūtį Rusijoje taip pat buvo nuteisti ukrainiečiai Olegas Sencovas ir Oleksandras Kolčenka.
O.Sencovas nuteistas 20 metų kalėti už vadovavimą teroristinei grupuotei, susijusiai su Rusijos uždrausta ukrainiečių ultradešiniąja organizacija „Pravyj sektor“, kuri planavo ir vykdė išpuolius Kryme, kai Ukrainai priklausantis pusiasalis jau buvo aneksuotas Rusijos praėjusių metų kovą.
O.Sencovas jam pateiktus kaltinimus neigė. Jo bendrininkui O.Kolčenkai teismas skyrė 10 metų laisvės atėmimo bausmę.
Lietuva balandžio mėnesį uždraudė atvykti į šalį asmenims, susijusiems su N.Savčenko, O.Sencovo ir O.Kolčenkos įkalinimu Rusijoje.
Suteikė malonę GRU agentams
Trečiadienio mainai, regis, tapo įmanomi, kai į Ukrainos prezidentą buvo kreiptasi dėl malonės J.Jerofejevui ir A.Aleksandrovui, ir ji rusams buvo suteikta.
Tai pareiškė A.Aleksandrovo advokatas Valentynas Rybinas. Jis neatskleidė, kas kreipėsi į P.Porošenką dėl malonės, bet pridūrė, kad panaši procedūra jau vyksta dėl N.Savčenko.
Tuo metu „Kommersant“ skelbia, kad galutinis susitarimas dėl N.Savčenkos mainų į du GRU agentus buvo pasiektas pirmadienį, telefonu kalbantis Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos ir Vokietijos lyderiams – vadinamajam Normandijos ketvertui.
Protestuodama prieš jos kalinimą, N.Savčenko ne kartą skelbė bado streiką, o jos gyvybei jau grėsė pavojus.
Ukrainietė pilotė kovą buvo pripažinta kalta dėl dviejų Rusijos žurnalistų žūties ir nuteista kalėti 22 metus. Rusijos prokurorų teigimu, ji esą koregavo artilerijos ugnį, kuri ir nusinešė rusų gyvybę.
Protestuodama prieš jos kalinimą, N.Savčenko ne kartą skelbė bado streiką, o jos gyvybei jau grėsė pavojus. Tačiau pastarosiomis savaitėms, kai buvo pradėta kalbėti apie mainus, Ukrainos valdžiai pavyko įtikinti N.Savčenko , kuri kalinama jau dvejus metus, nebebadauti.
Kai N.Savčenko kovo 22-ąją buvo nuteista, P.Porošenka pareiškė, kad Ukraina yra pasiruošusi iškeisti du GRU agentus J.Jerofejevą ir A.Aleksandrovą į ukrainietę.
Po mėnesio, balandžio 24-ąją, P.Porošenka viešai paskelbė susitaręs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu dėl N.Savčenko išmainymo į du rusus karius, o netrukus N.Savčenko teisininkai pateikė ekstradicijai reikalingos dokumentus.
Šį pirmadienį P.Porošenka dar slapukavo. Paklaustas apie galimą apsimainymą kaliniais su Rusija, Ukrainos prezidentas tiesiog patikino, jog „vyriausybė daro viską, kad Nadija kuo greičiau grįžtų namo“.
Jau atsidūrusi nelaisvėje Rusijoje, N.Savčenko buvo išrinkta į Ukrainos Aukščiausiąją Radą, o gimtinėje laikoma pasipriešinimo Rusijos agresijai simboliu.
N.Savčenko 2014 metais pateko į prorusiškų separatistų nelaisvę Ukrainos rytuose, o vėliau atsirado Rusijos arešte kitapus sienos. Maskva tvirtina, kad N.Savčenko pateko į Rusijos teritoriją sprukdama nuo separatistų, o Ukraina tvirtino, kad karė buvo pagrobta ir slapta išvežta į Rusiją.
N.Savčenko byla dar labiau pablogino Ukrainos ir Rusijos santykius, Kijevo vyriausybės pajėgoms kaunantis su prorusiškais separatistais, kuriuos Maskva neigia remianti, nors esama įrodymų, kad jos kariai yra siunčiami į konflikto zoną.