Kipro, Prancūzijos, Graikijos, Italijos, Maltos, Portugalijos ir Ispanijos lyderių trumpas susitikimas prasidės 19 val. vietos (20 val. Lietuvos) laiku, o po jo vyks spaudos konferencija ir darbo vakarienė.
Tai bus jau ketvirtos vadinamo „Pietų septyneto“ derybos nuo 2016 metų rugsėjo, kai šią iniciatyvą pradėjo Graikijos ministras pirmininkas Alexis Tsipras. Praėjusiais metais septynetas buvo susitikęs du kartus – Lisabonoje ir Madride.
Susitikimo darbotvarkėje numatyta aptarti tokius klausimus, kaip euro zonos ateitis, pastangos didinti darbo vietų skaičių ir investicijas, taip pat pasiruošimas 2019 metų Europos Parlamento rinkimams.
Tačiau svarbiausios susitikimo problemos – nuo perpildytų pabėgėlių priėmimo centrų Graikijos salose iki sausakimšų, Ispanijos krantus pasiekiančių valčių – bus susijusios su migrantais.
Italijai 2017-ieji buvo esminio lūžio metai. Nors per pirmąjį metų pusmetį į šalį atvyko daugybė migrantų, tačiau vėliau jų skaičius smarkiai sumažėjo dėl prieštaringai vertinamų susitarimų su Libija. Pernai Italijos krantuose išsilaipino 119 tūkst. žmonių – 35 proc. mažiau nei 2016-aisiais.
Tuo metu Ispanijoje labai padaugėjo atvykėlių iš Alžyro ir Maroko. Nuo 6 tūkstančių migrantų, bandžiusių patekti į Ispaniją 2016 metais, pernai jų padaugėjo beveik iki 23 tūkst.
Dėl Europos Sąjungos pasiekto susitarimo su Turkija metinis atvykėlių skaičius Graikijoje pernai sumažėjo iki 28 tūkst. 800 ir yra šešis kartus mažesnis nei 2016 metais. Tačiau vis dar reikia spęsti anksčiau šalį užplūdusių migrantų įkurdinimo problemą.