J.Zumos Afrikos nacionalinis kongresas (ANC) pareikalavo, kad viena Johanesburgo privati galerija išimtų atstumiantį ir vulgarų portretą, kurį sukūrė satyrikas Brettas Murray, bet galerija neketina nusileisti.
Poligamiškasis prezidentas sužadino diskusiją visoje šalyje, kai praėjusį mėnesį vedė ketvirtą žmoną. Jis turi 21 vaiką, kai kurie jų – nesantuokiniai.
„Jie (ANC) mano, kad vadinamasis mūsų prezidento pavaizdavimas yra įžeidžiantis jo orumą. Mūsų teisininkai jiems atsakė, kad mes nenuimsime šio kūrinio“, – sakė agentūrai AFP meno centro „Goodman Gallery“ atstovė spaudai Lara Koseff.
Raudonai geltona ir juoda spalvomis nutapytame kūrinyje „Ietis“ (The Spear) J.Zuma pavaizduotas poza, kuria sovietų laikais būdavo vaizduojamas Vladimiras Leninas. Tik J.Zumai dar natūralistiškai pripieštos ir genitalijos.
Poligamiškasis prezidentas sužadino diskusiją visoje šalyje, kai praėjusį mėnesį vedė ketvirtą žmoną. Jis turi 21 vaiką, kai kurie jų – nesantuokiniai.
J.Zumos tarnyba penktadienį pareiškė esanti sukrėsta ir pasibjaurėjusi tuo meno kūriniu.
„Mus stebina tokia šiurkšti ir agresyvi maniera, kuria šis menininkas juodina Pietų Afrikos Respublikos prezidento asmenį ir jo instituciją“, – sakoma prezidentūros pareiškime.
Jame nurodoma, kad J.Zuma buvo šalies įstatymuose įtvirtintos saviraiškos laisvės architektas, bet tokia teisė „nėra absoliuti“.
„Niekas, naudodamasis savo teisėmis, neturi teisės pažeisti kitų asmenų orumo ir teisių“, – pabrėžiama pareiškime.
ANC pažymi esanti labai sutrikdyta ir pasipiktinusi dėl atstumiančios ir nešvankios manieros, kuria Brettas Murray ir „Goodman Gallery“ Johanesburge išstato parodoje draugo prezidento Jacobo Zumos asmenybę“. Partija taip pat grasina kreiptis į teismą, kad šiam kūriniui būtų pritaikyta cenzūra.
Tačiau konstitucinės teisės ekspertas Pierre’as de Vosas abejoja, ar ANC laimėtų teisme.
„Kadangi konstitucija gina meno laisvę ir daugelis išimčių mūsų teisės sistemoje leidžia tokią meninę kūrybą; esu beveik 100 procentų įsitikinęs, kad ANC nelaimėtų tokios teismo bylos“, – sakė jis.
L. Koseff pažymėjo, kad meno darbų rinkinys „Sveikinimas vagiui“ („Hail to the thief“) yra "labai satyriškas požiūris į šiuolaikinius Pietų Afrikos politikus..., rodantis nusivylimą demokratijos būkle mūsų šalyje".
Beje, minimą kūrinį dar prieš parodos atidarymą už 136 tūkst. randų (43,5 tūkst. litų) įsigijo vienas privatus kolekcininkas iš Vokietijos.