2024 12 07 /14:56

Drama tęsiasi: Pietų Korėjos prezidento partija boikotavo balsavimą dėl apkaltos

Beveik visi Pietų Korėjos prezidento partijos įstatymų leidėjai išėjo iš posėdžių salės, kad boikotuotų balsavimą dėl apkaltos valstybės vadovui Yoon Suk-yeolui dėl jo trumpam paskelbtos karo padėties, ir taip iš esmės užtikrino, kad balsavimas žlugs.
Pietų Korėjos parlamentas
Pietų Korėjos parlamentas / „AFP“/„Scanpix“

Yoon Suk-yeolo Liaudies jėgos partijos (PPP) įstatymų leidėjai išėjo iš parlamento rūmų salės, matyti iš tiesioginės vaizdo transliacijos.

Įstatymų leidėjams svarstant pagrindinės opozicinės Demokratų partijos pateiktą pasiūlymą, savo vietoje liko tik vienas Y.Suk-yeolo partijos narys, todėl kilo abejonių, ar priemonė pasieks dviejų trečdalių balsų slenkstį, kad būtų priimta.

Balsavimas Pietų Korėjos parlamente / JEON HEON-KYUN / POOL / via REUTERS
Balsavimas Pietų Korėjos parlamente / JEON HEON-KYUN / POOL / via REUTERS

Opozicijai reikia bent aštuonių PPP balsų. Kai PPP įstatymų leidėjai, balsavę dėl atskiro pasiūlymo paskirti specialųjį prokurorą pirmosios ponios įsitraukimui į korupciją tirti, išėjo, kai kurie žmonės šaukė ir keikė juos, skelbia naujienų agentūra „Reuters“.

Tuo metu prie pastato buvo susirinkę dešimtys tūkstančių protestuotojų, reikalaujančių, kad prezidentas atsistatydintų.

Opozicijos lyderiai teigė, kad jei pasiūlymas dėl apkaltos žlugs, jie planuoja vėl grįžti prie jo trečiadienį.

Atsiprašė už sumaištį

Kiek anksčiau Pietų Korėjos prezidentas atsiprašė už sumaištį, kilusią dėl jo paskelbtos karo padėties, ir sakė, kad leis savo partijai apsispręsti dėl jo likimo. Tačiau pats neatsistatydino, nepaisydamas didelio spaudimo tai padaryti.

Y.Suk-yeolas sakė, kad nesistengs išvengti teisinės ir politinės atsakomybės už savo sprendimą pirmą kartą nuo 1980 m. Pietų Korėjoje paskelbti karo padėtį. Jis teigė, kad sprendimas gimė iš nevilties.

Ši kalba buvo pirmas viešas kovojančio lyderio pasirodymas po to, kai jis anksti trečiadienį atšaukė įsaką dėl karo padėties, praėjus vos šešioms valandoms po jo paskelbimo ir po to, kai parlamentas, nepaisydamas kariuomenės ir policijos kordonų, balsavo prieš dekretą.

Dėl šio žingsnio ketvirtoji pagal dydį Azijos ekonomika ir pagrindinė JAV karinė sąjungininkė pateko į didžiausią per pastaruosius dešimtmečius politinę krizę ir galėjo sugriauti Pietų Korėjos, kaip demokratinės sėkmės istorijos, reputaciją.

„Labai atsiprašau ir norėčiau nuoširdžiai atsiprašyti žmonių, kurie buvo sukrėsti“, – televizijos transliuotame kreipimesi į tautą sakė prezidentas ir pažadėjo, kad antro bandymo įvesti karo padėtį nebus.

„Scanpix“/AP nuotr./Pietų Korėjos pagrindinės opozicinės Demokratų partijos lyderis Lee Jae-myungas (apačioje centre) per mitingą prieš prezidentą Yoon Suk-yeolą
„Scanpix“/AP nuotr./Pietų Korėjos pagrindinės opozicinės Demokratų partijos lyderis Lee Jae-myungas (apačioje centre) per mitingą prieš prezidentą Yoon Suk-yeolą

„Palieku savo partijai teisę imtis veiksmų, kad ateityje būtų stabilizuota politinė padėtis, įskaitant mano kadencijos klausimą“, – pridūrė jis.

Liaudies jėgos partijos vadovas Hanas Dong-hoonas savo ruožtu pareiškė, kad šalies vadovo atsistatydinimas yra neišvengiamas.

Penktadien partijos vadovas kalbėjo, kad Y.Suk-yeolas kelia pavojų šaliai ir turi būti pašalintas iš valdžios, taip padidindamas spaudimą prezidentui atsistatydinti, nors PPP nariai vėliau dar kartą patvirtino oficialiai nepritariantys jo apkaltai.

Šeštadienį H.Dong-hoonas susitiko su šalies premjeru Hanu Duck-soo, pranešė vietos naujienų agentūra „Yonhap News“. Pagal konstituciją, jei Y.Suk-yeolas atsistatydina arba yra apkaltos būdu nušalinamas, tuomet premjeras, kurį paskyrė prezidentas, tampa laikinai einančiu Pietų Korėjos prezidento pareigas.

Jei Y.Suk-yeolas pasitrauks iš pareigų anksčiau nei 2027 m., pagal konstituciją per 60 dienų nuo jo pasitraukimo turi būti surengti prezidento rinkimai.

„Scanpix“/AP nuotr./Pagrindinės opozicinės Demokratų partijos nariai per mitingą prieš Pietų Korėjos prezidentą Yoon Suk-yeolą
„Scanpix“/AP nuotr./Pagrindinės opozicinės Demokratų partijos nariai per mitingą prieš Pietų Korėjos prezidentą Yoon Suk-yeolą

Antradienį Pietų Korėjos prezidentas paskelbė karo padėtį. Tokiu ėjimu jis šokiravo visą pasaulį, tačiau įstatymų leidėjams nubalsavus prieš jo sprendimą, dar tą patį vakarą karo padėtis buvo atšaukta.

Y.Suk-yeolo bandymas pirmą kartą per daugiau nei 40 metų įvesti karo padėtį sukėlė šalyje didžiausią politinį chaosą per visą jos modernios demokratijos istoriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai