Pirmasis D.Trumpo biudžetas: per dešimt metų – 4,5 trln. JAV dolerių mažesnės valstybės išlaidos

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas antradienį pristatys savo biudžeto artimiausiam dešimtmečiui projektą, kuris numato geroką išlaidų mažinimą socialinėms programoms, įskaitant sveikatos apsaugą, švietimą, lengvatinį maitinimą ir pašalpas neįgaliesiems.
Donaldas Trumpas
D.Trumpas žada: per dešimt metų – 4,5 trln. JAV dolerių mažesnės valstybės išlaidos / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Iš viso per ateinančius dešimt metų ketinama valstybės išlaidas sumažinti 4,5 trln. JAV dolerių, skelbia CNN. Biudžeto pajamos, net ir atsižvelgus į sumažėjusius mokesčius, turėtų padidėti 1 trln. JAV dolerių.

D.Trumpas žada subalansuoti biudžetą per ateinančius 10 metų mažindamas mokesčius ir skatindamas ūkio augimą.

Dalis socialinių programų, kurių D.Trumpas siūlo atsisakyti, egzistuoja dešimtmečius: jos buvo pradėtos įgyvendinti dar septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai Amerikos prezidentu buvo Lyndonas Johnsonas. Šios programos tapo neatskiriama Amerikos visuomenės dalimi.

Sutaupytas lėšas norima skirti trumpalaikiam gynybos išlaidų padidinimui, 200 mlrd. JAV dolerių vertės investicijoms į infrastruktūros projektus bei naują vaiko priežiūros programą, kurios vertė siektų 19–25 mlrd. JAV dolerių. Šiuo metu Amerikoje nėra apmokamų vaiko priežiūros atostogų, o respublikonai nori įvesti šešių savaičių trukmės apmokamas atostogas bet kuriam iš tėvų, kai gimsta ar yra įsivaikinamas vaikas.

Šiuo metu Amerikoje nėra apmokamų vaiko priežiūros atostogų, o respublikonai nori įvesti šešių savaičių trukmės apmokamas atostogas bet kuriam iš tėvų, kai gimsta ar yra įsivaikinamas vaikas.

Maždaug 250 mlrd. JAV dolerių per ateinančius dešimt metų ketinama sutaupyti atsisakius ankstesnio JAV prezidento Baracko Obamos įvestos sveikatos draudimo programos. Taip pat ketinama gerokai mažinti išlaidas medicinos programai „Medicaid“.

Be to, ketinama keisti „Medicaid“ programą ir vaikų medicininio draudimo programą, o tai leis iki 2027 metų valstybės išlaidas sumažinti 616 mlrd. JAV dolerių.

Dar 192 mlrd. JAV dolerių ketinama sutaupyti ribojant žmonių galimybes gauti maisto talonų. Po 2008 metų krizės šiais talonais naudojosi 47 mln. amerikiečių. Vėliau šis skaičius sumažėjo trimis milijonais, tačiau vis dar maždaug 13 proc. JAV gyventojų jais naudojasi.

Amerikos ūkininkai neteks nemažai lengvatų, JAV pašto tarnyboje ketinama atleisti daug žmonių, o strategines naftos atsargas numatoma sumažinti perpus, kad būtų gauta papildomų lėšų, skelbia AP.

„Tai greičiausiai bus pats konservatyviausias dešimtmečio biudžetas tiek respublikonų, tiek ir demokratų valdymo metu“, – pareiškė respublikonas kongresmenas Markas Meadowsas.

Šis biudžeto projektas dar turės įveikti abejus Kongreso rūmus, kur gali būti gerokai pakoreguotas. Ir kova bus sunki, nors respublikonai ir kontroliuoja abejus rūmus, nes pačioje Respublikonų partijoje yra nemažai narių, kurie nepritaria prezidento pozicijai, rašo „The Wall Street Journal“.

X00157/Markas Meadowsas
X00157/Markas Meadowsas

Baltieji rūmai taip pat optimistiškai vertina ekonomines perspektyvas ir prognozuoja, kad per ateinančius dešimt metų šalies ekonomika kasmet augs 3 proc., o metinė infliacija sieks 2 proc. Tačiau nedarbo lygis nežymiai padidės iki 4,8 proc.

Nuosmukio Amerikoje nebuvo jau beveik aštuonerius metus, o nedarbo lygis siekia daugiametį minimumą – 4,4 proc. Tačiau Amerikos istorijoje nėra užfiksuoto ilgesnio nei dešimties metų ūkio augimo laikotarpio.

Amerikos centrinis bankas – Federalinio rezervo sistema – prognozuoja, kad artimiausiais metais šalies ekonomika augs 1,8 proc. per metus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų