2016 09 27 /07:57

Pirmasis mūšis prieš kameras: rami Hillary prieš isterišką Donaldą

Hofstros universitete JAV Niujorko valstijoje šiąnakt – Lietuvos laiku – vyko tai, ko daugybė amerikiečių ir ne tik nekantriai laukė jau kelis mėnesius, – pirmieji demokratų kandidatės į prezidentus Hillary Clinton ir netikėtai Respublikonų partijos nominaciją laimėjusio nekilnojamojo turto magnato Donaldo Trumpo debatai. Pasaulis ilgai spėliojo, kokį D.Trumpą išvys. Bet išvydo tokį kaip visada – audringą, nemandagų ir agresyvų.
Donaldas Trumpas ir Hillary Clinton
Donaldas Trumpas ir Hillary Clinton / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Debatus, kaip manoma, vien Amerikoje per televiziją NBC stebėjo iki 100 mln. žmonių. Bet jie buvo transliuojami ir tokiose platformose kaip „YouTube“, „Twitter“ bei „Facebook“, tad pasaulinė auditorija greičiausiai buvo dar didesnė.

Bene laukiamiausią šių metų pasaulio televizinį reginį 15min skaitytojams nuo 4 val. ryto padėjo stebėti portalo korespondentas Gintaras Radauskas, šiuo metu dirbantis Kolorado valstijoje, Denverio mieste.

Koloradas – viena iš vadinamųjų svyruojančių valstijų. Ir nors dar prieš kelias savaites apklausos rodė, kad valstija – „mėlyna“ ir per prezidento rinkimus balsuos už H.Clinton, naujausi tyrimai leidžia manyti, jog abiejų kandidatų pozicijos susilygino.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton gali tapti pirmąją moterimi, tapusia JAV prezidente
AFP/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton gali tapti pirmąja moterimi, tapusia JAV prezidente

Būtent todėl amerikiečiams Kolorade šie debatai labai svarbūs ir gali padėti apsispręsti tiems, kurie to dar nepadarė. Tam debatai ir reikalingi, o 15min korespondentas juos stebėjo viename Denverio barų, tarp vietos žmonių.

VIDEO: H.Clinton po debatų su D.Trumpu: „Padarysiu viską, ką galiu“
VIDEO: Amerikiečiai kandidatų į prezidentus debatus stebėjo ir baruose

Verdiktas: akivaizdi H.Clinton pergalė

Debatai baigėsi, o verdiktas aiškus. Šviežutėlė CNN užsakyta debatų žiūrovų apklausa parodė: 62 proc. jų mano, kad nugalėjo H.Clinton, ir tik 27 proc. skyrė pergalę D.Trumpui. Lietuvos ekspertų vertinimu, taip pat H.Clinton pasirodė geriau.

Pačiame Denverio centre žmonių nuomonės buvo panašios. Daugelis 15min kalbintų miesto gyventojų, stebėjusių debatus, sutiko, kad D.Trumpas buvo gal net kiek stipresnis nei H.Clinton pirmąsias 15-20 debatų minučių, tačiau vėliau buvusi JAV valstybės sekretorė tiesiog sutriuškino oponentą.

„Hillary pasakė daug teisingų dalykų apie politiką ir buvo solidi, o Trumpui sekėsi tik vienas dalykas – pertraukinėti savo varžovę. Jis tai darė be perstojo ir būtent dėl to atrodė silpnas, nors šiaip buvo gerai paruoštas.

Chrisas Walkeris: „Trumpas, mano nuomone, turėjo nuolat gintis, o tai dažniausiai ženklas, kad pralaimima. Visi matėme, kaip jis audrinosi, grąžė rankas.“

Be to, kai Hillary antroje debatų dalyje taikliai įgėlė Trumpui dėl nesumokėtų mokesčių, jis atšovė: „Tai dėl to, kad aš protingas.“ Suprask, slėpti mokesčius yra gerai. Tai skaudus paslydimas, kuris Trumpui gali daug kainuoti“, – 15min teigė vietinis komunikacijos specialistas Josephas Bovenas.

Dar vienas praeivis teigė net negalėjęs iš debatų ko nors tikėtis, kadangi tai buvo pirmas kartas, kai D.Trumpas ir H.Clinton kartu pasirodė ant scenos.

„Trumpas, mano nuomone, turėjo nuolat gintis, o tai dažniausiai ženklas, kad pralaimima. Visi matėme, kaip jis audrinosi, grąžė rankas.

O Hillary dažnai šypsojosi ir juokėsi. Taip, bus tokių, kurie tokį elgesį vadins arogantišku, bet šiaip ji pasirodė kietai ir turėjo atsakymus į klausimus. Aš kiek nusivyliau tik tuo, kad moderatorius dirbo gana prastai. Nors tikrinti kandidatų pasisakymus gyvai televizijoje sunku, galima bent pabandyti“, – tvirtino 27 metų Chrisas Walkeris, dirbantis vietos savaitraštyje „Westword“.

„Scanpix“/AP nuotr./H.Clinton ir D.Trumpo debatai
„Scanpix“/AP nuotr./H.Clinton ir D.Trumpo debatai

„Man tai išvis atrodė absurdiška – nevykęs komikas prieš normalų žmogų. Kažkokios haliucinacijos – esu matęs tokių debatų, bet ne tokiu lygiu, ne tarp kandidatų į prezidentus. Turime rimtų problemų.

Taip, kai kuriems amerikiečiams Trumpas, kaip ir Obama, reiškia viltį. Bet tai kitokia viltis – ji gali sunaikinti Ameriką“, – bendraudamas su 15min korespondentu pridūrė 36-erių Jamesas Hallmanas.

Savo telefone vyras taip pat parodė įdomų ir iškalbingą epizodą iš Hofstros universiteto salės, kurioje vyko debatai. Kaip matyti trumpame video, D.Trumpas atsisakė paspausti ranką debatus moderavusiam L.Holtui.

05:44 val. D.Trumpas pagyrė savo charakterį

D.Trumpas, regis, didžiuojasi savo išsakyta kritika NATO – per debatus jis priminė, kad sąjungininkai nesilaiko „sutarčių ir kontraktų“. H.Clinton priminė, kad tie patys sąjungininkai padėjo JAV per kampaniją Afganistane.

Respublikonų kandidatas tuomet įsibėgėjęs pradėjo vardyti tiek daug tariamų H.Clinton klaidų, kad pastaroji, D.Trumpui pagaliau baigus kalbėti, tiesiog pasakė: „Uch, OK!“

Debatai baigėsi. Daugelis žmonių bare mano, kad nugalėjo H.Clinton, nors D.Trumpas pirmąsias 15-20 minučių buvo pranašesnis. H.Clinton sėkmė aiškinama tuo, kad ji žinojo, į ką kreipiasi – į neapsisprendusius rinkėjus. NBC analitikų teigimu, „jei tai būtų bokso mačas, Hillary laimėjo taškais.“

05:27 val. Liejasi kritika moderatoriui L.Holtui

D.Trumpas akivaizdžiai kalba gerokai ilgiau nei H.Clinton ir pastarąją jau keliolika, jei ne keliasdešimt kartų grubiai pertraukė. Amerikoje – o ir pačiame bare Denveryje – jau girdėti priekaištai debatų moderatoriui L.Holtui, kuris nesugeba kontroliuoti diskusijos.

05:18 val. D.Trumpas: „Programišiai – nebūtinai rusai“

Trečiojoje, ir paskutiniojoje debatų dalyje kalbama apie kibernetinį saugumą. H.Clinton iškart priminė, kaip beveik neabejojama, Rusijos programišių įsilaužimą į Demokratų nacionalinio komiteto serverius bei po to sekusį D.Trumpo paraginimą ir toliau taip elgtis.

„Trumpas giria Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną. Aš buvau taip priblokšta, kai Donaldas viešai paragino Putiną įsilaužti į sistemas Amerikoje. Tai tiesiog nepriimtina. Donaldas netinka vadovauti mūsų pajėgoms“, – pareiškė H.Clinton.

Tuo metu D.Trumpas iškart nukreipia kalbą ir paskelbia, kad jo kandidatūrą „ką tik“ parėmė daugiau nei 200 admirolų ir generolų. Tiesa, jis užsimena ir apie programišių atakas: „Mes nežinome, ar tai buvo Rusija. Tai galėjo būti ir Kinija, ir 400 svarų (181 kg) svorio žmogus ant sofos.“

05:05 val. Apsikeitimas aštriomis replikomis

Kalbėdamas apie nusikalstamumą, D.Trumpas nusprendžia užsiminti apie tai, kad jis esą keliauja po visą šalį ir „viską mato“, bei priduria: „Jūs, sekretore Clinton, nusprendėte pasilikti namuose.“

H.Clinton nesutrikusi atšauna: „Man atrodo, kad Donaldas mane kritikuoja dėl ruošimosi šiems debatams. Aš pasiruošusi. Aš taip pat pasiruošusi tapti prezidente.“

04:55 val. Kaip sumažinti rasinę įtampą?

L.Holtas nuo ekonomikos pereina prie rasinės įtampos JAV ir klausia kandidatų, kaip ją sumažinti, tuo pačiu primindamas, kad Amerikos policininkai per pastaruosius metus nušovė nemažai beginklių afroamerikiečių.

Amerikos policininkai per pastaruosius metus nušovė nemažai beginklių afroamerikiečių.

„Deja, rasė dažnai lemia per daug. Reikia atkurti pasitikėjimą tarp bendruomenių ir policijos“, – pareiškia H.Clinton ir priduria, kad jos komanda imtųsi baudžiamojo teisingumo reformos.

Tuo metu D.Trumpas leidžiasi į ilgą, visus limitus viršijantį monologą apie nusikalstamumą Čikagoje ir „tvarką bei teisingumą“. Jis taip pat paskelbia, kad iš „pavojingų žmonių“ reikia atimti šaunamuosius ginklus.

Demokratų kandidatei vėl suteikiamas žodis, ir ji prabyla apie reintegracijos programų svarbą, be to, paragina sugriežtinti galingiausių šaunamųjų ginklų įsigijimo ir laikymo taisykles.

04:48 val. Denveryje debatai stebimi juokiantis iš D.Trumpo

Denveris yra gana liberalus miestas, todėl daugelis bare debatus stebinčių žmonių garsiai palaiko H.Clinton ir kraipo galvas klausydamiesi D.Trumpo ir vertindami jo debatavimo stilių.

„Scanpix“/AP nuotr./D.Trumpo ir H.Clinton debatai
„Scanpix“/AP nuotr./D.Trumpo ir H.Clinton debatai

Vienas amerikietis šypsodamasis užsimojo picos gabalu, kurį esą jau ketino sviesti į televizorių. Pastarojo ekrane D.Trumpas kaip tik kalbėjo apie neva žlungančią Ameriką.

15min nuotr./Bare Denveryje stebimi debatai
15min nuotr./Bare Denveryje stebimi debatai

04:40 val. Mokesčiai ir elektroniniai laiškai

Kalba pasisuka apie D.Trumpo mokesčių deklaraciją, kuri vis dar nėra paskelbta. Milijardierius ima aiškinti apie auditą, skųstis auditoriais ir tvirtinti, kad deklaraciją paskelbs iškart po to, kai bus atliktas auditas.

Be to, D.Trumpas priduria: „Paskelbsiu deklaraciją nė nepaisydamas savo teisininko prieštaravimų, kai tik ji paviešins 33 tūkst. elektroninių laiškų, kurie buvo ištrinti.“

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas per debatus
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas per debatus

Dalis žiūrovų salėje pradeda ploti, taip pažeisdami debatų stebėjimo taisykles, ir L.Holtas primena jiems tylos taisyklę. H.Clinton, paprašyta pakomentuoti kaltinimus dėl elektroninių laiškų, pripažįsta padariusi klaidą.

04:22 val. Respublikonų kandidatas siautėja

„Donaldas mano, kad klimato kaita yra kinų sugalvota apgaulė“, – pareiškia H.Clinton.

D.Trumpas ją pertraukia: „Aš to nesakiau. Aš to nesakiau. Aš to nesakiau.“

H.Clinton į D.Trumpo kaltinimų seriją atsakė kreipdamasi į žiūrovus ir paprašydama užeiti į jos kampanijos tinklalapį ir įsitikinti, kad jos varžovas meluoja.

Abiejų kandidatų ginčai įsisiautėja kalbant apie tarptautines prekybos sutartis. D.Trumpui spaudžiant H.Clinton dėl pritarimo Ramiojo vandenyno regiono laisvosios prekybos sutarčiai, ji neištvėrė: „Donaldai, visi mes žinome, kad jūs gyvenate savo paties realybėje.“

H.Clinton į D.Trumpo kaltinimų seriją atsakė kreipdamasi į žiūrovus ir paprašydama užeiti į jos kampanijos tinklalapį ir įsitikinti, kad jos varžovas meluoja.

Regis, tokia demokratų taktika – be to, panašu, kad D.Trumpas tikrai nenusiteikęs surimtėti. Jis tiesiog siautėja scenoje ir neleidžia įsikišti net debatų moderatoriui. Kita vertus, D.Trumpas debatams išties pasiruošęs.

04:19 val. D.Trumpas priminė Meksiką ir Kiniją

Savo ruožtu D.Trumpas pradeda konstatuodamas, kad darbo vietos palieka Ameriką: „Jos keliauja į Meksiką. Pažiūrėkite, ką daro Kinija – jie naudojasi mūsų šalimi, kad atstatytų Kiniją.“

Jis taip pat pareiškia, kad „iš esmės“ mažins mokesčius ir kurs darbo vietas. D.Trumpas primena ir didžiulę JAV valstybės skolą. Diskutuodamas su H.Clinton, jis per pirmas 15 minučių pertraukė varžovę mažiausiai penkis kartus.

„Scanpix“/AP nuotr./Hillary Clinton per debatus
„Scanpix“/AP nuotr./Hillary Clinton per debatus

04:10 val. H.Clinton atidarė debatus

Debatai, šiek tiek vėluojantys, prasideda. L.Holtas klausia H.Clinton apie darbo vietų kūrimą, o ji atsako apie investavimą į ateitį, apie sąžiningesnę ekonomiką. H.Clinton kalba atsargiai, neskubėdama, susikaupusi.

03:38 val. Laukiama kalbų apie viską

H.Clinton ir D.Trumpo debatai truks 90 minučių, o juos moderuos „NBC Nightly News“ vedėjas Lesteris Holtas. Po burtų paaiškėjo, kad H.Clinton turės pirmoji atsakyti į moderatoriaus klausimą.

Prezidentinių debatų komisija jau anksčiau paskelbė tris gana aptakias pirmųjų debatų temas. Jos tokios – „Amerikos kryptis“, „Klestėjimo siekimas“ ir „Amerikos apsaugojimas“. Kaip taikliai pastebi „The Guardian“, tai reiškia, kad greičiausiai bus kalbama tiesiog apie viską.

02:30 val. Nauja statistika apie nužudymus – geros žinios D.Trumpui

JAV Federalinis tyrimų biuras pirmadienį kaip tik paskelbė duomenis, kad per praėjusius metus žmogžudysčių Amerikoje padaugėjo net 10,8 proc. Tai – didžiausias šuolis nuo 1971 metų.

Kaip skelbia FTB, šalyje pernai užfiksuota daugiau nužudymų šaunamaisiais ginklais, be to, nužudyta 900 daugiau juodaodžių nei 2014-aisiais.

D.Trumpas per debatus gali pasinaudoti šia informacija aiškindamas, kad yra teisus, kai teigia, jog Amerikoje nebėra saugu.

02:25 val. Paruoštos ir politinio bingo kortelės

Jungtinėse Valstijoje prieš bet kokią svarbią aukšto pareigūno kalbą ar debatus populiaru pasiruošti originalią politinio bingo kortelę. Joje žymimos temos, kuriomis bus kalbama – arba ne.

Šįkart portalas „The Huffington Post“ irgi paruošė tokią kortelę, o joje – ir prezidento Baracko Obamos pavardė, ir kuklukslano lyderis Davidas Duke'as, ir galimybės, kad D.Trumpas užsipuls žiniasklaidą, kritikuos sociologus ar paminės Clintonų fondą.

„Twitter“ nuotr./„The Huffington Post“ paruošta bingo kortelė
„Twitter“ nuotr./„The Huffington Post“ paruošta bingo kortelė

Ar D.Trumpas elgsis santūriau nei įprasta?

Žinoma, yra nuomonių, kad debatai H.Clinton ir D.Trumpo reitingų gali ir nepakeisti. Tačiau Amerika visą praėjusią savaitę diskutavo, ko galima tikėtis iš kandidatų.

Išvada kone vieninga – kad rizikuoja tik H.Clinton, nes jos varžovo nusišnekėjimai jau tiesiog nebešokiruoja.

Analitikams D.Trumpas toks įdomus, kad Amerikoje netrukus netgi pasirodys nauja knyga „Debatai su Donaldu“.

Tačiau D.Trumpas gali nustebinti. Analitikams jis toks įdomus, kad čia netrukus netgi pasirodys nauja knyga „Debatai su Donaldu“ („Debating the Donald“).

Per respublikonų pirminių rinkimų debatus, kurių iš viso buvo vienuolika, jis prieš kameras – ant scenos – stovėjo beveik 24 valandas ir kalbėjo 3 valandas, 20 minučių ir 7 sekundes. Kalbėjo apie „mažąjį Marco (Rubio, – red.)“, „meluojantį Tedą (Cruzą, – red.)“.

Tiesa, gali būti, kad apie „suktąją Hillary“ („Crooked Hillary“) D.Trumpas šįsyk nekalbės ir stengsis elgtis kaip įmanoma santūriau – taip, kad po debatų nebūtų kalbama apie eilinį jo išsišokimą.

H.Clinton kampanijos vadovai neslepia, kad bene pagrindinis jų kandidatės tikslas – stengtis kalbėti apie idėjas ir sprendimus, apie politiką. Kad ir kaip būtų keista, demokratai neabejotinai nori nuobodžių debatų.

Daug kas priklausys ir nuo debatų moderatoriaus Lesterio Holto. Pirmasis juodaodis JAV prezidento rinkimų debatų vedėjas nuo 1992 metų yra žinomas kaip patyręs faktų tikrintojas, kuris greičiausiai sugebės laiku pertraukti meluojantį kandidatą.

„Scanpix“/AP nuotr./Lesteris Holtas
„Scanpix“/AP nuotr./Lesteris Holtas

D.Trumpo štabas rugsėjo pradžioje buvo išreiškęs viltį, kad debatuose bus galima apsieiti be moderatoriaus, tačiau toks sprendimas nebuvo priimtas.

Tai – geras ženklas demokratams, kurie viešai baiminosi, kad debatų vedėjas gali būti nevienodai reiklus patyrusiai politikos veteranei H.Clinton ir įžūliam naujokui D.Trumpui.

Milijonams amerikiečių svarbiausia, kad abu kandidatai atsakytų į pačius aktualiausius klausimus.

Kaip bebūtų, milijonams amerikiečių buvo svarbiausia, kad abu kandidatai atsakytų į pačius aktualiausius klausimus. Trumpą jų sąrašą sudarė nacionalinis dienraštis „USA Today“.

Pavyzdžiui, H.Clinton esą turėtų pasistengti nuraminti rinkėjus dėl savo polinkio nekomentuoti ją supančių skandalų, dėl savo esą nepakankamai progresyvių pasiūlymų, dėl savo flirto su Volstritu, dėl paramos Irako karui.

Savo ruožtu D.Trumpas, kuriam yra 70 metų ir kuris būtų seniausias JAV prezidentas išrinkimo metu, iki šiol nėra paskelbęs savo mokesčių deklaracijos ir duomenų apie savo sveikatą.

„USA Today“ taip pat tiesiai klausia D.Trumpo: „Kas su jumis ne taip?“ Šis milijardierius vasarą keliskart paragino JAV strateginę priešininkę Rusiją kištis į Amerikos prezidento rinkimus, o kiek vėliau užsiminė apie galimą pasikėsinimą į H.Clinton.

VIDEO: Moteris, kuri galbūt valdys galingiausią pasaulio valstybę. Kokia H.Clinton praeitis?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis