Ketvirtadienio paryčiais, prieš 5 val. Lietuvos laiku, Vladimiras Putinas paskelbė įsakymą, kuriuo jis teigė ketinąs ginti separatistus ir „demilitarizuoti ir denacifikuoti“ Ukrainą.
„Priėmiau sprendimą dėl specialios karinės operacijos“, – buvo sakoma jo pareiškime per televiziją.
Jau po keliolikos minučių pasirodė pirmieji pranešimai apie sprogimus Ukrainoje, netoli Kijevo. Po valandos – ir apie artilerinę ugnį Donecke, sprogimus Kramatorske.
7 val. Lietuvos laiku visoje Ukrainoje įvesta karo padėtis, toliau apšaudomi kariniai objektai, oro uostai, kita infrastruktūra. Kijeve kaukia sirenos, žmonės slepiasi slėptuvėse. Sprogimai Mariupolyje virš Azovo jūros.
7.42 val. Ukrainos pasieniečiai pranešė apie atakas iš Rusijos ir Baltarusijos pusių. Netrukus – pranešimai apie apšaudymus Lvovo apylinkėse. Toliau neramu Mariupolyje.
Priartėjo prie Kijevo
Rusija puolimą prieš Ukrainą ketvirtadienio rytą pradėjo apšaudydama daugiau kaip dešimt miestų ir miestelių, įskaitant netoli sostinės Kijevo ribų. Vėliau sausumos pajėgos keliose vietose kirto sieną.
11.30 val. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paskelbė, kad Ukraina nutraukia diplomatinius ryšius su Rusija. Po dvidešimties minučių prezidento biuras pranešė apie aukas – žuvo daugiau nei 40 Ukrainos karių, dar kelios dešimtys sužeisti.
12.12 val. eiliniai sprogimai Kijeve. Dar po valandos Ukrainos pasieniečiai informuoja, kad Rusijos sraigtasparniai atakuoja karinį Hostomelio oro uostą netoli Kijevo. Vakare pasirodė pranešimų, kad šis strategiškai itin svarbus oro uostas užimtas rusų kariškių.
Hostomelio aerodromas ir Antonovo oro uostas yra Kijevo šiaurės vakariniame pakraštyje. Šis taškas yra arčiausiai sostinės, kurį, kiek žinoma, pirmąją invazijos dieną yra pasiekusios Rusijos pajėgos.
Taip pat skaitykite: Karą sukėlusi Rusija „degina“ tiesą: Kremliaus ruporai į miltus mala ne tik Ukrainą, bet ir Vakarus
14.09 val. pranešta apie numuštą Ukrainos lėktuvą, žuvo penki žmonės.
Ukrainos karinių pajėgų generalinis štabas pranešė, kad iki 13 val. Ukrainos laiku Rusijos karinės pajėgos surengė 30 raketinių atakų, taikydamiesi į Ukrainos civilinę ir karinę infrastruktūrą.
Ukrainos kariuomenė informavo ir apie tai, kad šalies rytinėje dalyje buvo sunaikinta keletas Rusijos lėktuvų, sraigtasparnių, tankų ir karinių mašinų.
Daugiausia aukų pareikalavo smūgis Odesos srityje, kariniame dalinyje, kur gelbėtojai po nuolaužomis rado 18 žmonių kūnus. Pusė iš jų – moterys. Dar keli žmonės sužeisti ir išvežti į ligoninę.
Kariškiai taip pat pranešė sunaikinę apie 50 „rusų okupantų“ per kautynes, kurių metu buvo susigrąžinta Ščastjės gyvenvietė šalies rytuose.
Juda stebėtinai greitai
Pirmąją puolimo dieną viena pagrindinių kovos veiksmų zonų buvo prie Rusijos aneksuoto Krymo pusiasalio. Šarvuotosios technikos kolonos iš šio regiono buvo pasiųstos pietinio Chersono miesto link.
Pietinėje Ukrainos dalyje Rusijos pajėgoms pavyko persikelti per Dnieprą. Pranešama, kad šarvuota technika ir sunkvežimiai keliasi per Kakhovkos hidroelektrinę, virš užtvankos gana žemai skraido transporto ir atakos sraigtasparniai.
Dniepras yra svarbi operacinė kliūtis, turinti padėti sustabdyti rusų pajėgų plėtrą į centrinę Ukrainos dalį. Ekspertų vertinimu, kol kas Rusijos pajėgos juda stebėtinai greitai.
Rusams šios teritorijos kontrolė reikalinga, siekiant žemės jungtimi sujungti Krymo pusiasalį su separatistų kontroliuojamomis Donecko ir Luhansko teritorijomis.
JAV gynybos departamento vertinimu, į taikinius Ukrainoje Rusija vien praėjusią naktį paleido daugiau nei 100 raketų – iš Rusijos, Baltarusijos ir iš Juodosios jūros.
Tokie pranešimai plūdo visą dieną – apie sprogimus, šaudymus ir aukas.
Pavakarę – dar viena grėsminga žinia, Ukrainos prezidentas V.Zelenskis tviteryje parašė, kad Rusijos okupacinės pajėgos, įžengusios iš Baltarusijos, bando užimti nebeveikiančią Černobylio atominę elektrinę bei šalia jos esančias vis dar itin pavojingų radioaktyvių atliekų saugyklas. Jis tai pavadino karo paskelbimui visai Europai.
Ukrainos vidaus reikalų ministras Antonas Heraščenka teigia, kad Rusijos pajėgos įžengė į uždarą teritoriją prie Černobylio atominės elektrinės.
Kijevo meras Vitalijus Kličko paskelbė apie komendanto valandos įvedimą. Ji galios nuo 22 val. iki 7 val.mieste jau ne kartą kaukė oro pavovaus sirenos.
V.Zelenskis šaukiasi pagalbos
Ketvirtadienį apie 18.30 val. paskelbtame V.Zelenskio kreipimesi jis ragino pasaulio lyderius padėti ukrainiečiams, nes kitaip rytoj „karas pasibels į jūsų duris“.
„Šiandien aš kalbėjausi su daug lyderių: Didžiosios Britanijos, Turkijos, Prancūzijos, Vokietijos, ES, JAV, Švedijos, Rumunijos, Lenkijos, Austrijos ir kitų. Jeigu jūs, gerbiami Europos lyderiai, gerbiami pasaulio lyderiai, laisvojo pasaulio lyderiai, jeigu jūs mums šiandien nepadėsite, jeigu jūs Ukrainai nepadėsite rimtai, rytoj karas pasibels į jūsų duris“, – sakė V.Zelenskis.
Taip pat skaitykite: Karo ekspertai: pagrindinės Rusijos puolimo kryptys dar neaiškios, vyksta žvalgyba mūšiu
Kreipdamasis į rusus jis kalbėjo: „Jūsų kariuomenė pradėjo karą mūsų šalies teritorijoje. Jeigu mus girdite, jeigu suprantate, kad vyksta ataka prieš nepriklausomą valstybę, prašau išeiti į gatves savo miestuose ir protestuoti dėl tokio savo valdžios veikimo.
Prezidentas minėjo aukas – neslėpė, kad Ukraina jau patyrė nuostolių, „žuvo mūsų herojai“: „Šią akimirką paėmėme į nelaisvę rusų karius, kuriuos dabar apžiūri mūsų gydytojai. Sunaikinome daug rusų lėktuvų ir šarvuotos technikos.
Ukrainos kariuomenė, mūsų pasienio tarnybos ir policija atremia priešo atakas. Šis konfliktas šiuo metu yra operacijos pauzės būsenoje. Sunkiausia situacija šiandien yra Chersone, kur priešas iš Krymo teritorijos bando prasimušti Mariupolio link.
„Tai, ką matome šiandien, nėra vien raketų sprogimai ir lėktuvų gaudesys. Taip skamba nauja geležinė uždanga, kuri leidžiasi, atskirdama Rusiją nuo civilizuoto pasaulio. Mūsų tikslas yra užtikrinti, kad ta uždanga ne per mūsų teritoriją, o išilgai Rusijos sienos“, – kalbėjo V.Zelenskis užtikrindamas: „niekas neprivers mūsų, kad atiduotume savo laisvę ir nepriklausomybę.“