Plinta baimė? Rusija tyliai tikrina savo slėptuves

Visoje Rusijoje po daugiau nei trijų dešimtmečių nuo tada, kai nuo Šaltojo karo pabaigos bombų slėptuvės buvo apleistos, jos vėl atgaivinamos, rašo „Bloomberg“.
Slėptuvė
Slėptuvė / 123RF.com nuotr.

Pasak žmonių, turinčių informacijos apie šią Rusijos veiklą, valstybės darbuotojai tyliai tikrina rūsius ir kitas saugomas patalpas, remontuoja ir valo nuo sovietmečio nenaudojamus įrenginius.

Šie veiksmai yra dalis platesnio valdžios institucijų siekio užtikrinti, kad civilinės gynybos infrastruktūra būtų parengta didesnio konflikto atveju, sakė su padėtimi susipažinę žmonės, kalbėję su anonimiškumo sąlyga, kad galėtų aptarti neviešus dalykus, skelbia „Bloomberg“.

Apie šią kampaniją oficialiai nepaskelbta ir ji nėra susijusi su konkrečiomis grėsmėmis ar planais panaudoti civilinės gynybos infrastruktūrą, sakė šie žmonės. Tačiau po to, kai nuo rugsėjį Kremliui staiga pašaukus 300 000 rezervistų kilo biurokratinių nesklandumų ir nesėkmių, valdžia nerizikuoja ir su kitais su karu susijusiais pasirengimais.

Slėptuvių nuo bombų įrengimas yra dar vienas pavyzdys, kaip invazija, trunkanti jau devintą mėnesį, skatina platesnę Rusijos visuomenės militarizaciją. Kremliaus pareigūnai karą vaizduoja kaip egzistencinį Rusijos ir JAV karą. Rusijos švietimo pareigūnai šią savaitę pareiškė, kad nuo kitų metų šalies mokyklose vėl pradės vykdyti sovietmečio laikų pagrindinį karinį mokymą.

„Tai panašu į federalinį įsakymą, – sakė Sankt Peterburgo politikos fondo analitikas Michailas Vinogradovas. – Tačiau tai gali būti ir visų šių civilinės gynybos agentūrų pastangos įrodyti savo naudingumą ir tai, kad jos iš tikrųjų kažką daro.“

Neatrodo, kad Ukraina būtų smogusi taikiniams Rusijoje, išskyrus zonas prie sienos, o Kyjivo pareigūnai sako, kad jų tikslas yra tik išstumti Kremliaus karius iš savo teritorijos. JAV ir jų sąjungininkės apribojo kai kurių puolamųjų ir tolimojo nuotolio ginklų tiekimą Ukrainai, kad išvengtų eskalacijos pavojaus, ir pasmerkė Rusijos grasinimus panaudoti branduolinius ginklus.

A.Daukševič nuotr./Slėptuvė Kyjive
A.Daukševič nuotr./Slėptuvė Kyjive

Keliuose netoli karo zonos esančiuose Rusijos regionuose, kur išpuoliai persimetė per sieną, pareigūnai viešai patvirtino sujudimą dėl slėptuvių nuo bombų. Aukščiausias Kremliaus saugumo pareigūnas Nikolajus Patruševas balandį įsakė atlikti visą bombų slėptuvių inventorizaciją visoje pietų Rusijoje ir pareikalavo grąžinti visas iš federalinės nuosavybės paimtas slėptuves.

Tačiau, pasak su situacija susipažinusių žmonių, civilinės gynybos objektų, kurie sovietmečiu paprastai buvo statomi daugiabučių namų, mokyklų ir vyriausybinių įstaigų rūsiuose, patikrinimai ir valymai vyksta visos šalies miestuose.

Žinia apie kai kuriuos iš jų kartais nutekėdavo į socialinius tinklus, o vietos pareigūnai paneigdavo bet kokią specialią kampaniją. Praėjusį mėnesį Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pareiškimą, kuriame teigė, kad slėptuvėse operacinių neįrenginėja, o Maskvos švietimo pareigūnai neigė, kad tikrinamos mokyklos.

Tačiau Kremliaus veiksmai kelia įtampą visuomenėje. Viena Maskvos nekilnojamojo turto agentė sakė, kad kai kurie jos klientai pradėjo teirautis, ar jos siūlomuose butuose yra pastate įrengtos slėptuvės nuo bombų, dabar laikydami jas vertingu patogumu. Ji kalbėjo su anonimiškumo sąlyga, nes baiminosi pasekmių.

Ukrainoje bombų slėptuvės išgelbėjo begalę gyvybių, Rusijos raketų smūgiai miestams ir kitiems civiliams taikiniams nesiliaujant. Kai kurių miestų valdžios institucijos įrengė specialias lauko slėptuves autobusų stotelėse ir kitose vietose, kad jas būtų lengviau pasiekti. Metro stotys taip pat reguliariai pasitarnavo didžiųjų miestų gyventojams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų