Po A.A.Saleho nužudymo siaubingos humanitarinės krizės apimto Jemeno laukia dar niūresni laikai

Pirmadienį nužudę vieną svarbiausių Jemeno politinių figūrų – buvusį šalies prezidentą Ali Abdullah Salehą, husių sukilėliai džiaugiasi išaugusia įtaka. Panašu, kad situacija šalyje, kurią krečia pilietinis karas, badas ir choleros protrūkis, artimiausiu laiku tik blogės, rašo „The Guardian“.
Po antskrydžio Jemene
Po antskrydžio Jemene / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

A.A.Saleho vaidmuo pilietiniame Jemeno kare – itin svarbus. 2012-aisiais jis po 33 metus trukusio valdymo buvo nuverstas Arabų pavasario metu. Tuomet A.A.Salehą pakeitė Saudo Arabijos remiamas Abdu Rabbu Mansouras.

Vis dėlto 2014-aisiais A.A.Salehas sudarė netikėtą aljansą su buvusiais priešais – husių sukilėliais. Tokiu būdu jis atgavo įtaką Sanoje ir privertė A.R.Hadi pasitraukti į Saudo Arabiją.

Nors iš pradžių buvo aišku, kad tokiam aljansui lemta žlugti, ne daug kas galėjo numanyti, jog 2004–2011 metais vykusiuose šešiuose karuose husių pusėje kovojęs A.A.Salehas galiausiai bus jų nužudytas.

Kol tęsėsi, aljansas buvo naudingas abiem pusėms. A.A.Salehas naudojosi husių ginklais ir vyrais, o sukilėliams naudą teikė A.A.Saleho ryšiai vyriausybėje ir žvalgyboje.

„The New York Times“ rašo, kad šeštadienį A.A.Salehas viešai „išsiskyrė“ su sąjungininkais, kviesdamas jemeniečius „ginti tautą“ nuo husių.

Be to, praeitą savaitę įvykęs A.A.Saleho galios Sanoje įtvirtinimas sufleravo, kad jis yra pasiruošęs užmegzti dialogą su Saudo Arabija ir jos sąjungininkėmis, įskaitant Jungtinius Arabų Emyratus (JAE).

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Buvęs Jemeno prezidentas Ali Abdullah Salehas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Buvęs Jemeno prezidentas Ali Abdullah Salehas

Pasigirdo pranešimų, kad Saną bombarduojanti Saudo Arabija taikėsi į husių kontroliuojamas teritorijas, taip padėdama A.A.Salehui. Vis dėlto Rijadas nepadarė nieko, kad užkirstų kelią jo nužudymui.

Auganti husių įtaka

Be A.A.Saleho husiai sustiprėjo – bent jau trumpam. „Yra tikimybė, kad artimiausiu metu (A.A.Saleho – red.) aparatas radikaliai susilpnės arba bus marginalizuotas. Vadinasi, Šiaurės Jemene husiai išlieka pagrindinė galia“, – teigė Adamas Baronas, vizituojantis mokslininkas Europos užsienio reikalų taryboje.

„Scanpix“/AP nuotr./Husių kovotojai Sanoje
„Scanpix“/AP nuotr./Husių kovotojai Sanoje

Anot A.Barono, tai, kad antradienį viešose aikštėse buvo švenčiamas A.A.Saleho nužudymas, nepalieka abejonių, jog sukilėliai įtvirtins savo valdžią.

Buvęs kariuomenės pareigūnas A.A.Salehas Šiaurės Jemeno prezidentu tapo 1978-aisiais įvykdžius perversmą. Kai 1990 m. Šiaurė ir Pietūs susijungė, jis buvo išrinktas naujos šalies prezidentu. A.A.Salehas savo buvimą valdžioje prilygino „šokiui ant gyvačių galvų“.

Karas Jemene atsidūrė aklavietėje, sunku pasakyti, kuri pusė laimi. „Husiams pergalė reiškia tiesiog išgyvenimą, ir jie tai daro pakankamai gerai. Saudo Arabijai pergalė reiškia tarptautinės bendruomenės pripažįstamos vyriausybės atkūrimą“, – sakė A.Baronas.

A.Baronas: „Husiams pergalė reiškia tiesiog išgyvenimą, ir jie tai daro pakankamai gerai. Saudo Arabijai pergalė reiškia tarptautinės bendruomenės pripažįstamos vyriausybės atkūrimą.“

„Husiai dešimtmetį kaip sukilėliai kovėsi izoliuoti Šiaurės Jemeno kalnuose. Galimybė valdyti Saną ir įveikti istorinį priešą Salehą jiems daug reiškia“, – mano A.Baronas.

Jemeno analitikas iš tyrimų centro „Chatham House“ Peteris Salisbury BBC rašo, kad A.A.Saleho mirtis reiškia niūrią Jemeno konflikto ateitį.

Anksčiau su husiais kovojusi Saudo Arabija dabar turi nuspręsti, ar situacijoje, kurioje pasitikėjimo lygis prilygsta nuliui, bandyti tarpininkauti, ar pradėti karinę kampaniją, kuri per pastaruosius 2,5 metų nebuvo labai sėkminga.

Anot P.Salisbury, A.A.Salehas buvo nesantaiką kurstantis asmuo, tačiau jis turėjo daugiausia galimybių sudaryti kokį nors ilgalaikį susitarimą. Vadinasi, jo mirtis nulems dar gilesnę konflikto poliarizaciją.

Irano faktorius

Praeitą mėnesį husiai Saudo Arabijos sostinės Rijado link paleido balistinę raketą. Tuomet princas Mohammadas bin Salmanas apkaltino Iraną „tiesiogine karine agresija“ tiekiant raketas husiams. Iranas tokius kaltinimus neigia.

Irano užsienio reikalų ministras Mohammadas Javadas Zarifas teigė, kad Saudo Arabija „bombarduoja Jemeną į šipulius, žudo tūkstančius nekaltų žmonių, įskaitant kūdikius, skleidžia cholerą ir badą, bet, žinoma, kaltina Iraną“.

Po to husiai Saudo Arabijos link paleido dar bent vieną raketą. Praeitą savaitę jie tikino, kad raketa pataikė į JAE teritorijoje statomą atominę elektrinę. Emyratai tokį husių pranešimą paneigė.

A.Barono nuomone, kad Jemenas be A.A.Saleho bus kitokia, tačiau ir toliau neprognozuojama šalis. „Net kai žmonės nori veikti Jemene iš išorės, – sakė jis. – Vidaus dinamika keičiasi taip, kaip niekas negalėjo tikėtis.“

Jungtinių Tautų (JT) duomenimis, nuo 2015 m. vykstančio pilietinio karo metu Jemene žuvo apie 10 tūkst. žmonių, įskaitant 5 200 civilių. Šiuo metu šalyje siaučia choleros protrūkis, badas.

JT vaikų fondas (UNICEF) lapkričio pabaigoje paskelbė, kad 11 mln. vaikų Jemene būtina skubi humanitarinė parama. „Kas 10 minučių Jemene miršta vaikas nuo ligų, kurios yra tikrai išgydomos“, – teigė UNICEF vadovas Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos regionui Gertas Kepleris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų