Nors rinkimus laimėjo Alberto Nunezo Feijoo dešiniojo sparno Liaudies partija (PP), valdančiosios daugumos ji negavo ir tai suteikė P.Sanchezo socialistams šansą, nes jie turi daugiau galimybių burti aljansus su mažesnėmis partijomis.
„Skelbiu apie Pedro Sanchezo, kaip vyriausybės vadovo, atleidimą (...) Jis liks dirbti, kol savo darbą pradės naujas premjeras“, – oficialiajame leidinyje nurodė karalius Felipe VI.
Jei politinė aklavietė artimiausiais mėnesiais nebus išspręsta, Ispanijai turbūt vėl teks rengti rinkimus.
A.N.Feijoo PP laimėjo 136 iš 350 vietų parlamente, o kraštutinių dešiniųjų partija „Vox“, potenciali jos sąjungininkė, – 33. Jų bendrų 169 vietų nepakanka valdančiajai daugumai, nors iki tam reikalingų 176 vietų trūksta labai nedaug.
Vis dėlto A.N.Feijoo, kaip rinkimų laimėtojas, pareikalavo teisės formuoti mažumos vyriausybę ir pirmadienį pradėjo derybas su įvairiomis regioninėmis partijomis. Prognozuojama, kad derybos žlugs dėl „Vox“ kraštutinės pozicijos ir didelio nepritarimo regionų autonomijai.
Baskų partija PNV, gavusi penkias vietas parlamente, pirmadienį jau užsiminė, kad nenori kalbėtis su A.N.Feijoo.
Per rinkimus antroje vietoje liko P. Sanchezo socialistai su 122 mandatais, o jų sąjungininkė radikali kairioji partija „Sumar“ gavo 31 mandatą, taigi kairiųjų blokas gavo 153 mandatus. Tačiau šios partijos gali siekti kairiojo sparno katalonų separatistų ERC ir baskų separatistų „Bildu“ paramos.
Didžiausias iššūkis P.Sanchezui bus užsitikrinti griežtosios linijos katalonų separatistų partijos „JxCat“ susilaikymą per parlamento balsavimą dėl įgaliojimų suteikimo.
„Sumar“ pirmadienį sakė, kad pavedė vienam savo atstovų katalonų siekti derybų su septynias vietas gavusia „JxCat“, nuo kurios dabar priklausys jėgų pasiskirstymas.
Jei viskas susiklostys gerai, P.Sanchezas gali užsitikrinti 172 parlamentarų paramą, o to pakaktų per antrą balsavimą dėl įgaliojimų suteikimo, kai reikės tik paprastos daugumos, jei „JxCat“ nebalsuos prieš jį.
Tačiau abu konkuruojantys blokai dar laukia, kol bus suskaičiuoti užsienyje atiduoti balsai. Jų skaičiavimas prasidės tik penktadienį ir gali užtrukti kelias dienas.
Žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad šie skaičiai galėtų vienaip ar kitaip pakeisti padėtį tose provincijose, kur kairiuosius ir dešiniuosius skiria labai nedaug balsų.