„Amnesty International“ atstovybės Ukrainoje vadovė Oksana Pokalčuk paskelbė atsistatydinanti iš organizacijos dėl jos ataskaitos, kurioje Ukrainos kariuomenė kritikuojama dėl to, kad konflikto metu naudodama civilines patalpas, pavyzdžiui, mokyklas, kėlė pavojų civilių gyvybėms.
Savo pareiškime socialiniame tinkle „Facebook“ O.Pokalčuk teigė, kad ji bandė atkalbėti organizaciją nuo pasirodžiusios ataskaitos paskelbimo.
„Tai dar viena netektis, kurią man atnešė karas.... Viskas atsitrenkė į biurokratijos sieną ir kurčią kalbos barjerą, – sakoma pranešime. – Jei negyvenate šalyje, okupuotoje užpuolikų, kurie ją drasko į gabalus, tikriausiai nesuprantate, ką reiškia pasmerkti gynėjų armiją.“
„Nuo pat plataus masto agresijos pradžios nenustojame pabrėžti žmogaus teisių ir tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimų, kuriuos daro Rusija, šalis agresorė. Šiuos pažeidimus kruopščiai fiksuojame, jie taps daugelio teisinių procesų pagrindu ir padės patraukti atsakingus asmenis atsakomybėn“, – tęsė ji.
Kalbėdama apie „Amnesty International“ ataskaitą, ji sakė, kad ataskaitoje „negali nebūti informacijos apie kitą karo pusę, apie tą, kuris pradėjo šį karą.... Organizacija sukūrė medžiagą, kuri skambėjo kaip parama Rusijos naratyvams. Siekdamas apsaugoti civilius gyventojus, šis tyrimas vietoj to tapo Rusijos propagandos įrankiu“.
Savo ataskaitoje organizacija teigė, kad Ukrainos pajėgos, atremdamos vasario mėn. prasidėjusią Rusijos invaziją, sukūrusios bazes ir naudojusios ginklų sistemas apgyvendintuose gyvenamuosiuose rajonuose, įskaitant mokyklas ir ligonines, kėlė pavojų civiliams gyventojams.
Tokia taktika pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę, teigė „Amnesty International“.
„Užfiksavome, kad Ukrainos pajėgos, veikdamos apgyvendintose teritorijose, kelia pavojų civiliams gyventojams ir pažeidžia karo įstatymus“, – sakė „Amnesty International“ generalinė sekretorė Agnès Callamard.
„Gynybinė padėtis neatleidžia Ukrainos kariuomenės nuo pareigos laikytis tarptautinės humanitarinės teisės“, – sakė A.Callamard.