Po D.Trumpo pergalės – naujas judėjimas: ar moterys tikrai siūlo nuodyti vyrus?

Kai kurios liberalių pažiūrų moterys sunkiai priėmė žinią apie Donaldo Trumpo perrinkimą JAV prezidentu. Siekdamos išreikšti nusivylimą jos subūrė naują judėjimą, kurį įkvėpė mažai žinoma Renesanso laikų žudikė, pasak legendos, nunuodijusi šimtus vyrų. Ilgai netruko, kad dalis internautų šiuos satyrinius vaizdo įrašus pradėtų vertinti kaip rimtus grasinimus.
D. Trumpas / Callaghan O'Hare / REUTERS
D. Trumpas / Callaghan O'Hare / REUTERS

Liepia nuodyti vyrus?

Vienas lietuvis savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo informacija apie naują judėjimą JAV.

„Po prezidento rinkimų išsilavinusios baltosios liberalės, atrodo, prarado sveiką protą. Daugelis jų paskelbė vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuoti nevaldomi emocijų protrūkiai dėl D.Trumpo pergalės... Liberalios moterys liepia viena kitai nuodyti vyrus, kurie balsavo už D.Trumpą!“ – pasakojo internautas.

Toliau įraše seka vyro minčių srautas. Jis užsiminė ir apie 4B – moterų judėjimą Pietų Korėjoje, kilusį dėl didelės lyčių nelygybės šalyje.

„Niekas kitas taip gerai neparodo, kokios baisios psichologinės būklės yra kai kurie žmonės, kaip dabartinis 4B judėjimas tarp psichiškai išprotėjusių moterų.

Tiems, kuriems įdomu, kas yra tas 4B, pasakysiu, kad tai judėjimas, susiformavęs Pietų Korėjos feminisčių sluoksniuose 2010-ųjų viduryje ir pabaigoje, kai šalyje kilo smurto prieš moteris banga ir protestuojant prieš kitas seksizmo ir nelygybės apraiškas Pietų Korėjos visuomenėje. 4B yra keturių žodžių, prasidedančių žodžiu „bi“, kuris korėjiečių kalba reiškia „ne“, trumpinys“, – paaiškino vyras.

4B yra korėjietiškų žodžių bihon, bichulsan, biyeonae ir bisekseu, kurie reiškia „nesituokti, negimdyti, nesusitikinėti ir neturėti lytinių santykių su vyrais“, santrumpa.

Internautas savo įrašą užbaigė pastebėjimais, kad „šios moterys bet kuriuo atveju neturėtų daugintis“, o vyrai turėtų džiaugtis, kad galės atskirti šias moteris iš nuskustų galvų.

Ekrano nuotrauka iš „Facebook“
Ekrano nuotrauka iš „Facebook“

Naujas judėjimas

„TikTok“ platformoje iš tiesų išpopuliarėjo įrašai, kuriuose kalbama apie mirtinus nuodus. Šis judėjimas buvo pramintas MATGA (Make Aqua Tofina Great Again). Tai žodžių žaismas, atsispiriant nuo D.Trumpo išpopuliarinto judėjimo MAGA (Make America Great Again).

AFP/„Scanpix“ nuotr./Amerikiečiai laukia JAV prezidento rinkimų rezultatų
AFP/„Scanpix“ nuotr./Amerikiečiai laukia JAV prezidento rinkimų rezultatų

Po D.Trumpo išrinkimo JAV prezidentu daugelis moterų išreiškė nusivylimą, atkreipdamos dėmesį į praeityje vartotus įžeidžiančius pasisakymus apie moteris, teisę į abortus ir bylą, kurioje jis buvo pripažintas atsakingu už seksualinę prievartą.

Pastebėta, kad po rinkimų padaugėjo neapykantą kurstančių pasisakymų prieš moteris ir merginas, o frazė „Tavo kūnas, mano pasirinkimas“ iš interneto erdvės persikėlė į mokyklų žaidimų aikšteles.

Strateginio dialogo instituto teigimu, po rinkimų internete 4 600 proc. padaugėjo frazių „Tavo kūnas, mano pasirinkimas“ ir „grįžk į virtuvę“.

Panašu, kad MATGA judėjimas prasidėjo kaip atsakas į prieš moteris nukreiptą neapykantą ir jos padidėjusią sklaidą internete.

Dalis liberalių „TikTok“ ir „X“ vartotojų (daugiausiai moterys) pradėjo dalintis mažai žinomos Renesanso epochos žudikės Giulios Tofanos istorija. Ji sukūrė neaptinkamus nuodus, pagamintus iš arseno ir mirtinų nakvišų, kuriais, kaip įtariama, nužudė iki 600 vyrų.

Legenda byloja, kad užtekdavo vos kelių šių nuodų „Aqua Tofana“ lašų, kad žmogus mirtų. Pasakojama, kad G.Tofana juos naudodavo padėdama moterims ištrūkti iš santuokų su smurtaujančiais vyrais, kai skyrybos buvo neįmanomos.

Nuodai neturėjo jokio skonio ir kvapo, o moterys juos laikydavo kosmetinių priemonių buteliukuose, kad vyrai jų nerastų.

Priėmė rimtai

„Moterys, galinčios išsiskirti su savo vyrais, man reikia, kad šiandien tai padarytumėte. Moterys, kurios negali išsiskirti su savo vyrais, pažiūrėkite į „Aqua Tofana“, – rašė viena „TikTok“ vartotoja, prisidėjusi prie MATGA judėjimo.

Panašu, kad šie vaizdo įrašai, kaip ir dauguma dalykų internete, yra satyrinio pobūdžio. Juose moterys imituoja lašų lašinimą į spalvotus gėrimus.

Taip pat matomi užrašai „Tavo kūnas, mūsų pasirinkimas“ ar „Tavo kūnas, mano pasirinkimas“. Šį šūkį rinkimų naktį paskelbė kraštutinių dešiniųjų pažiūrų interneto trolis, D.Trumpo vakarienės svečias Nickas Fuentesas. Tai yra žeidžianti šūkio „mano kūnas, mano pasirinkimas“, kuriuo siekiama įtvirtinti moterų autonomiją, interpretacija.

MATGA judėjimas sukėlė dalies respublikonų pasipiktinimą.

D.Trumpo sąjungininkė, Džordžijai atstovaujanti parlamentarė Marjorie Taylor Greene savo „X“ paskyroje kreipėsi: „FTB, tai yra vieši grasinimai mirtimi ir turi būti ištirti! Šios moterys pataria kitiems, kaip nunuodyti ir nužudyti vyrus, nes pyksta dėl rinkimų... geriau persekiokite šias psichopates!“

Dalis vartotojų vyrų taip pat priėmė įrašus per daug rimtai. Vienas jų teigė: „Dabar, kai joms nepasisekė, jos nori mus nužudyti. Kaip demokratiška.“

Kitas vyras gąsdino, kad „žmonos grasina nunuodyti savo vyrus. Padavėjos grasina nunuodyti savo konservatyvius klientus“.

Kaip FTB teigė „The Times“, šie įrašai paskatino visuomenę pranešti apie grasinimus fiziniu smurtu.

„FTB tiria federalinius nusikaltimus ir grėsmes nacionaliniam saugumui. Niekada nepradėsime tyrimo vien dėl Pirmosios pataisos saugomos veiklos“, – sakė atstovas.

Kai kurios moterys internete, reaguodamos į D.Trumpo pergalę, pradėjo svarstyti apie Pietų Korėjos judėjimą 4B, kuriam prijaučiančios moterys pasižada susilaikyti nuo pasimatymų, lytinių santykių, santuokos ir gimdymo.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Judėjimas MATGA internete pasirodė kaip atsakas į po D.Trumpo perrinkimo išplitusią neapykantą moterims ir jų teisėms. Visgi, tokie grasinimai yra daugiau satyriniai. Jų priimti tiesiogiai nereikėtų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų