Praėjusią savaitę demokratų kontroliuojamų Atstovų Rūmų Finansų ir mokesčių komiteto demokratai teigė, kad ant kortos pastatytas skaidrumas ir teisinės valstybės klausimai, o respublikonai paprieštaravo, kad toks paviešinimas sukurtų pavojingą precedentą dėl privatumo apsaugos praradimo.
Visgi komitetas nubalsavo už tai, kad deklaracijos būtų paskelbtos su tam tikra neskelbtinos informacijos, pavyzdžiui, socialinio draudimo numerių ir kontaktinės informacijos, redakcija.
Jų apimtis – beveik 6000 puslapių, įskaitant daugiau nei 2700 puslapių D.Trumpo ir jo žmonos Melanios individualių deklaracijų ir daugiau nei 3000 puslapių D.Trumpo verslo subjektų deklaracijų.
Kandidatuodamas į prezidentus D.Trumpas atsisakė paskelbti savo pajamų deklaracijas, o būdamas Baltuosiuose rūmuose vedė teisinę kovą, kad jos liktų paslaptyje. Tačiau praėjusį mėnesį Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad jis turi jas perduoti Finansų ir mokesčių komitetui.
D.Trumpas pasmerkė šį sprendimą, teigdamas, kad jis dar labiau suskaldys šalį.
„Demokratai niekada neturėjo to daryti, Aukščiausiasis Teismas niekada neturėjo tam pritarti, ir tai sukels siaubingų dalykų daugeliui žmonių“, – sakė jis pareiškime.
„Radikalūs, kairieji demokratai viską pavertė ginklu, bet atminkite, kad tai yra pavojinga dviejų krypčių gatvė!“ – teigė D.Trumpas.
Jis sakė, kad deklaracijos „dar kartą parodo, koks išdidžiai sėkmingas buvau ir kaip sugebėjau pasinaudoti amortizacija ir įvairiais kitais mokesčių atskaitymais kaip paskata kurti tūkstančius darbo vietų ir nuostabių statinių bei įmonių“.
Dokumentai paskelbti paskutinėmis demokratų kontrolės Atstovų Rūmuose dienomis, D.Trumpo kolegoms respublikonams ruošiantis perimti juose valdžią.
Komitetas gavo D.Trumpo asmeninius ir verslo mokesčių įrašus nuo 2015 iki 2020 metų, kol tyrė, kaip teigiama gruodžio 20 dienos ataskaitoje, Vidaus pajamų tarnybos nesugebėjimą laiku atlikti privalomo D.Trumpo audito jo prezidentavimo laikotarpiu, kaip reikalaujama pagal mokesčių agentūros protokolą.
Paskelbus šią informaciją, gali paaiškėti naujų dalykų apie D.Trumpo finansus, kurie buvo apgaubti paslapčių ir intrigų nuo tada, kai jis buvo pradedantysis Manhatano nekilnojamojo turto vystytojas devintajame XX amžiaus dešimtmetyje. Dabar, politikui jau pradėjus trečiąją prezidento rinkimų kampaniją, deklaracijos gali būti dar svarbesnės.
Tikėtina, kad D.Trumpo mokesčių deklaracijos suteiks iki šiol aiškiausią vaizdą apie jo finansus jo prezidentavimo metu.
D.Trumpas, kuris, prieš patekdamas į Baltuosius rūmus, garsėjo dangoraižių statyba ir realybės šou vedimu, nesilaikė politinių normų ir atsisakė paviešinti savo pajamų deklaracijas, kai siekė prezidento posto, nors privalomose informacijos atskleidimo formose jis pateikė ribotą informaciją apie turimą turtą ir pajamas.
Vietoj to D.Trumpas savo turtus išreiškė metinėse finansinėse ataskaitose, kurias teikia bankams, norėdamas užsitikrinti paskolas, ir finansų žurnalams, kad pateisintų savo vietą pasaulio milijardierių reitinguose.
Ilgametė D.Trumpo apskaitos įmonė vėliau paneigė šias ataskaitas, o Niujorko generalinė prokurorė Letitia James pateikė ieškinį, kuriame teigiama, kad verslininkas ir jo organizacija „Trump Organization“, vykdydami ilgus metus trukusį sukčiavimą, ataskaitose išpūtė turto vertę. D.Trumpas ir jo bendrovė neigia padarę pažeidimų.