Po jauno vokiečio nužudymo Chemnico mieste tūkstančiai sukilo prieš imigrantus

Daugiau nei 200 tūkstančių gyventojų turinčiame Rytų Vokietijos Chemnico mieste šią savaitę kilo nemaži neramumai. Tūkstančiai vietos gyventojų išėjo protestuoti ne tik dėl saugumo situacijos mieste, bet ir dėl Vokietijos imigracijos politikos.
Protestai Chemnice
Protestai Chemnice / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Protestus išprovokavo sekmadienio rytą įvykdytas 35-erių metų Chemnico gyventojo nužudymas. Penkių asmenų konfliktas ankstyvą rytą baigėsi vieno iš jų mirtimi. Nusikaltimo kaltininkais tapo naujosios bangos imigrantai, o tuo iškart pasinaudojo kraštutinės dešinės politinės grupuotės, ragindamos sukilti prieš, jų manymu, žalingą migracijos politiką.

Nužudymo vietoje sukurtas laikinas memorialas, o vietiniai gyventojai ten neša gėles ir žvakutes.

„Tikrai baisu ir liūdna dėl to, kas nutiko Chemnice... mūsų mieste. Aš nesu prieš užsieniečius ar imigrantus“, – CNN žurnalistams teigė prie nusikaltimo vietoje sukurto memorialo sutiktas vokietis.

„Bet jaučiu, kad negaliu palikti savo merginos ar vaikų vienų gatvėje. Mūsų mieste nebėra saugu“, – pridūrė jis.

Radikalai kelia galvas

Policijos duomenimis apie 6 tūkstančiai vokiečių išėjo į gatves kraštutinės dešinės politinių grupuočių sukviestose eitynėse. Dresdeno Techniko universiteto politikos mokslų profesorius Werneris Patzeltas pripažino, kad tai išties nemaža minia, kurią suvaldyti bus vis sunkiau.

„Aš buvau nustebintas pasipriešinimo ir žmonių nepasitikėjimo, to, kaip agresyviai jie elgėsi“, – sakė radikalių politinių jėgų pakilimą Vokietijoje stebintis mokslininkas.

„Bijau, kad jokie politiniai veiksmai nesuvaldys nepasitikėjimo augimo visuomenėje“, – pažymėjo W.Patzeltas.

Jo teigimu, Chemnice neramumai prasidėjo jau tada, kai kitą dieną po nužudymo vietos žiniasklaida negalėjo pateikti tikslių žinių, kas nutiko. „Naratyvo kūrimą perėmė kraštutiniai dešinieji“, – pripažino Dresdeno Technikos universiteto politologas.

„Jie nusprendė: mes atskleisime „tikrąsias“ šio nusikaltimo priežastis ir parodysime, prieš ką reikia protestuoti“, – pasakojo W.Patzeltas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Chemnice
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Chemnice

Prie gandų skleidimo ir nerimo atmosferos kūrimo prisidėjo ir kai kurios Vokietijos žiniasklaidos priemonės. Vienas naujienų portalas publikavo „įtakingų pareigūnų“ liudijimais paremtą versiją, kad jaunas vyras Chemnice buvo nužudytas, nes gynė merginą nuo ją užpuolusių dviejų imigrantų.

Kraštutiniai dešinieji greitai pasičiupo šią nepatvirtintą versiją ir pasinaudojo ja pakurstydami Vokietijoje vis labiau įsigalinčią nuomonę, kad imigrantai yra išskirtinai į nusikaltimus ir moterų užgauliojimą linkę asmenys.

Sulaikytieji – iš Sirijos ir Irako

Po kurio laiko Vokietijos policija išplatino pranešimą, kuriame paskelbė, kad sulaikytieji yra siras ir irakietis. Nutekintas arešto orderis parodė, kad vienas jų jau yra turėjęs problemų su teisėsauga.

Sekmadienį vakare į Chemnico gatves išėjo 800 piktai nusiteikusių vietos gyventojų, kurių pagrindą sudarė vietos futbolo klubo fanai. Jie reikalavo vyti lauk imigrantus ir skelbė: „Mes norime atgauti savo miestą!“.

Į besiplečiančius protestus Chemnice sureagavo ir imigrantams duris atvėrusi kanclerė Angela Merkel, išplatinusi žinutę, kurioje pasmerkė agresyvias riaušes ir įstatymų ribas peržengiančius protestus.

„Tam nėra vietos mūsų šalyje. Kitaip atrodančių, iš kitur kilusių žmonių užpuldinėjimai miesto gatvėse neturi rasti vietos mūsų miestuose“, – skelbė A.Merkel.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Chemnice
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestai Chemnice

Bet kanclerės pasipiktinimas sukėlė tik dar didesnį Chemnico gyventojų įsiūtį. Paskutiniame proteste pasirodė jau šeši tūkstančiai miesto gyventojų, o policija jų gretose užfiksavo ir nacistinės simbolikos bei pasisveikinimų pavyzdžių.

„Nacionalinės žiniasklaidos naratyvas yra toks, kad Rytų Vokietiją užvaldė kraštutiniai dešinieji ir čia tvyro rasizmas. Bet taip ignoruojami žmonių jausmai. Viso to rezultatas – augantis nepasitenkinimas... ir dar daugiau balsų už kraštutinės dešinės populistus“, – apibendrino W.Patzeltas.

Nužudytasis – komunizmui prijautęs Vokietijos kubietis

Paradoksalu, bet kraštutinės dešinės protestus išprovokavo tokio paties imigranto žūtis. Nužudytas 35-erių vyras yra kubiečių kilmės stalius Danielis. Savo socialinių tinklų paskyroje jis skelbė, kad gyvena „Karlo Marxo mieste“. Taip Chemnicas buvo žinomas dar komunistinės Rytų Vokietijos laikais.

Draugų teigimu, Danielis mėgo Bobo Marley muziką ir pasižymėjo puikiu humoro jausmu.

„Danielis buvo geras draugas, geras žmogus. Jis neieškojo problemų. Bet jei tu bandydavai kelti jam problemų... Jis buvo atstumtas šitos visuomenės. Užmirštas. Niekam nerūpėjo, kai buvo gyvas ir niekam iš tiesų nerūpi dabar“, – sakė vienas nužudytojo bičiulis.

Bet Vokietijos kraštutinės dešinės atstovams tai nerūpi. Nepasitenkinimo banga uždengė bet kokias istorijos detales ir argumentus. Protestus į priekį veda abstraktus pyktis ir nerimas.

„Mums reikalingas geresnis politinis lavinimas, kad žmonės suprastų, jog visuomenę į priekį veda ir problemas sprendžia ne emocijos, o žiūrėjimas į faktus, ne gandus. Niekas nelaimės, jei visi gyvensime savo faktų visatose. Turime kalbėtis“, – konstatavo vokiečių politologas W.Patzeltas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis