Po M.Flynno pasitraukimo D.Trumpui rūpi tik nutekanti informacija, bet skandalai tuo nesibaigs

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį atsibudęs savo pamėgtame tviteryje Michaelo Flynno tiesiogiai nepaminėjo. Bet dėl savo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais nuopuolio apkaltino „nutekančią informaciją“, rašo „The Washington Post“.
Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas
Donaldas Trumpas ir Michaelas Flynnas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

M.Flynnas pirmadienio vakarą atsistatydino, kai paaiškėjo, kad jis klaidino D.Trumpo administracijos pareigūnus – visų pirma viceprezidentą Mike'ą Pence'ą – apie savo kontaktus su Rusijos ambasadoriumi Vašingtone.

Vis dėlto D.Trumpui kol kas, regis, labiau rūpi, jo manymu, Vašingtone išplitusi informacijos tekinimo praktika.

Slaptumo troškimas

Tinkle „Twitter“ JAV prezidentas parašė: „Tikroji istorija čia yra tai, kodėl iš Vašingtono išeina tiek daug nelegalių nutekinimų? Ar šie nutekėjimai vyks, kai aš tvarkysiuosi dėl Šiaurės Korėjos ir t.t.?“

M.Flynnas iš pradžių neigė, kad privačiai kalbėjosi apie JAV sankcijas Maskvai su Rusijos ambasadoriumi Sergejumi Kisliaku dar gruodžio pabaigoje, kai D.Trumpas dar nebuvo inauguruotas.

JAV viceprezidentas M.Pence'as tuomet viešai gynė M.Flynną, tačiau vėliau šis D.Trumpo favoritas pats pripažino „nesantis tikras“, kad apie sankcijas nebuvo kalbamasi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mike Pence
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mike Pence

D.Trumpo „tvytas“ atitinka daugelio Baltiesiems rūmams artimų JAV konservatorių nuomonę apie tai, kas vyksta. Visų jų manymu, JAV žvalgyba, kurią jau seniai domina M.Flynno ryšiai su Rusija, nutekino informaciją žiniasklaidai.

R.Johnsonas: „Nežinau, ar tekintojai pažeidė įstatymus, bet tokie nutekinimai nepaprastai žalingi Amerikai ir mūsų nacionaliniam saugumui.“

„Aš manau, kad tikrai buvo mirties nuosprendis tūkstančiu nutekinimų, – „Fox News“ teigė konservatyvi analitikė Laura Ingraham. – Tiek daug nutekinimų dar nesu mačiusi.“

„Kažkas mūsų mįslingoje žvalgybininkų bendruomenėje turėjo informaciją apie M.Flynno skambučius. Kas sekė telefonus? Kas klausėsi?

Kas nutekino informaciją apie pokalbių turinį? Manau, kad tokie klausimai pagrįsti“, – pridūrė respublikonų senatorius Ronas Johnsonas, kuris Senate vadovauja Nacionalinio saugumo komitetui.

„Nežinau, ar tekintojai pažeidė įstatymus, bet tokie nutekinimai nepaprastai žalingi Amerikai ir mūsų nacionaliniam saugumui“, – teigė R.Johnsonas.

Klausimų vis daugiau

Vis dėlto daugelis kitų apžvalgininkų pabrėžia, kad M.Flynno atsistatydinimas gali būti tik sunkių dienų D.Trumpo administracijoje maratono pradžia.

Pavyzdžiui, „The Guardian“ korespondentas Vašingtone Julianas Borgeris primena, kad M.Flynnas buvo jau trečiasis dėl įtariamų ryšių su Rusija postą palikęs D.Trumpo patarėjas – dar per rinkimų kampaniją pernai turėjo trauktis Paulas Manafortas ir Carteris Page'as.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Paulas Manafortas

Be to, JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais dar niekada nebuvo priverstas trauktis taip anksti – M.Flynnas neišdirbo nė mėnesio. Situacija tokia, kad D.Trumpo kritikai vis drąsiau klausia, ką iš tiesų žinojo ir kada sužinojo prezidentas.

„D.Trumpas gali manyti, kad tarsi avinėlį paaukojo M.Flynną ramybės vardan, tačiau ties tokia, kad M.Flynnas – tik pirmasis domino kauliukas.

S.Hennessey: „D.Trumpas gali manyti, kad tarsi avinėlį paaukojo M.Flynną, bet tiesa tokia, kad M.Flynnas – tik pirmasis domino kauliukas.“

Administracija klysta, jei mano, kad po M.Flynno atsistatydinimo apie Rusiją daugiau nebus kalbama“, – teigė buvusi JAV Nacionalinio saugumo agentūros teisininkė Susan Hennessey.

„M.Flynno pasitraukimas tik sustiprina įtarimus, kad kažkas labai negerai, kalbant apie prezidento D.Trumpo ryšius su Rusija. Juk dėl skandalų, siejamų su Rusija, pasitraukė jau trečiasis D.Trumpo rato narys“, – pridūrė S.Hennessey.

Negana to, JAV žvalgybos pareigūnai šalies žiniasklaidai antradienį atskleidė, kad M.Flynnas su ambasadoriumi S.Kisliaku bendravo ne tik gruodžio pabaigoje, bet dar prieš lapkričio rinkimus. Tad klausimų tik daugėja.

Galiausiai „The Washington Post“ pranešė, kad D.Trumpui buvusi laikinoji generalinė prokurorė Sally Yates dar sausio pabaigoje pareiškė, jog Rusija gali šantažuoti M.Flynną.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sally Yates
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sally Yates

Bet atleistas buvo ne jis, o S.Yates – prisidengus jos nepritarimu prezidentiniam įsakui dėl imigracijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis