Dar neišgarsėjęs kaip „mirties kelias“, „Estrada National 236-1“ buvo žinomas kaip idiliškų pasivažinėjimų po tankiai miškais apaugusią vidurio Portugaliją vieta.
Žaluma, tiesa, aplinkosaugininkų nedžiugino. Jie jau senokai tikino, kad Portugalija, sodindama eukaliptus pakelėse, žaidžia su ugnimi – tiesiogine prasme.
Šeštadienį paaiškėjo, kad įspėjimus specialistai žarstė ne be pagrindo.
Manoma, kad žaibas uždegė augmeniją, išdžiūvusią po karščio bangos, o tuomet vėjas sustiprino liepsnas, netrukus nuniokojusias miškus ir pražudžiusias mažiausiai 64 žmones. Daugelis jų sudegė įstrigę mašinose.
Eukaliptas – degus medis
Portugalija gedi. O kadangi karščio banga dar neatslūgusi ir temperatūra toliau siekia 38 laipsnius, sunku užgesinti ir gaisrus – pluša per 3 tūkst. ugniagesių.
J.Branco: „Šio medžio žievė ir lapai itin degūs, o žievės gabalus dar toli nuneša ir vėjas. Portugalijos centrinė dalis ir šiaurė beveik visiškai padengta eukaliptais, todėl gaisrai kyla lengvai ir plinta greitai.“
Tačiau nors šalies prezidentas Marcelo de Sousa pirmadienį teigė, kad dar anksti diskutuoti apie nelaimės priežastis, specialistai paaiškinimą jau turėjo – kaltas eukaliptas.
„Eukaliptas – pavojingesnis nei kiti medžiai“, – konstatavo aplinkosaugos aktyvistus vienijančios grupės „Quercus“ vadovas Joao Branco.
„Šio medžio žievė ir lapai itin degūs, o žievės gabalus dar toli nuneša ir vėjas. Portugalijos centrinė dalis ir šiaurė beveik visiškai padengta eukaliptais, todėl gaisrai kyla lengvai ir plinta greitai“, – pridūrė miškotvarkos inžinierius J.Branco.
Į Europą iš Australijos eukaliptas buvo atvežtas XVIII amžiuje ir buvo naudojamas kaip dekoratyvinis augalas. Šis medis tiesiog suklestėjo Portugalijoje, kur juo buvo gaivinami miškai, užkertamas kelias erozijai.
Nuo XX amžiaus vidurio eukaliptas naudojamas kaip žaliava popieriaus pramonėje, o šiandien šis medis Portugalijoje yra paplitęs labiausiai iš visų.
Įtakingi popieriaus gamintojai
Eukaliptai Portugalijoje užima daugiau nei 900 tūkst. hektarų – apie ketvirtadalį visos miškingos teritorijos. Šie medžiai išstūmę vietinius ąžuolus, lauro medžius, kaštonmedžius ir driekiasi nuo Pedrogan Grandi rajono kalvų iki miškų prie Porto miesto.
Beje, eukaliptai ne tik didina gaisrų pavojų. Aplinkos apsaugos aktyvistai teigia, kad medžiai susiurbia požeminį vandenį ir naikina teritorijas, būtinas vietos gyvūnijos išgyvenimui.
Tiesa, su eukalipto plėtra kovojama jau daug metų. Tačiau vis susiduriama su aršia galingos popieriaus pramonės lobistų opozicija.
„Prieigos prie svarbiausios popieriaus pramonei žaliavos apribojimas pakenktų verslo konkurencingumui ir šalies prekybos balansui. Draudimai sunaikintų tūkstančius darbo vietų, daugiausia ir taip skurdžiuose regionuose“, – yra įspėjusi Portugalijos popieriaus pramonės asociacija (CELPA).
Tiesos yra – šalyje gaminamas ir paprastas, ir itin aukštos kokybės, ir madingas juodas tualetinis popierius, kurio eksportas Portugalijai tikrai svarbus.
Popieriaus ir medienos masės pardavimai pernai sudarė 4,9 proc. viso eksporto ir viršijo 3 mlrd. eurų. Šioje srityje dirba per 3 tūkst. žmonių.
„Medžiai ugniagesiai“
CELPA oficialiai į klausimus dėl mirtinų gaisrų kol kas neatsako – pernelyg jautru. Tačiau privačiai teigia, kad didžioji dalis kritikos paremta „mitais“.
V.Moreira: „Mes leidome įvykdyti nekontroliuojamai eukaliptų invazijai. Šie medžiai yra tobuli degalai miškų gaisrams.“
Antai balandį asociacija skelbė, kad teiginiai, esą apribojus eukaliptų sodinimą sumažėtų miškų gaisrų rizika, yra „netikslūs ir šališki“.
Pramonininkai tvirtino, kad ėmusis veiksmų staigiai išsiplėstų neprižiūrimos žemės plotai.
Tiesa, CELPA tinklalapyje vis tik pripažįstama, kad eukaliptai yra prastos sveikatos medžiai, o juos netinkamai prižiūrint kyla gaisro tikimybė.
Aplinkosaugininkai savo ruožtu tvirtina, kad būtina ne tik gerai prižiūrėti eukaliptus, bet ir nustatyti reikalavimus dėl privalomo miško išvalymo nuo „mirusių“ medžiagų, taip pat – įtvirtinti „saugumo zonas“ aplink greitkelius ir gyvenamuosius namus.
Pasak aktyvistų, pakelėse būtų galima sodinti vietinius medžius, kurie atsparesni ugniai. Tokiais „medžiais ugniagesiais“ galėtų tapti efektyviais laikomi ąžuolai ir kaštonai.
„Mes leidome įvykdyti nekontroliuojamai eukaliptų invazijai. Šie medžiai yra tobuli degalai miškų gaisrams. Negana gedėti aukų.
Turime kartą ir visiems laikams susitvarkyti su šia parako statine. Turime pripažinti, kad sukūrėme miškus žudikus“, – savo tinklaraštyje parašė veteranas socialistas Vitalis Moreira.