Pokyčiai Ukrainos vyriausybėje: ar vieno oligarcho įtaką pakeis kitas?

Naujuoju Ukrainos premjeru paskyrus technokratą Denysą Šmyhalį, pasigirdo įspėjimai: oligarchui Rinatui Achmetovui dvejus metus dirbęs vyriausybės vadovas gali veikti jo naudai. 15min kalbintas politologas neskuba D.Šmyhaliui klijuoti „Achmetovo žmogaus“ etiketės. Jis tikino, kad mažėjantis prezidento Volodymyro Zelenskio populiarumas – vienas iš veiksnių, nulėmusių vyriausybės pertvarkymą.
Denisas Šmyhalis
Denisas Šmyhalis / „Scanpix“ nuotr.

Trečiadienį Aukščiausioji Rada nubalsavo už 44 metų Denyso Šmyhalio paskyrimą naujuoju premjeru. Taip pat buvo patvirtintas naujos sudėties ministrų kabinetas.

D.Šmyhalis poste pakeitė jauniausią visų laikų Ukrainos ministrą pirmininką Oleksijų Hončaruką. Ankstesnis vyriausybės vadovas buvo kritikuojamas dėl lėto reformų tempo.

Naujasis premjeras sakė greitu metu pristatysiantis savo „strateginių reformų keliems ateinantiems metams“ programą.

„Žmonių kantrybė senka. Mums reikia reformų dabar“, – pristatydamas savo kandidatūrą parlamente kalbėjo jis.

VIDEO: Emocinga Kijevo ir Maskvos derybų pabaiga: Ukraina ir Rusija apsikeitė kaliniais

Kodėl pokyčiai vyksta dabar?

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, politologas Laurynas Jonavičius 15min teigė, kad Ukrainos premjero pasikeitimą lėmė keli veiksniai.

Pasak politologo, O.Hončaruko asmeniniai ryšiai su V.Zelenskiu nebuvo itin geri – „chemijos neatsirado“. L.Jonavičius atkreipė dėmesį į neseną skandalą, kai buvo nutekinti uždaro posėdžio garso įrašai: juose girdėti, kaip O.Hončarukas prezidentą vadina „profanu ekonomikoje“.

„Antras veiksnys – kažkokie užkulisiniai ryšiai, susiję su buvusiu administracijos vadovu Bohdanu ir jo atstatydinimu. Jis buvo laikomas Hončaruko kuratoriumi, stogu valdžioje, jei galima taip pasakyti“, – sakė politologas.

V.Zelenskis sulaukė kritikos, kai savo administracijos vadovu paskyrė Andrijų Bohdaną. Jis anksčiau buvo asmeninis oligarcho Ihorio Kolomoiskio, siejamo su V.Zelenskiu, teisininkas. Praėjusį mėnesį A.Bohdanas buvo atleistas.

„Scanpix“ nuotr./Andrijus Bohdanas
„Scanpix“ nuotr./Andrijus Bohdanas

L.Jonavičius teigė, kad prie pokyčių vyriausybėje prisidėjo ir mažėjantis prezidento populiarumas.

„Zelenskis rinkimus laimėjo su pažadais apie pokyčius, kad viską darys geriau. Objektyvu ir natūralu, kad tas gerinimas greitai nepavyko. Matydamas, kad Zelenskio reitingai mažėja – jie vis dar dideli, bet mažėja palyginti su situacija prieš pusmetį – atstatydinimas vyriausybės, kuri nepajėgia jam duoti rezultatų ir išlaikyti populiarumo, turbūt irgi yra veiksnys“, – 15min sakė politologas.

VIDEO: Į inauguraciją atvykusį V.Zelenskį ovacijomis ir šūksniais pasitiko didžiulė minia

Oligarcho žmogus? Neaišku

Įgijęs išsilavinimą užsienyje D.Šmyhalis 14 metų dirbo buhalteriu ir ekonomistu privačiose kompanijose Lvove. Praeityje jis vadovavo Lvovo, vėliau – kaimyninės Ivano Frankivsko srities administracijai, šių metų vasario 4 dieną jis buvo paskirtas vicepremjeru ir regioninės plėtros ministru.

2017 metais jis pradėjo dirbti energetikos holdingo DTEK, pagaminančio apie 9 proc. Ukrainos elektros energijos, vykdančiuoju direktoriumi. Po metų ėmėsi vadovauti vienai iš branduolinių jėgainių Ivano Frankivsko srityje. Holdingas DTEK priklauso turtingiausiam Ukrainos žmogui, milijardieriui Rinatui Achmetovui.

Tai sukėlė nerimą dėl oligarchų įtakos valdantiesiems.

„Mano patarimas – nesuteikti oligarchams kelio netiesiogiai sugrįžti į valdžią Ukrainoje. Jei taip padarysite, prarasite Vakarų bendruomenės paramą“, – RL/RFE sakė analitikas Michaelas Carpenteris iš Penno Bideno centro diplomatijai ir globaliam įsitraukimui.

Jis pridūrė, kad gali kilti didelis pavojus, „jei matysime tokių žmonių kaip Dmytro Firtašo, Rinato Achmetovo ir kitų oligarchų per tarpininkus įtaką, per žmones, kurie labiau įsikibę savo interesų nei nacionalinių interesų, tuomet projektai pradės būti ardomi“.

„Sputnik” nuotr./Rinatas Achmetovas
„Sputnik” nuotr./Rinatas Achmetovas

„Kyiv Post“ rašo, kad praeityje buvę DTEK darbuotojai „veikdavo kaip R.Achmetovo tarpininkai vyriausybėje ir politikoje“. Pats D.Šmyhalis viename interviu sakė nepažinojęs R.Achmetovo – jį buvo matęs tik per televizorių. Todėl esą jis darbą DTEK gavo praėjęs konkurencingą atranką.

Tyrimų centro „Internews Ukraine“ ekspertas, vyriausiasis portalo UkraineWorld.org redaktorius Volodymyras Jermolenka rašo, kad O.Hončaruko vyriausybės atstatydinimas galėjo reikšti augančią R.Achmetovo įtaką ir siekį atremti I.Kolomoiskio įtaką.

Pasak V.Jermolenkos, nors D.Šmyhalis dirbo R.Achmetovui, neaišku, ar galima jį vadinti „Achmetovo žmogumi“.

Politologas L.Jonavičius 15min sakė, kad I.Kolomoiskio įtaka buvo siejama su A.Bohdanu.

„Galima teoriškai svarstyti, kad jį atstatydinus buvo bandoma mažinti (įtaką – red.) ar bent jau sudaryti tokį įvaizdį, atsikratyti neformalaus spaudimo ar jį sumažinti. Tokia prielaida turi logikos, tačiau ją įrodyti būtų sunku“, – tikino politologas.

Pasak L.Jonavičiaus, galima matyti, kad pastaruoju metu R.Achmetovo santykiai su V.Zelenskiu gerėja – oligarchas suteikia prezidentui ir jo partijos nariams daugiau eterio savo valdomose žiniasklaidos priemonėse.

L.Jonavičius: „Mano supratimu, išeina Rusijos variantas, kai į premjero poziciją pastatomas technokratu laikomas žmogus, politiškai nelabai ambicingas. Taip Zelenskis susikuria galimybę išlaikyti kontrolę.“

Politologas sakė nedrįstantis tvirtinti, kad D.Šmyhalis – R.Achmetovo žmogus.

„Mano supratimu, išeina Rusijos variantas, kai į premjero poziciją pastatomas technokratu laikomas žmogus, politiškai nelabai ambicingas. Taip Zelenskis susikuria galimybę išlaikyti kontrolę“, – sakė VU TSPMI dėstytojas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Laurynas Jonavičius
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Laurynas Jonavičius

L.Jonavičius tikina, kad Ukrainoje egzistuoja didelis reformų, praktinių darbų poreikis. Politologas žingsnį performuoti vyriausybę vadinu „keistu“ – buvo pakeisti beveik visi ministrai, ekonominis vyriausybės blokas lieka neužpildytas.

„Tai – keistas žingsnis, nes, jeigu nori dirbti darbus, leisk vyriausybei dirbti. Vyriausybės performavimas ir atskirų ministrų nebuvimas tikrai neprisideda prie efektyvumo didinimo ir darbų atlikimo“, – 15min sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis