Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų doktorantas E.Gailiūnas kalbėdamas su BNS pabrėžė, jog O.bin Ladeno vadovaujama teroristinė organizacija ir iki jo likvidavimo operacijos buvo merdinti.
„Tai, ko nepadarė George'as W.Bushas, yra puikus šansas B.Obamai pasirodyti artėjančių rinkimų geresnėje šviesoje“, – teigė politologas.
„Trumpalaikis poveikis bus tas, kad „al Qaeda“ kaip prekybinis ženklas grįš į pirmus žiniasklaidos puslapius. Šiaip tai buvo jau gana primiršta organizacija – ant politinio bankroto ribos. Ji iš principo nesugebėjo pasiekti jokių keltų didesnių tikslų, pakartoti kažką tokio kaip Rugsėjo 11-oji irgi nepavyko“, – dėstė jis.
Anot jo, islamo šalyse vykstančiose arabų revoliucijose „al Qaedos“ arba globalaus džihadistinio judėjimo vaidmuo kol kas buvo labai nedidelis.
„al Qaeda“, politologo manymu, nuo 2002 metų buvo nefunkcionali organizacija, kuri labiau rėmėsi „džihadistais mėgėjais“ ir buvo priklausoma nuo kitų organizacijų bei nieko bendro su O.bin Ladenu neturinčių asmenų.
„al Qaeda“, politologo manymu, nuo 2002 metų buvo nefunkcionali organizacija, kuri labiau rėmėsi „džihadistais mėgėjais“ ir buvo priklausoma nuo kitų organizacijų bei nieko bendro su O.bin Ladenu neturinčių asmenų.
„Klausimas, kiek pats O.bin Ladenas slapstydamasis galėjo kontroliuoti tą džihadistinį judėjimą? Tikriausiai labai minimaliai – kaip viešas veidas. (...) Jis buvo idėjų, kurios nėra niekuo originalios, skleidėjas. Bet realiai centrinei „al Qaedai“ vadovavo antras žmogus, vadinamasis pilkasis kardinolas Aymanas al Zawahiri, kuris dabar tikriausiai taps formaliu lyderiu“, – svarstė E.Gailiūnas.
Vis dėlto, jo nuomone, ilgalaikėje perspektyvoje „al Qaeda“ galimybės susigrąžinti turėtą įtaką yra miglotos, o jos buvęs lyderis tikriausiai taps simboline – garbingai žuvusio džihadisto-kankinio – figūra.
„Mirtis nieko nekeičia, jis savo vaidmenį atliko, mirė pagal jo šalininkų pasaulėžiūrą – kovodamas“, – sakė politikos ekspertas.
Padidėjusios teroristinių išpuolių galimybės, anot jo, negalima atmesti, tačiau jie neturėtų būti labai didelio masto.
„Manau, daugiausiai tai būtų vadinamųjų džihadistų mėgėjų žmonių, kurie praktiškai yra savamoksliai, išpuoliai. Turbūt jie nelabai gerai susigaudo, kaip organizuoti tas atakas, jų žalos lygis būtų nedidelis. Nes jei kalbėti apie didesnes „al Qaedos“ atakas (...), tai yra išpuoliai, kurie rengiami ilgai, reikalauja treniruočių, tinkamų kadrų, finansinių resursų, objektų žvalgybos“, – dėstė E.Gailiūnas.
Kalbėdamas apie O.bin Ladeno žūties poveikį NATO vadovaujamai operacijai Afganistane, jis teigė, jog įtaka bus nedidelė, nes šioje šalyje veikia kelios sukilėlių grupuotės, kurios nevienareikšmiškai vertino „al Qaedos“ darbus.
„Mano vertinimu, didelio poveikio tikrai neturės, nes pagrindinė smogiamoji jėga ten yra Talibanas, vadinamasis Hakani tinklas, Gulbuddino Hekmatyaro vadovaujama grupuotė. Tai yra pagrindiniai veikėjai Afganistane. Dažnai jie gauna formalią ir neformalią paramą iš Pakistano ir atitinkamų Pakistano tarnybų. Kiek teko skaityti, Afganistane yra nedidelis kovotų, tiesiogiai siejamų su „al Qaeda“, skaičius“, – sakė E.Gailiūnas.
Kelerius metus trukusią intensyvią JAV žvalgybos veiklą vainikavo sekmadienį įvykdytas specialiųjų pajėgų reidas, per kurį Pakistane buvo nukautas tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadas Osama bin Ladenas.