Sausio 1 d. oficialiai baigė galioti „Naftogaz“ sutartis su Rusijos „Gazprom“ bendrove ir buvo nutrauktas rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą į Europą.
Slovakija žinojo, kad bus imamasi tokių veiksmų, o šalies Ekonomikos ministerija įvertino, kad net ir nutraukus tranzitą, Slovakija nepatirs dujų trūkumo.
Tačiau R.Fico, jau kurį laiką atviromis kortomis žaidžiantis su Kremliumi, ėmė atvirai grasinti Kyjivui. Jis tikino nutrauksiąs elektros energijos eksportą ir sumažinsiantis pagalbą Ukrainos pabėgėliams.
Savo ruožtu prezidentas Volodymyras Zelenskis pasiūlė Slovakijai padėti išgyventi pereinamąjį laikotarpį, tačiau R.Fico pagalbos atsisakė. Ukrainos vadovas net pakvietė premjerą surengti susitikimą Kyjive, bet jis nesutiko ir su tuo.
R.Fico vizitas Maskvoje įvyko gruodžio 22 d. Paties ministro pirmininko teigimu, šis „pasimatymas“ buvo atsakas į Ukrainos sprendimą sustabdyti rusiškų dujų tranzitą.
Praeitą penktadienį tūkstančiai protestuotojų išėjo į Bratislavos gatves, kad išreikštų pasipiktinimą ministro pirmininko elgesiu dėl Kremliaus.
Jie laikė plakatus ir skandavo šūkius su nepasitenkinimo žodžiais Slovakijos vyriausybės vadovo atžvilgiu. Paskui pranešta, kad į gatves išėjo apie 15 tūkst. žmonių.
Negana to, antradienį paskelbta, kad R.Fico opozicija ruošiasi premjerui surengti pirmąją apkaltą ir pažėrė jam kaltinimų, kad šis, užuot likęs gimtojoje šalyje ir sprendęs žmonių problemas, „skraido po pasaulį, lenkiasi diktatoriams, mėgaujasi prabanga kažkur Vietname“.
Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros docentas Andrzejus Pukszto naujienų portalui 15min pakomentavo situaciją.