Informacinio karo eigą akylai sekančio politologo Nerijaus Maliukevičiaus nuomone, išplatinta informacija apie šį tyrimą tėra didesnio Rusijos lyderio Vladimiro Putino projekto dalis.
„Aš tai vertinčiau kaip, tiesiog neapsiverčia liežuvis vadinti teisiniu, bet labiau parateisinį projektą, skirtą neigti Sovietų Sąjungos subyrėjimą. Vladimiras Putinas tai darė ir iki šiol – savo retorika ir veiksmais“, – sakė politologas.
„Manau, kad šiuo atveju žymiai svarbiau nei teisinis manipuliavimas yra politinės žinios komunikacija. Dabartinė situacija – ypatingai reikšmingas momentas, kai Rusija gali pasirengti žengti į vieną arba į kitą pusę“, – aiškino N.Maliukevičius.
„Idealioje situacijoje šis klausimas būtų svarstomas, paneigtas ir duota žinia, kad naikinamas tas totalinis susipriešinimas su Vakarais. Kita vertus, santykius kardinaliai komplikuotų priešingas sprendimas. Lietuva, Latvija, Estija yra Europos Sąjungos ir NATO narės. Jų nepriklausomybės kvestionavimas būtų ženklas, kad ir šios organizacijos yra laikomos kažkokiais neteisėtais dariniais“, – teigė jis.
„Tokie teisiškai nihilistiniai žingsniai rodo, kad ne tik agresyviom karinėm priemonėm yra perbraižomos ribos, bet bandoma ir teisinėmis priemonėmis kurti kažkokius Sovietų Sąjungos vaizdinius. Tokiu atveju, nebelieka ne tik jokio pasitikėjimo, bet ir jokių elementarių teisinių garantijų“, – dėstė N.Maliukevičius.
Jo manymu, Lietuva turėtų aiškiai parodyti, kad V.Putinas tokiais sprendimais stoja į labai rimto pasirinkimo kryžkelę, iš kurios kelio atgal nebebus.
„Reiktų pristatyti tai kaip politinio pasirinkimo opciją Putinui. Arba žengiama visiško santykių su Vakarais sunaikinimo keliu, arba žengiamas žingsnis atgal ir tokių absurdiškų pareiškimų nedaroma“, – sakė ekspertas.
„Tai reikšmingas momentas, nes girdime apie nutekintą informaciją, kažkokius šaltinius. Reiškia, kad sprendimo nėra, yra tik prielaidos. Reaguoti tokiu atveju verta, parodant, kokios yra galimybės, kas gali būti prarasta“, – darė išvadą N.Maliukevičius.
Vytautas Landsbergis: Lietuvos prokurorai galėtų ištirti Rusijos teisėtumą
Lietuva neturėtų veltis į diskusijas ir kreipti daug dėmesio į Rusijos prokuratūros pradėtą tyrimą dėl Baltijos šalių nepriklausomybės teisėtumo, sako pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis.
Pasak jo, tokiu žingsniu Maskva bando provokuoti ginčą.
„Jie vėl bando mus išprovokuoti į kažkokį ginčą. Galėtų mūsų politikai, Seimo nariai kreiptis į Lietuvos prokuratūrą atsakymo, ar Rusija yra teisėta. Nes Rusija tikriausiai neteisėta – ji nuvertė carą, nužudė su vaikais, tai kokia čia teisėta valstybė?“ – sakė V.Landsbergis.
Taip buvęs Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas sakė paklaustas apie Rusijos žiniasklaidos pranešimą, kad Rusijos generalinė prokuratūra pradėjo patikrinimą, ar 1991 metais Sovietų sąjungos Valstybės Tarybos sprendimas pripažinti Baltijos šalių nepriklausomybę buvo teisėtas.
„Kodėl dabar? Todėl, kad neturi ką veikti arba turi kokį nors planą. Visada jie tikrina, tikrina mūsų jautrumą arba brandumą. Jeigu mums nepakanka brandumo, mes pradedame jaudintis, įrodinėti, kad mes teisėti, ir jau jie gauna pliusą, kad klausimas ginčytinas. Net dėmesio kreipti nereikia, juo labiau diskutuoti“, – nukirto V.Landsbergis.