2021 12 05 /13:04

Migrantų apleidimą popiežius Pranciškus pavadino „civilizacijos žlugimu“

Popiežius Pranciškus sekmadienį pradėjo savo vizitą Graikijos Lesbo saloje esančioje migrantų stovykloje, siekdamas atkreipti dėmesį į pabėgėlių problemas ir paraginti juos integruoti Europoje, stiprėjant prieš migrantus nukreiptoms nuotaikoms.
Popiežius Pranciškus Lesbo saloje
Popiežius Pranciškus Lesbo saloje / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Migrantų apleidimą pontifikas pavadino „civilizacijos žlugimu“.

„Europoje esama žmonių, kurie į šią problemą ir toliau žiūri kaip į reikalą, kuris jų neliečia“, – sakė popiežius laikinoje Mavrovunio stovykloje.

Šioje stovykloje, pakeitusioje didžiulę Morijos stovyklą, kurioje popiežius lankėsi 2016 metais, gyvena beveik 2 200 prieglobsčio prašytojų.

Antrąją vizito Graikijoje dieną pontifikas atvyko nedidelei grupei, daugiausia prieglobsčio prašytojų vaikų, stovint už metalinių barjerų. Vienas žmogus sušuko „mes tave mylime“ ir tai popiežių paskatino meiliai pasisveikinti su vaikais.

Popiežiaus vizitas Lesbo saloje bus trumpesnis už ankstesnįjį, sakė pareigūnai, nes sekmadienį jis grįš į Atėnus, kur laikys Mišias maždaug pustrečio tūkstančio žmonių.

Lesbo saloje pontifikas pasakys „Viešpaties angelo“ maldą vienoje stovyklos palapinėje, dalyvaujant Graikijos prezidentei Katerinai Sakelaropulu, Europos Komisijos vicepirmininkui Margaričiui Schinui ir Graikijos migracijos ministrui Nočiui Mitarakiui.

„Jo vizitas yra tikra palaima, – agentūrai AFP sakė prieglobsčio prašytoja iš Kongo Rosette Leo, laikanti dviejų mėnesių kūdikį. – Jis turi galią, turi įtakos žmonėms, kad jie į pabėgėlius žiūrėtų kitaip.“

„Siaubinga šiuolaikinė Odisėja“

Pranciškus jau ilgą laiką palaiko pabėgėlius, o šeštadienį sakydamas kalbą Graikijos pareigūnams juos pavadino „siaubingos šiuolaikinės Odisėjos veikėjais“. Taip jis sakė per pirmąjį savo vizitą Atėnuose per 20 metų.

Prieš popiežiaus vizitą stovykloje Lesbo saloje gyvenantis 31 metų kamerūnietis Christianas Tango sakė besitikįs, kad popiežius „perduos visam pasauliui pabėgėlių balsą“.

Kaip ir kitiems stovyklos gyventojams, šiam vyrui iš stovyklos leidžiama išeiti tik kartą per savaitę. Tačiau sekmadienį jam bus leista pasikalbėti su popiežiumi.

Mavrovunio palapinių stovykla buvo skubiai pastatyta po to, kai pernai buvo sudeginta Morijos stovykla, tuomet didžiausia Europoje.

Graikijos tarnybos dėl to kaltina jaunų afganistaniečių grupę. Prieš popiežiaus vizitą stovykloje buvo smarkiai sustiprintas saugumas, atsiųsta 850 policijos pareigūnų.

Graikijos pareigūnai neatmeta galimybės, kad pontifikas po šio vizito su savimi į Italiją išskraidins ir keletą migrantų. Po savo vizito Lesbo saloje 2016 metais jis išsivežė 12 Sirijos pabėgėlių.

ES „skaldo egoizmas“

Šeštadienį pradėdamas istorinį vizitą Graikijoje Pranciškus sakė, kad dėl Europos Sąjungos nacionalistinio susiskaldymo trūksta koordinacijos sprendžiant migracijos klausimą.

Pasak popiežiaus, Europos bendrija „toliau delsia“ ir „kartais atrodo užblokuota ir nekoordinuojanti“ veiksmų, nors turėtų būti „solidarumo variklis“ migracijos klausimu.

„Šiandien, ir ne tik Europoje, mes stebime nutolimą nuo demokratijos“, – sakė jis ir perspėjo dėl populizmo pateikiamų „lengvų atsakymų“.

Mavrovunio stovykloje šiuo metu gyvena 2 193 žmonės, jos pajėgumas yra 8000 žmonių, šią savaitę valstybinei televizijai ERT sakė jos vadovo pavaduotojas Dimitris Vafeas.

„Visi gyvena konteineriuose geromis sąlygomis. Prieglobsčio procedūros yra smarkiai patobulintos, niekas stovykloje nepraleidžia ilgiau nei tris ar keturis mėnesius, išskyrus išskirtinius atvejus“, – sakė jis.

Šiuo metu Graikijos salose ES lėšomis yra statomos „uždaros“ stovyklos, aptvertos spygliuota viela, su stebėjimo kameromis, rentgeno skeneriais ir magnetiniais vartais, kurie uždaromi nakčiai. Trys tokios stovyklos jau atidarytos Samo, Lero ir Koso salose, o ateinančiais metais dar dvi turėtų būti atidarytos Lesbo bei Chijo salose.

Kai migrantams suteikiamas prieglobstis, jie nebegali likti stovyklose. Tačiau daugeliui sunku susirasti gyvenamąją vietą ar darbą, o tai sulaukia nevyriausybinių organizacijų ir pagalbos agentūrų kritikos.

Šios grupės taip pat kelia klausimų dėl naujų stovyklų ir teigia, kad žmonių judėjimas neturėtų būti ribojamas.

Graikijoje veikiančios 36 grupės šią savaitę nusiuntė Pranciškui laišką, kuriame papasakojo apie stovyklose žmonių patiriamus sunkumus ir paprašė pagalbos stabdant neteisėtus migrantų apgręžimus, kuriuos esą vykdo graikų pasieniečiai.

Graikija savo ruožtu tai griežtai neigia ir sako, kad pakrančių apsauga jūroje gelbėja žmonių gyvybes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis