Susitikęs su čiabuvių tautų lyderiais, dalyvavusiais viename JT žemės ūkio atstovų susitikime, Pranciškus sakė, jog pagrindinis jiems iškilęs klausimas – kaip suderinti teisę į ekonominę plėtrą su savo kultūros ir teritorijų apsauga.
Pasak pontifiko, tokiu atveju svarbiausias turi būti išankstinis pritarimas, apie kurį kalbama 2007 metais JT Generalinės Asamblėjos priimtoje Jungtinių Tautų deklaracijoje dėl čiabuvių tautų teisių, nors jai nepritarė JAV, Kanada, Australija ir Naujoji Zelandija.
JAV prezidentas D.Trumpas pasielgė priešingai ir sausį nurodė JAV armijos inžineriniam korpusui tęsti naftotiekių tiesimo darbus.
„Tik taip įmanoma užtikrinti taikų valdžios pareigūnų ir tenykščių genčių bendradarbiavimą, išvengti konfrontacijos ir konflikto“, – sakė jis.
Šajenų Upės indėnų ir Stačiosios Uolos sijų gentys kreipėsi į teismą, norėdami sustabdyti tiesimą paskutinės naftotiekio atkarpos „Dakota Access“, kuriuo nafta bus pumpuojama iš Šiaurės Dakotos į Ilinojaus valstiją.
Indėnų gentys sako, kad naftotiekis kelia grėsmę vietos geriamojo vandens ištekliams, kultūriniams objektams ir net religijai. Paskutinė naftotiekio atkarpa turėtų būti tiesiama po Misūrio upe, kuri skiria abi indėnų rezervacijas.
Naftotiekį tiesianti Teksase įsikūrusi kompanija „Energy Transfer Partners“ tikina, kad grėsmės vandens šaltiniams nėra.
Pranciškus tiesiogiai nepaminėjo „Dakota Access“ pavadinimo, Vatikano atstovai taip pat nurodė, kad tiesioginės užuominos į jį nebuvo. Tačiau pirmas iš Lotynų Amerikos kilęs popiežius yra laikomas čiabuvių teisių gynėju ir dažnai kalba apie indėnų, kurie priešinasi grėsmę jų teritorijoms keliančiai ekonominei plėtrai, likimą.
„Vyriausybėms – tai reiškia pripažinti, kad čiabuvių bendruomenės yra gyventojų dalis, kurią reikia pripažinti, su kuria reikia konsultuotis ir kurios įtraukimas turėtų būti skatinamas vietiniu ir nacionaliniu lygmeniu“, – sakė Pranciškus čiabuvių lyderiams trečiadienį.
Baracko Obamos administracija buvo blokavusi „Keystone XL“ ir „Dakota Access“ naftotiekių projektus, iš dalies dėl jų galimo neigiamo poveikio aplinkai.
„Keystone XL“ projektas buvo sustabdytas 2015 metų pabaigoje. Buvęs prezidentas B.Obama tuomet pareiškė, kad šis naftotiekis būtų pakenkęs JAV pastangoms pasiekti visuotinį susitarimą dėl klimato kaitos.
O „Dakota Access“ naftotiekio projektas buvo sustabdytas 2016 metų pabaigoje, nes jį planuota tiesti po Oahės ežeru, tad galėtų būti pakenkta vietos geriamojo vandens šaltiniams.
JAV prezidentas D.Trumpas pasielgė priešingai ir sausį nurodė JAV armijos inžineriniam korpusui tęsti naftotiekių tiesimo darbus.
Stiprus Pranciškaus palaikymas čiabuvių tautoms ir pabėgėliams, susirūpinimas dėl klimato kaitos ir pasaulinės pelno siekimu pagrįstos ekonomikos pabrėžia popiežiaus požiūrių skirtingumą su D.Trumpo administracija. Šie skirtumai gali dar labiau išryškėti, jei gegužę per Didžiojo septyneto (G7 grupės) vadovų susitikimą Italijoje JAV prezidentas susitiktų su Pranciškumi. Kol kas apie tokio susitikimo galimybę oficialiai nekalbama.