Popiežius ragina nenaudoti religijos politinės galios tikslais

Religija neturi būti naudojama kaip svertas politinės galios tikslais, trečiadienį Kazachstane surengtame Pasaulinių ir tradicinių religijų vadovų kongrese pareiškė popiežius Pranciškus, savo kalboje, regis, pažėręs kritikos prokremliškui Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui patriarchui Kirilui.
Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / „Scanpix“/AP nuotr.

Tuo metu Rusijos Ortodoksų Bažnyčia po ne vieną savaitę dėl karo Ukrainoje tvyrojusios diplomatinės įtampos pareiškė, kad yra pasirengusi naujam patriarcho Kirilo ir popiežiaus Pranciškaus susitikimui.

Pontifikas trečiadienį įspėjo, kad tikėjimu neturėtų būti manipuliuojama siekiant pateisinti konfliktą ar telkti savo rankose politinę valdžią.

„Niekada neteisinkime smurto. Niekada neleiskime, kad tai, kas šventa, būtų šventvagiškai išnaudojama. Tai, kas šventa, niekada neturi būti valdžios ramstis, o valdžia – to, kas šventa, ramstis“, – kalbėjo pontifikas, į kurio žodžius minia atsakė plojimais.

Vasarą popiežius net buvo įspėjęs Kirilą netapti „[prezidento Vladimiro] Putino altoriaus tarnu“. Tie žodžiai Maskvos patriarchą supykdė.

Popiežius anksčiau ne kartą ragino siekti taikos Ukrainoje ir smerkė „žiaurų bei beprasmį karą“. Kirilas savo ruožtu gina V.Putino „specialiąją karinę operaciją“ ir aiškina, kad Rusija Ukrainoje kovoja su „blogio jėgomis“.

Kongrese, kuriame trečiadienį kalbėjo pontifikas, dalyvavo maždaug 100 delegacijų iš 50 šalių, tačiau Maskvos patriarcho tarp dalyvių nebuvo.

Visgi popiežius pasikalbėjo su Kirilo vadinamuoju užsienio reikalų ministru – Pranciškaus pokalbis su Volokolamsko metropolitu Antonijumi truko maždaug 15 minučių.

Antonijus sakė, kad dviejų Bažnyčių vadovų susitikimas „gali“ įvykti, jeigu bus „gerai parengtas“.

Rusija dažnai teigia esanti antirusiškų kampanijų taikinys. Dėl tokių veiksmų Maskva kaltina „kolektyvinius Vakarus“, esą siekiančius išsaugoti savo nykstančią įtaką pasaulyje.

Kirilo reiškiamas palaikymas karui sukrėtė daugelį religinių bendruomenių, o Maskvai kadaise ištikima Ukrainos Ortodoksų Bažnyčios atšaka nutraukė ryšius su Rusija.

Toks patriarcho požiūris atsiliepė ir jo santykiams su Vatikanu: popiežius Pranciškus dar kovo mėnesį pareiškė, kad „Bažnyčia neturi kalbėti politikos kalba“.

85 metų argentinietis pontifikas, kuris dėl kelio skausmų turi naudotis neįgaliojo vežimėliu ir yra pripažinęs, kad jam reikia lėtinti tempą ar net galvoti apie atstatydinimą, į Nur Sultaną atvyko antradienį. Tai jo 38-oji kelionę į užsienį nuo išrinkimo popiežiumi 2013 metais.

Pranciškus yra antras Kazachstane apsilankęs popiežius; 2001 metų rugsėjį šioje Vidurio Azijos šalyje lankėsi Jonas Paulius II.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų