„Turime derybininkų susitarimą“, – sakė antimusulmoniška, antiimigrantiškos Laisvės partijos (PVV) lyderis G. Wildersas, kuris kovą nusprendė nesiekti ministro pirmininko posto penktoje Europos Sąjungos ekonomikoje, nes neturėjo pakankamo palaikymo.
Tačiau dar neaišku, kas taps naujuoju ministru pirmininku, vadovausiančiu dešiniojo sparno koalicinei vyriausybei ir pakeisiančiu į NATO generalinio sekretoriaus postą pretenduojantį Marką Rutte (Marką Riutę).
Tačiau pagrindiniu pretendentu laikomas buvęs švietimo ir vidaus reikalų ministras Ronaldas Plasterkas.
Dabar susitarimo šalys turi vėl kreiptis į parlamento narius, kad šie aptartų tolimesnius veiksmus.
Kovą keturios partijos – G. Wilderso PVV, „Ūkininkų ir piliečių judėjimo“ (BBB), centro dešinės Liaudies partija už laisvę ir demokratiją (VVD) ir su korupcija kovojanti „Naujojo socialinio sandorio“ (NSC) partija – susitarė dėl pusiau technokratinės vyriausybės, kurią sudarytų 50 proc. politikų ir 50 proc. asmenų, nesusijusių su politika.
Derybos tarp šių keturių partijų visą laiką vyko įnirtingai, socialiniuose tinkluose jos nuolat užsipuldavo vieną kitą ir sukeldavo didelį susirūpinimą dėl kai kurių PVV antiislamiškų ir prieš ES nukreiptų pozicijų.
Paskutinį kartą Nyderlandai tokią vyriausybę turėjo 1918 metais, todėl neaišku, kaip jai seksis po daugiau nei 100 metų.